Novinky - psoriáza

Za rozvojem lupénky mohou stát některé léky

Za rozvojem lupénky mohou stát některé léky

Není vzácností, že lidé s lupénkou trpí také některým z jiných onemocnění, které vyžaduje užívání léků. Pokud je tímto onemocněním vysoký krevní tlak, duševní choroba či hepatitida, může dojít vlivem užívané medikace ke zhoršení příznaků lupénky. Které léky jsou pro psoriatiky v tomto ohledu rizikové?

Souboj léků na vině není

Mechanismy, kterými mohou některé léky zhoršovat průběh lupénky, doposud nejsou zcela objasněny. Odborníci se však shodují, že na vině obvykle není vzájemné působení mezi těmito medikamenty a léky užívanými pro léčbu psoriázy. Ke zhoršení příznaků lupénky totiž může docházet i v případě, že psoriatik žádné léky pro terapii svého kožního onemocnění neužívá.

Léky jako spouštěč

Lupénka představuje chorobu, která se často vyskytuje u více členů jedné rodiny. Znamená to, že se k tomuto onemocnění určité genetické předpoklady dědí. Léky patří mezi možné spouštěče rozvoje lupénky i u lidí, kteří doposud žádnými příznaky netrpěli. Jedinci, v jejichž rodině se lupénka objevuje, jsou na takové spouštěče více citliví. Mezi nejrizikovější léky, které mohou zhoršit průběh lupénky či napomoci k jejímu vzniku, patří:

  • Antihypertenziva – ve skupině léků užívaných při léčbě vysokého krevního tlaku jsou pro psoriatiky rizikové zejména takzvané beta-blokátory. Podle provedených studií mohou tyto medikamenty zhoršit příznaky lupénky u čtvrtiny až třetiny psoriatiků.
  • Lithium – lék užívaný ke stabilizaci nálady u některých duševních onemocnění negativně ovlivňuje průběh psoriázy až u poloviny osob s touto kožní chorobou.
  • Antimalarika – s těmito léky mají zkušenosti nejen jedinci trpící malárií, ale také některým z autoimunitních onemocnění, například lupusem či revmatoidní artritidou. U některých pacientů způsobují vzplanutí lupénky během několika týdnů po požití.
  • Interferony – přípravky užívané k léčbě virové hepatitidy mohou rovněž zhoršit příznaky lupénky či onemocnění poprvé spustit.

Vedle zmíněných vysoce rizikových medikamentů mohou lupénku nepříznivě ovlivnit také léky, které jsou běžně k dostání. Vždy je proto vhodné nasazení nových léků předem konzultovat s ošetřujícím lékařem.

(veri)

Zdroj: psoriasis.about.com

Hodnocení článku:
(2718 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Letní tipy pro péči o pokožku s lupénkou

Letní tipy pro péči o pokožku s lupénkou

Lupénka je vleklé onemocnění, které život sice neohrožuje, ale dokáže ho pořádně znepříjemnit. Některé zevní podněty přitom mohou nemoc zhoršit, jiné naopak vylepšit.
3. 7. 2013 Psoriáza
Milí přátelé,

Milí přátelé,

přejeme vám krásné a poklidné prožití vánočních svátků a hodně zdraví a osobní spokojenosti do nového roku.
20. 12. 2013 Psoriáza
Pokožka s lupénkou: Co jí (ne)prospívá

Pokožka s lupénkou: Co jí (ne)prospívá

Máte-li psoriázu, pak je vaše pokožka citlivější než kůže zdravých lidí. Chcete-li o ni správně pečovat, pamatujte si, co jí škodí, a čím jí naopak dodáte vše, co potřebuje.
18. 11. 2013 Psoriáza
Nehtová lupénka – problém, který lze řešit

Nehtová lupénka – problém, který lze řešit

Máte psoriázu? Pak možná dobře víte, o čem bude řeč. Postižení nehtů, které tuto nemoc provází, je někdy sotva patrné, ale může být i invalidizující. Co nejdříve se proto poraďte se svým lékařem − potíže se totiž časem zhoršují.
10. 10. 2018 Psoriáza
Když za nemocné klouby může lupénka

Když za nemocné klouby může lupénka

V případě těchto dvou chorob opravdu platí, že vše souvisí se vším. Psoriatická artritida je forma postižení kloubů, která sužuje některé lidi s lupénkou.
12. 2. 2012 Psoriáza
Lupénka, nemoc mnoha tváří

Lupénka, nemoc mnoha tváří

Psoriáza je jedním z nejčastějších důvodů návštěvy kožního lékaře. Jedná se o zánětlivé onemocnění s velmi rozmanitými projevy, které je způsobeno poruchou imunitního systému. Lupénka má několik různých forem, které se liší svými projevy.
23. 7. 2013 Psoriáza
Inzerce: