Kuřecí kolagen může poskytnout úlevu od příznaků revmatoidní artritidy. Na toto téma totiž proběhla kontrolovaná a dvojitě zaslepená studie, která potvrdila, že kuřecí kolagen typu II je bezpečnou a účinnou léčbou právě pro pacienty s revmatoidní artritidou.
Kuřecí kolagen může poskytnout úlevu od příznaků revmatoidní artritidy. Na toto téma totiž proběhla kontrolovaná a dvojitě zaslepená studie, která potvrdila, že kuřecí kolagen typu II (CCII) je bezpečnou a účinnou léčbou právě pro pacienty s revmatoidní artritidou.
Při revmatoidní artritidě je zasažena chrupavka kloubu
Revmatoidní artritida je autoimunitní postižení, během kterého naše tělo vytváří protilátky také proti vlastní chrupavce. Chrupavka je pružná tkáň složená především z kolagenu a její hlavní funkcí je snižovat tření a tlumit otřesy v kloubu. Pokud je ale chrupavka opotřebená, může vzniknout zánět a s tím souvisí i bolest, otoky a ztráta rozsahu pohybu. A to jsou typické známky artritidy.
Co je CCII?
Jedná se o bílkovinu, která je získávána z chrupavky hrudní kosti kuřat. Dalšími zdroji mohou být také vepřové či hovězí kloubní chrupavky. Již v minulosti bylo zjištěno, že podávání malých dávek kolagenu typu II u pacientů s juvenilní revmatoidní artritidou (= JIA, chronický zánět jednoho nebo více kloubů) mělo za následek mírné zlepšení nemoci.
Kolagen versus klasická léčba
Nyní provedli vědci v Číně další studii, ve které srovnávali kolagen typu II s již zavedeným lékem na artritidu. Celá studie zahrnovala 503 pacienty s revmatoidní artritidou.
U těch, kteří po dobu 12 týdnů dostávali kapsle s kolagenem typu II, došlo k prokazatelnému zlepšení hybnosti klubů. Dokonce u nich bylo méně mírnějších vedlejších účinků než u pacientů léčených běžnou léčbou.
Obohaťte svůj jídelníček
Podle lékařů se tak jedná o slibnou alternativní léčbu, která může být využita jako doplněk stravy. Doplňky stravy s čistým kolagenem obsahují široké spektrum denních dávek od přibližně 10 mg do 500 mg u kuřecího kolagenu typu II, ale u nás jsou doporučovány pouze u mírných stadií revmatoidní artritidy na potlačení zánětu.
Juvenilní idiopatická artritida je dlouhodobé zánětlivé onemocnění kloubů, které se objeví už v dětském věku. Jsou pro něj charakteristické bolesti, otoky a omezení pohybu v kloubu. Zejména bolest pak dokáže pořádně potrápit nejen dětské pacienty, ale i jejich rodiče. Ti pak vyzkouší kromě pravidelného rozcvičování i řadu léků s různým efektem.
Zajímá vás, proč je kojení pro matku i dítě tak důležité? Víte, jak správně kojit a jaké jsou nejčastější chyby? A jaké podmínky by měla vytvořit nemocnice pro kojící maminky? Zeptali jsme se primářky neonatologického oddělení Nemocnice Hořovice, která nám podala vysvětlení nejen k těmto otázkám ale i k mnoha dalším.
Život s ankylozující spondylitidou vyčerpává nejen fyzicky, ale i duševně. Bohužel lidé s touto chorobou trpí depresemi častěji než ostatní. Zkusit některou z možností nápravy však nic nestojí.
Revmatoidní artritida je dlouhodobé a komplikované onemocnění především kvůli tomu, že dosud není známa jeho příčina. Ze stejného důvodu není proto snadná ani jeho léčba. Lékaři volí tzv. léčbu symptomatickou, která ovlivňuje příznaky (symptomy) nemoci, ale vlastní vyvolávající příčinu samozřejmě nevyřeší
Biologická léčba přinesla určitou revoluci do léčby nejen artritidy, ale i dalších nemocí. Jako všechny léky však kromě výhod přináší i nová rizika. Přinášíme několik doporučení pro všechny, kteří budou v budoucnu léčeni právě biologickými preparáty...
Revmatoidní artritida je autoimunitní zánětlivá revmatická choroba, jíž trpí zhruba jedno procento naší populace. I když nejčastěji postihuje lidi ve středním a vyšším věku, nevyhýbá se ani mladým ženám, které by rády založily rodinu. Sama revmatoidní artritida (RA) mateřství nebrání a těhotenství může probíhat nekomplikovaně. „Graviditu je ale nutno dobře naplánovat na dobu, kdy je žena, respektive její nemoc, v dobrém stavu, tedy s nižší aktivitou, a kdy nebere léky, které se neslučují s těhotenstvím,“ upozorňuje MUDr. Dana Tegzová z Revmatologického ústavu a Revmatologické kliniky, 1. LF UK, Praha.