Dvě různá onemocnění, dvě různé vyvolávající příčiny. Přesto mají borelióza a artritida některé příznaky natolik podobné, že omyl není vyloučen. Medicína ale zná způsoby, jak odhalit pravdu.
Symetrické postižení kloubů
Revmatoidní artritida je onemocnění imunitního systému, který napadá klouby vlastního organismu. Prvními příznaky, které mohou upozornit na rozvoj nemoci, jsou únava, zvýšená tělesná teplota a hubnutí. Dále se artritida projevuje ranní ztuhlostí kloubů celého těla, obvykle ale začíná na drobných kloubcích ruky a zápěstí. Pro pacienta se potom stává obtížné uchopovat a přenášet předměty. Pro revmatoidní artritidu je typické symetrické postižení pohybového aparátu, bývají tedy zasaženy obě poloviny těla stejnou měrou.
Povědomé příznaky
Borelióza je závažné bakteriální onemocnění přenášené klíšťaty. Alarmujícím signálem je obvykle skvrna v místě přisátí parazitického členovce. Ta ovšem po několika týdnech sama (bohužel často bez povšimnutí) zmizí. Za nějaký čas se onemocnění opět ozve a projevuje se nespecifickými chřipkovitými příznaky. Hlavní roli hrají únava a bolest svalů a kloubů. A právě klouby jsou pro bakterie vyvolávající tuto chorobu velmi lákavou destinací. Zdá se vám to povědomé? Ano, velmi podobně se projevuje i revmatoidní artritida. Konečné, chronické stadium lymské boreliózy se potom vyznačuje ztuhlostí páteře, krku, omezenou pohyblivostí a opět postižením a bolestí kloubů.
Jak je rozpoznat?
V předchozích řádcích jsme si ujasnili podobnost příznaků těchto dvou nemocí. Existují ale i rozdíly?
V prvních stadiích lymské boreliózy se sice projevují bolesti kloubů a pohybového aparátu, ale oproti revmatoidní artritidě zde není zarudnutí, otoky a horkost.
Pokud trpíte pokročilejší formou boreliózy, častěji budou postiženy velké klouby jednotlivě, chybí tedy symetričnost. Samozřejmě se může stát, že i revmatoidní artritida bude atakovat jen jeden kloub na jedné straně těla, ale jedná se spíše o výjimku potvrzující pravidlo.
Při rozeznávání se lze opřít i o výsledky laboratorních testů, které prokazují protilátky proti bakteriím vyvolávajícím boreliózu.
Revmatoidní artritida (RA) je autoimunitní onemocnění postihující primárně klouby. Může ale zasahovat i další orgány včetně gastrointestináního traktu (GIT). Pacienti s RA mají o 70 % vyšší výskyt zažívacích obtíží než obecná populce. Projevy jsou rozmanité a mohou zahrnovat ztrátu chuti k jídlu, úbytek hmotnosti, nadýmání, bolesti břicha, zácpu, průjem, reflux či podráždění žaludku, vznik vředů, krvácení do trávicího traktu, nevolnosti, zvracení a další. Příčinou může být samotná RA, medikace podávaná v terapii tohoto onemocnění, nebo také průvodní autoimunitní choroba. Souvislost RA se zažívacím traktem lze nalézt i v etiopatogenezi nemoci, na které se podle některých studií podílí složení střevního mikrobiomu.
Sexualita je nedílnou součástí člověka. Prolíná se zde naše fyzické zdraví se zdravím psychickým i s našimi emocemi. Je úzce propojena s kvalitou našeho života a s naším vnímáním sebe sama, sebepojetím i sebevědomím. Život s artritidou, která s sebou nese bolest, ztuhlost, únavu, deprese, omezení pohybů i fyzických sil, může snižovat sexuální touhu a ovlivnit i to, jak si sex (ne)dokážeme užít.
Její název je složitý, projevy velmi nepříjemné a diagnostika značně spletitá. Chcete-li se dozvědět něco víc o axiální spondylartritidě, jste na správném místě.
Pečlivé pozorování pacienta, který onemocněl tuberkulózou a zároveň trpěl revmatoidní artritidou, pomohlo kdysi objevit fakt, že soli zlata příznivě působí na stav revmatoidní artritidy.
Léčba je vždy o spolupráci mezi lékařem a pacientem. A žádná úspěšná spolupráce se neobejde bez otevřené komunikace. Ani v případě revmatoidní artritidy tomu není jinak. Velmi pomůže, pokud budeme při pravidelných návštěvách v ordinaci upřímně mluvit o všech těžkostech, obavách a očekáváních spojených s nemocí a léčbou.