Novinky - revmatoidní artritida

Bolí vás celé tělo? Možná trpíte fibromyalgií  – část druhá

Bolí vás celé tělo? Možná trpíte fibromyalgií – část druhá

Na takzvanou fibromyalgii, chorobu obtěžující nemocného především trvajícími bolestmi svalů a povětšinou i celkovou únavou, bohužel dnešní medicína ještě tak úplně nevyzrála. Lékaři toto onemocnění zatím neumí zcela vyléčit, dokážou však poskytnout alespoň částečnou úlevu od potíží, které fibromyalgii provází.

Jakými prostředky lze proti této nemoci bojovat?

Bolest souvisí s duševnem

Mohlo by se zdát, že nejsnadnějším způsobem, jak pacientům s fibromyalgií ulevit, je doporučení léků proti bolesti. Samotná analgetika však většinou nepomáhají dostatečně. Nejčastěji se příznivě uplatní až jejich kombinace s léky, které určitým způsobem mění hladinu chemických látek v mozku, jejichž hodnoty jsou u fibromyalgie pozměněny. Ačkoliv by to mohlo být překvapivé, jedná se například o léky užívané u deprese nebo úzkostných stavů. Zase tak zarážející to ale není, uvědomíme-li si, že fibromyalgie je choroba, která s psychikou ve svém počátku i průběhu více či méně souvisí.

Co nejméně stresu

Z dokázané skutečnosti, že fibromyalgie může být vyvolána stresem a při duševně vypjatých situacích se její průběh zpravidla zhoršuje, vyplývá další taktika léčby – psychoterapie, redukce stresu pomocí nejrůznějších relaxačních technik, pěstování kvalitního spánku – to vše hraje u zmírnění projevů tohoto onemocnění velmi podstatnou roli. Stejně tak se zkouší další alternativní metody, jako je akupunktura, masáže nebo jóga, které však fungují u každého jednotlivce různě úspěšně.

Léčba fibromyalgie je značně individuální. Někomu pomůžou ty, jinému zase ony léky. Nejpodstatnější však zůstává udržení si duševní pohody, přestože to u onemocnění, jako je fibromyalgie, nebývá právě nejjednodušší. Proto je dobré nebát se poradit se s odborníky, jako jsou psychologové nebo psychiatři.

(veri)

Zdroj:

Hodnocení článku:
(4304 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Biosimilars: levnější varianta cílené léčby

Biosimilars: levnější varianta cílené léčby

Generika neboli ne tak drahé kopie originálních léků jsou dnes využívána běžně. V případě biologik dosud takové ekvivalenty neexistovaly. Situaci však mění „biosimilars“, jejichž využití v praxi bylo loni prvně schváleno Evropskou lékovou agenturou. Jde ale skutečně o kopie originálů?
24. 1. 2014 Revmatoidní artritida
Jak poznat nebezpečnou závislost na lécích?

Jak poznat nebezpečnou závislost na lécích?

Někteří lidé musejí užívat silné léky proti bolesti. Většinou si na ně nebezpečnou, život ohrožující závislost nevypěstují. Jisté riziko ovšem existuje.
26. 10. 2016 Revmatoidní artritida
Cílená biologická léčba – pro koho není vhodná?

Cílená biologická léčba – pro koho není vhodná?

V současné době je cílená biologická léčba standardem v léčbě mnoha onemocnění, včetně nádorových nemocí či autoimunitních chorob (včetně revmatoidní artritidy, psoriázy či Bechtěrevovy choroby). Její využití s sebou nese řadu benefitů, přesto však není vhodná pro každého. V některých případech nemůže být podána vůbec, v některých je na ošetřujícím lékaři, aby zvážil její přínosy a rizika.
6. 8. 2022 Revmatoidní artritida
Chcete se vyhnout revmatoidní artritidě? Nekuřte

Chcete se vyhnout revmatoidní artritidě? Nekuřte

Na vzniku nebo vzplanutí revmatoidní artritidy se podílejí i zevní vlivy. Ukazuje se, že mezi ně patří i kouření cigaret. Švédští vědci si dali za cíl zjistit, jaký je vztah mezi výskytem revmatoidní artritidy různé závažnosti, mírou kouření cigaret a genetickými předpoklady pro revmatoidní artritidu...
20. 2. 2011 Revmatoidní artritida
Inzerce: