Novinky - revmatoidní artritida

Zbavte se podzimních depresí. Budete zdravější!

Zbavte se podzimních depresí. Budete zdravější!

Současné sychravé počasí a chladné šedavé dny na náladě nikomu nepřidají. Převážná část populace sice zvládá tohle roční období bez větších problémů, ovšem některé jedince doslova deptá.

Současné sychravé počasí a chladné šedavé dny na náladě nikomu nepřidají. Převážná část populace sice zvládá tohle roční období bez větších problémů, ovšem některé jedince doslova deptá. Od pochmurných myšlenek k depresi to pak už vůbec není daleko.

Jasná souvislost

Vznik či náběh na podzimní deprese je ovlivněn definitivním návratem do každodenního pracovního a životního stresu, ale také odchodem vlídného počasí. Neveselé nastavení našeho nervového systému však způsobuje i horší funkci systému imunitního. Jak to funguje?

  • Mnoho vědeckých výzkumů potvrdilo, že stav naší imunity velmi úzce souvisí s "naladěním" centrálního nervového systému.
  • Při stresu je funkce imunitních buněk narušena a hůře pak bojují s každodenním rizikem infekcí.
  • Obranný mechanismus lidského těla bývá potom snáze překonán, což může vést k častějšímu výskytu běžných podzimních onemocnění.

Chmury zhoršují i revma 

Deprese zkrátka oslabuje imunitu a to následně nejen vyvolává vznik nových nemocí, ale zhoršuje i choroby stávající. Příkladem mohou být revmatická onemocnění neboli chronické záněty postihující především klouby a svaly. Právě zde hraje velkou roli imunitní systém. Třeba při revmatoidní artritidě dochází k tvorbě protilátek proti vlastním tkáním, jejichž působením se rozvíjí typické příznaky této choroby. Podzimní deprese může způsobit narušení imunitního systému a zhoršit tak projevy revmatických onemocnění.

Poznáte depresi?

Příznaky této podzimní nepříjemnosti mohou být různé. K těm typickým ale patří:

  • pokles nálady (začínající na podzim nebo v zimě),
  • nedostatek energie,
  • podrážděnost,
  • přejídání se a přibírání na váze,
  • nespolečenskost,
  • nutnost delšího spánku.

Jak vystavit stopku 

Pokud se vypořádáte s podzimní depresí, určitě na sobě poznáte velký rozdíl. Dopřejte si procházky pestrobarevným lesem a radujte se z každých maličkostí. Chmury pak nebudou mít šanci. A co radí pro boj s podzimní depresí odborníci?

  • Každý jasný den se snažte být co nejvíce na slunci nebo alespoň na světle.
  • Pravidelně cvičte.
  • Jezte zdravě a pestře.
  • Užívejte doplňky s vitaminem D3.
  • Stanovte si denní plán, abyste předešli zbytečným stresům.
  • Přiměřeně teple se oblékejte.

(holi)

Zdroj: www.wikihow.com

Hodnocení článku:
(2438 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Chcete se vyhnout revmatoidní artritidě? Nekuřte

Chcete se vyhnout revmatoidní artritidě? Nekuřte

Na vzniku nebo vzplanutí revmatoidní artritidy se podílejí i zevní vlivy. Ukazuje se, že mezi ně patří i kouření cigaret. Švédští vědci si dali za cíl zjistit, jaký je vztah mezi výskytem revmatoidní artritidy různé závažnosti, mírou kouření cigaret a genetickými předpoklady pro revmatoidní artritidu...
20. 2. 2011 Revmatoidní artritida
Těhotenství s revmatickou chorobou si raději naplánujte

Těhotenství s revmatickou chorobou si raději naplánujte

Ženám trpícím vážnější revmatickou chorobou bylo po dlouhou dobu těhotenství spíše rozmlouváno. Dnes už je možné za předpokladu specializované lékařské péče miminko počít a úspěšně donosit.
15. 8. 2011 Revmatoidní artritida
Při artritidě cvičte, budete pružnější

Při artritidě cvičte, budete pružnější

Aerobní cvičení, posilování a flexibilita, to je zdravý pohybový mix při artritidě. Neexistuje totiž důvod, proč byste nemohli cvičit, samozřejmě poté, co vše zkonzultujete se svým revmatologem. Od bolestí zad vám totiž pomůže ulevit i vhodné cvičení! Důležité je zařadit do tréninku cviky podporující nejen vaši sílu ale i ohebnost a pružnost...
28. 10. 2010 Revmatoidní artritida
Poznejte revmatoidní artritidu včas

Poznejte revmatoidní artritidu včas

Pokud vás bolí klouby a vaše pohyblivost a s ní i kvalita života se zhoršuje, něco je jistě v nepořádku. Možná se jedná o revmatoidní artritidu, lidově revma.
18. 7. 2016 Revmatoidní artritida
Plicní komplikace Bechtěrevovy choroby. Jak si s nimi poradit?

Plicní komplikace Bechtěrevovy choroby. Jak si s nimi poradit?

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc je charakteristická poškozením kloubů páteře, hrudního koše a končetin. Onemocnění je však zrádné v tom, že může postihnout i jiné orgány, výjimkou nejsou ani plíce. Problémy s dýcháním mohou být způsobeny poškozením kloubů, ale také přímým poškozením plicní tkáně. Pro udržení funkce dýchacího systému je důležitý zdravý životní styl a pravidelné cvičení.
10. 12. 2022 Revmatoidní artritida
Inzerce: