Novinky - revmatoidní artritida

Chcete být člověku s artritidou užiteční? Zjistěte, s čím doopravdy potřebuje pomoci

Chcete být člověku s artritidou užiteční? Zjistěte, s čím doopravdy potřebuje pomoci

Lidé trpící artritidou mají v závislosti na typu a závažnosti svého postižení různé zdravotní, osobní i emoční potřeby. Jejich nemoc může být natolik závažná, že se neobejdou bez pomoci svého okolí. Má-li být tato pomoc účinná, je třeba ji zacílit správným směrem.

Skutečná pomoc

Nejčastěji je třeba dojít na nákup, pomoci uvařit a uklidit, nebo prostě udělat takovou banalitu, jakou se může zdát otevření sklenice s okurkami či marmeládou. Poměrně často vyžadují postižení lidé asistenci při hygieně, oblékání nebo třeba vstávání z postele. Někdy výrazně pomůžete jen tím, že s nemocným zajedete na pravidelnou prohlídku k lékaři, na rehabilitaci nebo mu dojdete se složenkami na poštu.

Šikovné pomůcky

Pomáhat mohou nejen lidé, ale i věci. Zkuste člověku s artritidou třeba nainstalovat zvýšené záchodové prkénko, sedátko do vany nebo madlo do sprchového koutu. Uspět můžete i se smetáčkem a lopatkou s dlouhou rukojetí, případně se speciálními dlouhými kleštičkami na zdvihání spadlých předmětů. Může vám to připadat legrační, ale pro člověka, který se nedokáže ohnout bez mučivých bolestí, jsou takové klíšťky k nezaplacení.

Nejde jen o fyzickou pomoc

Nezapomínejte, že lidé trpící artritidou užívají řadu léků. Rozdělte je do pořadače, ať na ně nemusí tolik myslet. Někdy ovšem pomůžete nejvíc, když podpoříte duši nemocného. Osamělost je snad vždy horší než nemoc sama. Takže i vaše pouhá přítomnost a to, že s pacientem budete mluvit o docela běžných věcech nebo ho vezmete mezi přátele, udělá největší službu.

Pečujte, ale neřiďte

Všechny tyto rady, jak pomoci lidem s artritidou, spojuje jedna společná důležitá věc – účelem pomoci je podpořit nemocného v tom, aby byl co nejvíce nezávislý na jiných a měl svůj život co nejvíce ve svých rukou. Jako lidé, kteří se starají o své bližní, budete mít jistě často pocit přepracovanosti, únavy a frustrace a častokrát budete v pokušení dělat rozhodnutí za nemocného, místo abyste je dělali s ním nebo mu s nimi pomáhali. A právě odolání tomuto pokušení je tím nejdůležitějším momentem, ve kterém byste neměli udělat chybu.

(omat)

Zdroj:

Hodnocení článku:
(2557 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Klíč k úspěchu je v pravidelném cvičení

Klíč k úspěchu je v pravidelném cvičení

Pravidelný pohyb a cvičení jsou důležité pro zachování dostatečné svalové síly a udržení funkčního rozsahu pohybu ve všech kloubech. Cvičit byste měli pravidelně, nejlépe dvakrát denně – ráno a večer.
17. 7. 2009 Revmatoidní artritida
Revmatoidní artritida těhotenství nebrání

Revmatoidní artritida těhotenství nebrání

Revmatoidní artritida je autoimunitní zánětlivá revmatická choroba, jíž trpí zhruba jedno procento naší populace. I když nejčastěji postihuje lidi ve středním a vyšším věku, nevyhýbá se ani mladým ženám, které by rády založily rodinu. Sama revmatoidní artritida (RA) mateřství nebrání a těhotenství může probíhat nekomplikovaně. „Graviditu je ale nutno dobře naplánovat na dobu, kdy je žena, respektive její nemoc, v dobrém stavu, tedy s nižší aktivitou, a kdy nebere léky, které se neslučují s těhotenstvím,“ upozorňuje MUDr. Dana Tegzová z Revmatologického ústavu a Revmatologické kliniky, 1. LF UK, Praha.
11. 1. 2017 Revmatoidní artritida
Remise, nebo flar?

Remise, nebo flar?

Možná jste už někdy v souvislosti s artritidou slyšeli pojmy jako flar nebo remise. Co vůbec znamenají a jaký je mezi nimi rozdíl?
11. 2. 2009 Revmatoidní artritida
Zlepšete revma sportem: tanec

Zlepšete revma sportem: tanec

Jednou z nejpříjemnějších forem pohybu je tanec. Že jste na diskotéku staří, tančili jste naposledy na svatbě a do tanečních pro pokročilé by vás nikdo nedostal?
7. 1. 2012 Revmatoidní artritida
Inzerce: