Novinky - revmatoidní artritida

Jaké jsou cíle léčby revmatoidní artritidy?

Jaké jsou cíle léčby revmatoidní artritidy?

Revmatoidní artritida je obecně považována za chronické celoživotní onemocnění. Díky moderní léčbě však dochází u řady nemocných k dramatickému zlepšení projevů a zpomalení průběhu onemocnění. Cílem současné léčby je kromě zlepšení kvality života nemocných také dosažení remise, tedy stavu, při kterém dochází k ústupu příznaků nemoci.

Jak je remise definována?

Remise je obecně charakterizována jako stav, při kterém dochází k vymizení klinických příznaků a popřípadě i k normalizaci laboratorních hodnot a nálezů na zobrazovacích vyšetřeních. Remise ale neznamená úplné vyléčení nemoci a také nemusí znamenat úplné vymizení příznaků onemocnění.

Dosažení remise je v případě revmatoidní artritidy hodnoceno podle různých skórovacích systémů, mezi které patří například DAS28 (z anglického Disease Activity Score – skóre aktivity nemoci). Pomocí tohoto skóre je hodnocena aktivita onemocnění na 28 kloubech. Dosažení remise je definováno získáním skóre ≤ 2,6, což může nastat mj. i v případě otoku a bolestivosti jednoho až dvou kloubů.

Nověji se remise hodnotí pomocí přesnějších kritérií Americké společnosti pro revmatologii a Evropské ligy proti revmatismu hodnotících 44 kloubů, v rámci nichž je stav remise hodnocen při postižení maximálně jednoho kloubu.

Kolik pacientů dosáhne remise?

Kolik pacientů dosáhne remise? Na jednoduchou otázku neexistuje jednoznačná odpověď. I lidé nepociťující příznaky onemocnění totiž nemusí být podle současných kritérií v remisi, například kvůli aktivitě zánětu v krvi nebo na zobrazovacích vyšetřeních.

Podle výzkumu z roku 2017 bylo zjištěno, že remise dosáhne 5–45 % nemocných, a to v závislosti na hodnoticích kritériích. Tato čísla nemusí vypadat příliš povzbudivě, ale je potřeba si uvědomit, že nemocní mohou vnímat remisi onemocnění jinak než lékaři.

Řada pacientů tak nemusí dlouhou dobu pociťovat příznaky onemocnění, i když jejich onemocnění není podle odborníků v remisi. Zlepšení kvality života a významné snížení příznaků onemocnění jsou ale pro řadu lidí důležitější než přesné dosažení parametrů remise.

Proč je dosažení remise důležité?

Dosažení remise nebo alespoň nízké aktivity onemocnění je velmi důležité pro budoucí vývoj onemocnění. Mezi současné cíle léčby patří dosažení léčebného cíle v co nejkratším časovém období, aby bylo zamezeno nevratnému poškození kloubů. Remise se přitom může v dlouhodobém časovém měřítku střídat s obdobím zhoršení zánětu.

Důležitou úlohu kromě moderní léčby v tomto ohledu zastává také životní styl. Podle výzkumů se totiž ukazuje, že pravděpodobnost dosažení remise významně snižuje obezita (zejména u žen) a kouření (zejména u mužů). Dodržování zdravého životního stylu tak patří mezi důležitou součást léčby zvyšující šanci na dosažení remise.

(holi)

Zdroje:

1. https://www.healthline.com/health/rheumatoid-arthritis/remission-facts#Lifestyle-may-play-a-role-in-remission-rates-

2. https://www.revmaliga.cz/brozura-revma-vyzva

Hodnocení článku:
(1798 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Pohyb s revmatem: které sporty raději vynechat

Pohyb s revmatem: které sporty raději vynechat

Existují pohybové aktivity, které lidem trpícím některou z revmatických nemocí nijak neubližují. Stejně tak však jsou jisté druhy sportovních disciplín, které pro revmatiky z hlediska jejich onemocnění vhodné rozhodně nejsou.
15. 4. 2012 Revmatoidní artritida
I děti s JIA zvládnou školní docházku (2. díl)

I děti s JIA zvládnou školní docházku (2. díl)

Dítě s chronickým onemocněním by mělo mít při návratu do školy po dlouhé absenci realistické cíle. Snaha za každou cenu okamžitě dohnat všechno zmeškané učivo a mít ty nejlepší známky může pro dítě představovat poměrně velký stres, který opět zhorší průběh nemoci. Nemoc by neměla dítě nijak omezovat...
5. 9. 2010 Revmatoidní artritida
Artritida: nemoc nejen těla

Artritida: nemoc nejen těla

Artritida i deprese jsou obě velmi častým, ale také léčitelným problémem. Se správnou terapií se většina lidí z deprese vzpamatuje – důležité je však vyhledat pomoc včas
21. 8. 2009 Revmatoidní artritida
Jak si revmatici mohou usnadnit práci s počítačem?

Jak si revmatici mohou usnadnit práci s počítačem?

Přestože se práce na počítači jeví jako jedna z nejjednodušších a nejméně náročných činností, pro lidi trpící revmatoidní artritidou může představovat noční můru.
19. 11. 2018 Revmatoidní artritida
Proč lupénka svědí?

Proč lupénka svědí?

Nepříjemné svědění, které bývá popisováno jako kousavý nebo pálivý pocit, patří mezi nejčastější projevy lupénky a trápí až 90 % pacientů. Co přesně ho způsobuje, jaké faktory ho zhoršují a jak jej řešit?
18. 11. 2021 Revmatoidní artritida
Inzerce: