Novinky - revmatoidní artritida

Jaké povolání vybrat dětem s JIA

Jaké povolání vybrat dětem s JIA

Ačkoliv juvenilní idiopatickou artritidou trpí především děti a v dospělosti se upravuje, nese s sebou tato nemoc další rizika. Lidé, kteří ji v mládí prodělali, nemohou vykonávat všechny činnosti a povolání jako zdravá populace.

Artritidě nesvědčí práce se sbíječkou ani dlouhé sezení

Jaké tedy pro děti s touto nemocí vybrat povolání?

Co je JIA?

Juvenilní idiopatická artritida (JIA) je chronické onemocnění charakterizované zánětem kloubů. Bolest kloubu, otok a omezení rozsahu pohybu patří mezi hlavní projevy artritidy. Termín „idiopatická“ vyjadřuje, že příčiny nemoci nejsou dosud plně objasněny. Začátek projevů nemoci před dosažením věku 16 let je označen termínem „juvenilní“.

V rámci JIA je možné rozlišit různé podskupiny jednak podle počtu postižených kloubů, jednak podle přítomnosti dalších přidružených projevů (např. horečky). Na základě mezinárodní dohody se jednotlivé formy JIA určují podle projevů v průběhu prvních 6 měsíců od začátku onemocnění. Z tohoto důvodu se také označují jako „onset“ (anglický termín pro začátek nemoci) formy.

Systémová JIA

Systémová JIA tvoří asi 10 % všech případů. Pro tuto formu JIA je kromě artritidy typická přítomnost tzv. systémových projevů. Slovo systémový označuje celkové projevy nemoci a případné postižení jiných orgánů (systémů) než pouze kloubů. Hlavním systémovým projevem je vysoká kolísavá horečka, často provázená výsevem lososově růžové vyrážky. K dalším projevům patří zvětšení jater, sleziny a mízních uzlin, zánět pohrudnice, pobřišnice nebo osrdečníku a bolest svalů. Artritida postihující libovolný počet kloubů může být přítomna od začátku onemocnění nebo se objeví později v jeho průběhu. Tato forma JIA postihuje děti v jakémkoli věku.

Polyartikulární JIA

Charakteristická je přítomnost postižení 5 a více kloubů již v průběhu prvních 6 měsíců onemocnění. Podle přítomnosti tzv. revmatoidního faktoru (RF) v krvi lze odlišit dvě podskupiny: RF negativní a RF pozitivní.

Oligoartikulární JIA

Charakteristické je postižení 4 a méně kloubů během prvních 6 měsíců onemocnění. Jedná se obvykle o velké klouby, často nesouměrně. U monoartikulární formy je nemocen pouze jeden kloub (nejčastěji kolenní).

Prognóza JIA záleží jak na klinickém podtypu, tak na individuální závažnosti artritidy. Zatím není k dispozici ověřená klinická nebo laboratorní metoda, která by v začátku nemoci pomohla spolehlivě předpovědět, jak vysoké je riziko závažného průběhu s rozvojem kloubního poškození, a umožnila tak přesněji určit, kteří jedinci potřebují velmi intenzivní a časnou léčbu.

Juvenilní idiopatická artritida a zaměstnání

Protože jsou naděje na vyléčení a prognózy různé, je třeba i k výběru zaměstnání přistupovat podle aktuálního zdravotního stavu. U pacientů s těžkou artritidou se nedoporučují těžká zaměstnání, a už vůbec ne například práce, které by mohly poškození prohloubit – například nadměrné vystavování se vibracím (práce se sbíječkou). U těžkých artritiků je například vhodná lehčí kancelářská nebo duševní práce (např. učitelé atd.). Mnoho z nich ale kvůli svému postižení zůstává v invalidním důchodu.

Pacienti s lehčí formou se mohou s ohledem na svůj zdravotní stav stát v podstatě čímkoliv. Tedy pokud jim v tom nebrání pohyblivost kloubů. Přesto by se ale měli vyvarovat dlouhého sezení, kdy hrozí zatuhnutí kloubů. Kancelářská práce je proto vhodnější než například práce řidiče. Pacienti by se ale také měli vyhnout práci ve studeném a vlhkém prostředí, například na stavbách, v chladírnách, a práci v nepřirozených polohách s jednostranným zatěžováním postiženého kloubu (např. malíři na štaflích).

Nemocí trpí i oči

Nemoc kromě kloubů a dalších systémových příznaků může postihnout i oči, nejčastěji střední část oční koule. Zánět (uveitida) se projevuje zhoršeným viděním a neléčený může skončit i slepotou. Proto by při výběru povolání měl pacient dbát na to, aby příliš nezatěžoval zrak.

(kam)

Zdroje: www.printo.it
www.rheumatoid.org.uk
rheumatology.oxfordjournals.org

Hodnocení článku:
(5147 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Pět tipů, jak zhubnout i s bolavými klouby

Pět tipů, jak zhubnout i s bolavými klouby

Obezita sama o sobě přináší mnoho zdravotních rizik. Pokud navíc trpíte revmatoidní artritidou, nadbytečná kila ještě více zatěžují už tak bolavé klouby. Poradíme, jak se udržet fit a v kondici.
15. 2. 2016 Revmatoidní artritida
Revmatici, vyrazte do lázní! Odpočinete si a uleví se vám

Revmatici, vyrazte do lázní! Odpočinete si a uleví se vám

Lázeňská léčba různých onemocnění má v naší republice dlouhou tradici. Tato zařízení navštěvují i lidé s revmatoidní artritidou. Poradíme, jak si o lázně požádat a kam se s touto chorobou můžete vypravit.
24. 8. 2015 Revmatoidní artritida
Jaká pohybová aktivita je vhodná pro pacienty s revmatoidní artritidou?

Jaká pohybová aktivita je vhodná pro pacienty s revmatoidní artritidou?

Kvůli kloubním obtížím se řada jedinců s revmatoidní artritidou vyhýbá pravidelnému pohybu a intenzivnějšímu cvičení. A to nejčastěji kvůli strachu ze zhoršení nemoci, bolestí pohybového aparátu či poškození kloubů. Opak je pravdou – pravidelná fyzická aktivita revmatikům jednoznačně prospívá a pomáhá jim ulevovat od bolestí. Výběr vhodné pohybové aktivity je ale nutné konzultovat s odborníkem, který podle zdravotního stavu pacienta určí vhodný druh aktivity a intenzitu zátěže.
5. 6. 2022 Revmatoidní artritida
Těhotenství s revmatickou chorobou si raději naplánujte

Těhotenství s revmatickou chorobou si raději naplánujte

Ženám trpícím vážnější revmatickou chorobou bylo po dlouhou dobu těhotenství spíše rozmlouváno. Dnes už je možné za předpokladu specializované lékařské péče miminko počít a úspěšně donosit.
15. 8. 2011 Revmatoidní artritida
Počasí neovlivňuje průběh nemoci, pouze jeho příznaky

Počasí neovlivňuje průběh nemoci, pouze jeho příznaky

S chladnějším počasím, deštěm nebo změnami atmosférického tlaku se u některých lidí s bolestmi kloubů jejich potíže stupňují. Jak se říká, cítí to v kostech. Na otázku, zda tato závislost opravdu platí a proč, hledali odpověď vědci z Argentiny a Floridy.
14. 11. 2010 Revmatoidní artritida
Inzerce: