Novinky - revmatoidní artritida

Artritidu odhalí rentgen i krevní testy

Artritidu odhalí rentgen i krevní testy

Revmatoidní artritida zdaleka není jen nemocí starších lidí. Trpí ji přibližně 1 % celosvětové populace a může se objevit v každém věku. Častěji jsou postiženy ženy, v poměru 2–3:1 oproti mužům. A jak se toto onemocnění pozná?

Co napoví krev 

Revmatoidní artritida je chronické zánětlivé onemocnění způsobené poruchou imunitního systému. Postihuje zejména klouby, ale jeho působení může být patrné i na ostatních orgánech v těle. Z toho vyplývají dva hlavní diagnostické směry, které lékaři využívají pro potvrzení či vyvrácení této nemoci. Prvním jsou laboratorní rozbory krve. Lékaři se soustředí na následující ukazatele:

  • Sedimentace. Bývá zvýšená a její hodnoty odpovídají aktivitě nemoci. Existují ale i případy, kdy onemocnění probíhá za sedimentace normální či jen lehce změněné. Proto jsou nutná další vyšetření.
  • C-reaktivní protein. Jde o významný ukazatel probíhajícího zánětu v těle. Spolu s ním se vyšetřují i další bílkoviny charakteristické pro akutní nebo chronickou fázi zánětu.
  • Revmatoidní faktor. Tato autoprotilátka je přítomna u zhruba 80 % nemocných s revmatoidní artritidou. Typů revmatoidních faktorů existuje více a liší se podle nich i další průběh nemoci. Zatímco některé vedou k častějšímu výskytu zánětů cév (vaskulitid), jiné jsou charakteristické pro větší počet kostěných erozí. Revmatoidní faktor ale může být přítomný i při některých infekcích – syfilidě, tuberkulóze, hepatitidě a dalších. Proto je nutné pro správnou diagnózu tyto nemoci vyvrátit.

Potíže viditelné na rentgenu

Bolesti kloubů jsou doprovázeny různými změnami. Nejdříve dochází ke zduření měkkých tkání a slabé osteoporóze kolem kloubního spojení a k úbytku kosti. Jako první jsou postižené okraje kloubů tam, kde nejsou kryté chrupavkou. Nejlépe jsou změny vidět na rentgenu rukou a zápěstí. Později se úbytek kosti dostává i pod chrupavku, osteoporóza se rozšiřuje a kloubní štěrbina se zužuje. Poslední stadium je charakteristické zdeformováním kloubů a pevnými srůsty. Změny postihují nejdříve ruce a zápěstí, později nohy, kolena, kyčle, krční páteř a postižen může být i čelistní kloub. Rentgenové vyšetření odhalí změny na kostech, k rozpoznání problému ještě před poškozením kosti slouží ultrazvuk či magnetická rezonance.

Kdy myslet na problém

Na diagnózu revmatoidní artritidy je nutné se zaměřit zejména v následujících případech:

  • objevují se bolesti a otoky kloubů (většinou oboustranné), je zhoršená pohyblivost malých kloubů,
  • člověka trápí ranní ztuhlost,
  • jsou vysoké hladiny zánětlivých faktorů.

Pokud se dalšími vyšetřeními potvrdí přítomnost revmatoidního faktoru, je nutné nasadit odpovídající léčbu a navštívit specialistu na revmatologickém pracovišti.

(jez)

Zdroj: www.internimedicina.cz

Hodnocení článku:
(3039 hodnocení - 3,2 z 5)

Další doporučené články

Nepanikařte, když léky neúčinkují okamžitě

Nepanikařte, když léky neúčinkují okamžitě

Revmatoidní artritida je dlouhodobé a komplikované onemocnění především kvůli tomu, že dosud není známa jeho příčina. Ze stejného důvodu není proto snadná ani jeho léčba. Lékaři volí tzv. léčbu symptomatickou, která ovlivňuje příznaky (symptomy) nemoci, ale vlastní vyvolávající příčinu samozřejmě nevyřeší
29. 10. 2009 Revmatoidní artritida
Revmatoidní artritida může potrápit i duši

Revmatoidní artritida může potrápit i duši

Přestože je revmatoidní artritida v první řadě kloubním onemocněním, nezřídka ovlivňuje také psychiku nemocného. Kromě skutečnosti, že se jedná o chronickou a obtížně léčitelnou chorobu, mohou k jistým duševním neduhům přispívat také některé léky.
25. 11. 2014 Revmatoidní artritida
Čtyři pilíře léčby revmatoidní artritidy

Čtyři pilíře léčby revmatoidní artritidy

Možností, jak řešit revmatoidní artritidu, je celá řada. Prozradíme, s čím dokážou pomoci lékaři, ale i co pro své zdraví můžete udělat vy sami.
20. 6. 2016 Revmatoidní artritida
Pojďme mluvit s lékařem o revmatoidní artritidě otevřeně

Pojďme mluvit s lékařem o revmatoidní artritidě otevřeně

Léčba je vždy o spolupráci mezi lékařem a pacientem. A žádná úspěšná spolupráce se neobejde bez otevřené komunikace. Ani v případě revmatoidní artritidy tomu není jinak. Velmi pomůže, pokud budeme při pravidelných návštěvách v ordinaci upřímně mluvit o všech těžkostech, obavách a očekáváních spojených s nemocí a léčbou.
22. 1. 2021 Revmatoidní artritida
Lupénka – jaké možnosti léčby nám nabízí současná medicína?

Lupénka – jaké možnosti léčby nám nabízí současná medicína?

Lupénka je chronické zánětlivé onemocnění, které postihuje především kůži. Podle odhadů se s ní potýkají zhruba 2–3 % populace, kterým může nepříjemně zasahovat do života. Prozatím nemáme žádný lék, který by lupénku dokázal zcela vyléčit, ale i tak existuje celá řada možností, jak ji dostat pod kontrolu. A to včetně neustále se rozvíjející cílené biologické léčby.
21. 8. 2021 Revmatoidní artritida
Sledování televize krade čas na hubnutí

Sledování televize krade čas na hubnutí

Při artritických onemocněních je velmi důležité udržovat si stálou váhu. Čím více kilogramů, tím větší zátěž na poškozené klouby. Někdy ale všechny snahy o zhubnutí zmaří i tak nenápadná věc, jako je vysedávání u televize.
30. 7. 2010 Revmatoidní artritida
Inzerce: