Novinky - revmatoidní artritida

Jaké jsou cíle léčby revmatoidní artritidy?

Jaké jsou cíle léčby revmatoidní artritidy?

Revmatoidní artritida je obecně považována za chronické celoživotní onemocnění. Díky moderní léčbě však dochází u řady nemocných k dramatickému zlepšení projevů a zpomalení průběhu onemocnění. Cílem současné léčby je kromě zlepšení kvality života nemocných také dosažení remise, tedy stavu, při kterém dochází k ústupu příznaků nemoci.

Jak je remise definována?

Remise je obecně charakterizována jako stav, při kterém dochází k vymizení klinických příznaků a popřípadě i k normalizaci laboratorních hodnot a nálezů na zobrazovacích vyšetřeních. Remise ale neznamená úplné vyléčení nemoci a také nemusí znamenat úplné vymizení příznaků onemocnění.

Dosažení remise je v případě revmatoidní artritidy hodnoceno podle různých skórovacích systémů, mezi které patří například DAS28 (z anglického Disease Activity Score – skóre aktivity nemoci). Pomocí tohoto skóre je hodnocena aktivita onemocnění na 28 kloubech. Dosažení remise je definováno získáním skóre ≤ 2,6, což může nastat mj. i v případě otoku a bolestivosti jednoho až dvou kloubů.

Nověji se remise hodnotí pomocí přesnějších kritérií Americké společnosti pro revmatologii a Evropské ligy proti revmatismu hodnotících 44 kloubů, v rámci nichž je stav remise hodnocen při postižení maximálně jednoho kloubu.

Kolik pacientů dosáhne remise?

Kolik pacientů dosáhne remise? Na jednoduchou otázku neexistuje jednoznačná odpověď. I lidé nepociťující příznaky onemocnění totiž nemusí být podle současných kritérií v remisi, například kvůli aktivitě zánětu v krvi nebo na zobrazovacích vyšetřeních.

Podle výzkumu z roku 2017 bylo zjištěno, že remise dosáhne 5–45 % nemocných, a to v závislosti na hodnoticích kritériích. Tato čísla nemusí vypadat příliš povzbudivě, ale je potřeba si uvědomit, že nemocní mohou vnímat remisi onemocnění jinak než lékaři.

Řada pacientů tak nemusí dlouhou dobu pociťovat příznaky onemocnění, i když jejich onemocnění není podle odborníků v remisi. Zlepšení kvality života a významné snížení příznaků onemocnění jsou ale pro řadu lidí důležitější než přesné dosažení parametrů remise.

Proč je dosažení remise důležité?

Dosažení remise nebo alespoň nízké aktivity onemocnění je velmi důležité pro budoucí vývoj onemocnění. Mezi současné cíle léčby patří dosažení léčebného cíle v co nejkratším časovém období, aby bylo zamezeno nevratnému poškození kloubů. Remise se přitom může v dlouhodobém časovém měřítku střídat s obdobím zhoršení zánětu.

Důležitou úlohu kromě moderní léčby v tomto ohledu zastává také životní styl. Podle výzkumů se totiž ukazuje, že pravděpodobnost dosažení remise významně snižuje obezita (zejména u žen) a kouření (zejména u mužů). Dodržování zdravého životního stylu tak patří mezi důležitou součást léčby zvyšující šanci na dosažení remise.

(holi)

Zdroje:

1. https://www.healthline.com/health/rheumatoid-arthritis/remission-facts#Lifestyle-may-play-a-role-in-remission-rates-

2. https://www.revmaliga.cz/brozura-revma-vyzva

Hodnocení článku:
(2016 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Ženy s revmatoidní artritidou trpí většími bolestmi než muži

Ženy s revmatoidní artritidou trpí většími bolestmi než muži

Přestože aktivita revmatoidní artritidy je nejspíše u mužů i žen stejná, trpí ženy mnohem výraznějšími příznaky nemoci. Důvodem je pravděpodobně jejich slabší tělesná konstituce a ztráta svalové hmoty, hlavně ve vyšším věku. To jsou alespoň závěry finské studie.
24. 3. 2009 Revmatoidní artritida
Revmatoidní artritida může potrápit i duši

Revmatoidní artritida může potrápit i duši

Přestože je revmatoidní artritida v první řadě kloubním onemocněním, nezřídka ovlivňuje také psychiku nemocného. Kromě skutečnosti, že se jedná o chronickou a obtížně léčitelnou chorobu, mohou k jistým duševním neduhům přispívat také některé léky.
25. 11. 2014 Revmatoidní artritida
Biologická léčba pomáhá, ale nejsou na ni finanční prostředky

Biologická léčba pomáhá, ale nejsou na ni finanční prostředky

Přestože české pojišťovny od roku 2005 zdesetinásobily své výdaje na biologickou léčbu, stále to nestačí. Česká republika ve srovnání se západními zeměmi výrazně zaostává. Biologická léčba je jednou z nejpřevratnějších novinek, které se v medicíně v posledních dvaceti letech objevily...
29. 11. 2010 Revmatoidní artritida
Plody podzimu, které musíte vyzkoušet!

Plody podzimu, které musíte vyzkoušet!

V létě jsme si užili svěží ovocnou hostinu, ale ani podzim nás neošidí. Ať už máte rádi jakékoli chutě, jistě se pro každého něco najde. Vybírejte z potravin bohatých na živiny, které pomáhají bojovat s nemocemi. Které to jsou?
19. 10. 2017 Revmatoidní artritida
Inzerce: