9 rad, jak si v létě zachovat „chladnou hlavu“
30. 7. 2010Letní vedra často bývají větším zabijákem než blesky, vichry nebo povodně dohromady. Mnoha lidem s revmatoidní artritidou přináší právě horké počasí spoustu nepříjemností.
Když horko zatěžuje organismus
Lidské tělo vynakládá spoustu práce jen na to, aby udrželo stálou tělesnou teplotu. Ta je potřebná k jeho správnému fungování. Když se venku začne oteplovat, tělo se s touto změnou musí vyrovnat. Zvyšuje se tepová frekvence, rozšiřují se tepénky v kůži a voda se odpařuje pocením. Všechny tyto vyrovnávací mechanismy ale zároveň zatěžují nemocné lidi, ty s revmatoidní artritidou nevyjímaje.Léto bolí
Současné výzkumy ukazují, že zejména lidé s revmatoidní artritidou a dnou trpí více při zvýšené teplotě a vlhkosti vzduchu. Poslední výzkum mezi téměř dvěma sty revmatiky přinesl znepokojivé výsledky. Pokud se teplota přehoupla přes 30 °C, objevily se příznaky jejich nemoci dvakrát častěji!Přinášíme pár tipů, jak se v parných letních dnech bez mráčku udržet v chládku:
- Zůstaňte v místnosti, nejlépe s klimatizací. Pokud ji nemáte, otevřete si okna nebo se občas postříkejte vodou pomocí rozprašovače.
- Pijte, co se do vás vejde, ale pouze nápoje bez alkoholu a kofeinu.
- Nečekejte, až budete mít žízeň, to už je většinou pozdě a klouby začnou bolet.
- Vyhněte se horkým a kořeněným jídlům.
- Dejte si vlažnou sprchu nebo vanu, případně si zaplavte v bazénu.
- Omezte pobyt venku na minimum během poledne, venkovní aktivity přesuňte na ráno nebo na večer.
- Noste lehké oblečení světlé barvy.
- Pokud žijete ve městě a máte možnost se přes léto uchýlit na venkov, máte výhodu, ve městech totiž kvůli betonové zástavbě dochází ke kumulaci tepla.
- Zhubněte, budete zadržovat méně tepla.
Zdroj: