Novinky - revmatoidní artritida

Anti-TNF alfa: složitá terapie, která pomáhá

Anti-TNF alfa: složitá terapie, která pomáhá

Anti-TNF neboli anti-tumor nekrotizující faktor je chemická látka, která je součástí léčiv používaných po celém světě k léčbě zánětlivých onemocnění, jako je revmatoidní artritida, lupénka nebo Bechtěrevova choroba. Napovíme, jak funguje a kdy je či není vhodné její nasazení.

Nejprve si vysvětleme, jakou roli hraje v celém procesu onemocnění TNF, tedy tzv. tumor nekrotizující faktor. TNF je látka, kterou produkuje imunitní systém, aby podpořil zánětlivou reakci. Za normálních okolností a u zdravých lidí je nadbytek TNF přirozeně blokován. U pacientů s revmatickými onemocněními však vedou vysoké hladiny této látky v krvi ke zhoršení zánětlivých projevů. Proto je těmto nemocným podáván protilék zvaný anti-TNF.

Aplikace injekcí 

Anti-TNF, jak již název napovídá, je jakýmsi protipólem tumor nekrotizujícího faktoru, který zánět vyvolává. Díky němu se lékařům daří úspěšně potlačovat projevy revmatoidní artritidy či Bechtěrevovy choroby v kloubech. Léčba touto látkou však není úplně jednoduchá. Terapie má mnoho vedlejších účinků a je poměrně nákladná. Navíc je preparát podáván nejčastěji formou injekcí, což může být značně obtěžující. Proto se ještě před nasazením anti-TNF obvykle ordinují snáze dostupné léky, jako je metotrexát nebo prednison. Pacienti s touto terapií musí být navíc trpěliví, neboť příznivý účinek se dostaví až po užití dvou či tří základních dávek.

Přitěžující okolnosti  

Nejčastější vedlejší účinky plynou z formy aplikace, která je obvykle injekční. V místě vpichu se mohou objevit kožní reakce v podobě vyrážky, svědění nebo pálení. Vše by mělo odeznít během týdne. Nejvýraznější nepříjemné dopady spočívají ale v tom, že anti-TNF do jisté míry potlačí funkci imunitního systému. Proto jsou pacienti častěji ohroženi různými infekcemi.

  • Terapie anti-tumor nekrotizujícím faktorem by měla být přerušena, pokud dotyčný trpí horečkami nebo užívá antibiotika.
  • Dlouhodobá léčba může zvýšit riziko vzniku některých zhoubných nádorů, zejména lymfomů a nádorů kůže.
  • Nasazení preparátu je zcela nevhodné pro pacienty s roztroušenou sklerózou nebo se srdečním selháním. 
  • Pokud se chystáte nechat se očkovat, proberte to se svým lékařem. Anti-TNF může účinnost některých vakcín výrazně snižovat.

(brbr)

Zdroj:
www.rheumatology.org

Hodnocení článku:
(3418 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Těhotenství s revmatickou chorobou si raději naplánujte

Těhotenství s revmatickou chorobou si raději naplánujte

Ženám trpícím vážnější revmatickou chorobou bylo po dlouhou dobu těhotenství spíše rozmlouváno. Dnes už je možné za předpokladu specializované lékařské péče miminko počít a úspěšně donosit.
15. 8. 2011 Revmatoidní artritida
Čtyři pilíře léčby revmatoidní artritidy

Čtyři pilíře léčby revmatoidní artritidy

Možností, jak řešit revmatoidní artritidu, je celá řada. Prozradíme, s čím dokážou pomoci lékaři, ale i co pro své zdraví můžete udělat vy sami.
20. 6. 2016 Revmatoidní artritida
Inzerce: