Novinky - revmatoidní artritida

Léků na artritidu je dost, jen se musí správně zvolit

Léků na artritidu je dost, jen se musí správně zvolit

Revmatoidní artritida se úplně vyléčit nedá, ale je možné mírnit její projevy. Některé přípravky zabírají na bolest, jiné zase zpomalují průběh nemoci. Všechny však mají kromě výhody i svá rizika.

Pokud existuje alespoň nějaká útěcha pro pacienty trpící revmatoidní artritidou, je to fakt, že mají na výběr z celé řady léků. V současné době rozlišujeme několik různých skupin účinných preparátů.

Bez zánětu a bolesti, ale s rizikem 

Skupina nesteroidních antiflogistik zahrnuje obecně známé léky proti bolesti. Ačkoliv velmi dobře mírní zánět a bolest, nijak nebrání postupu nemoci, která se tak může i nadále zhoršovat. Navíc dráždí sliznici žaludku a při vyšších dávkách škodí ledvinám. Úřad pro kontrolu léčiv již dříve upozorňoval, že pacientům, kteří dlouhodobě tyto léky užívají, hrozí vyšší riziko mrtvice a infarktu. Pokud trpíte onemocněním oběhového systému, je nutné být při užívání těchto látek velmi opatrný. 

Léky patřící pod zkratku DMARDs (chorobu modifikující léky) se obvykle podávají na začátku terapie každému pacientovi s revmatoidní artritidou. Pokud takový preparát nezabere do 3 měsíců, obvykle se přidá ještě jiný přípravek z této skupiny. Kladem je, že chorobu modifikující léky pomáhají mírnit projevy a navíc minimalizují poškození kloubů. Nevýhodný je fakt, že se ulevující efekt může projevit opravdu až za několik měsíců. Pacient navíc musí být stále pod bedlivým dozorem ošetřujícího lékaře.

Cílená likvidace příčiny

Biologika čili preparáty cílené léčby modifikují činnost imunitního systému, který je zodpovědný za napadání kloubů vlastního těla. Obvykle se biologika dělí do dvou velkých skupin: anti-TNF alfa a non-TNF léky. Anti-TNF alfa funguje na principu potlačování produkce TNF alfa, což je protein, který v našem těle navozuje zánět. Působí tak jako jakási protilátka a cílí na vyvolávající příčinu. Biologika jsou účinná při potlačování příznaků, navíc zabraňují vzniku komplikací. Zabírají rychle a jsou velmi efektivní. Nevýhodou je, že při jejich užívání je pacient náchylnější k nejrůznějším infekcím.

Kortikosteroidy jen na chvilku

Kortikosteroidy bojují proti zánětu a rovněž snižují funkci imunitního systému. Mohou být podávány ve formě tabletek, ale též injekčně. Používají se při náhlém rapidním zhoršení choroby, kdy stav rychle uvedou zpět do rovnováhy. Jejich dlouhodobé užívání je však nevhodné, neboť mají celou řadu vedlejších účinků. Patří k nim:

  • bolesti hlavy,
  • nárůst váhy,
  • zvýšení krevního tlaku a cukru,
  • osteoporóza.

O vhodnosti či nevhodnosti jednotlivých léků pro konkrétního pacienta musí vždy rozhodnout ošetřující lékař.

(brbr)

Zdroj:
www.everydayhealth.com

Hodnocení článku:
(2415 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Dostaňte nemoc pod kontrolu: budete výkonnější v práci i v sexu

Dostaňte nemoc pod kontrolu: budete výkonnější v práci i v sexu

Až 40 % nemocných uvedlo, že revmatická artritida byla jediným důvodem, proč nejsou sexuálně aktivní. Závěry také ukázaly, že kromě fyzických problémů a emocionálních následků hlásili pacienti s RA pocity viny a frustrace.
30. 8. 2010 Revmatoidní artritida
Hýbejte se i v zimě. Ulevíte bolavým kloubům

Hýbejte se i v zimě. Ulevíte bolavým kloubům

„Bude mrznout, cítím to v kostech.“ Možná jste i vy slyšeli tyto předpovědi počasí od lidí, kteří trpí artritidou. A možná vás překvapuje, že se často také vyplní. Ve skutečnosti to není nic neobvyklého. Tito lidé jsou totiž velmi citliví na změnu počasí, hlavně pokud se blíží ochlazení, déšť nebo sněhová vánice. Artritida postihuje velkou část populace...
5. 12. 2010 Revmatoidní artritida
Kmenové buňky – hudba budoucnosti

Kmenové buňky – hudba budoucnosti

Chrupavka z kmenových buněk skýtá naději pro poškozené kolenní klouby. Vědci totiž zjistili, že chrupavka může vzniknout použitím dospělých kmenových buněk kostní dřeně a kůže, a v současnosti navíc experimentují s rozličnými chemickými a mechanickými stimuly, aby zlepšili její vlastnosti.
6. 12. 2009 Revmatoidní artritida
Může být alkohol prevencí proti revmatoidní artritidě?

Může být alkohol prevencí proti revmatoidní artritidě?

Zřejmě ano, ale jen v malém množství! Jeho střídmá konzumace údajně snižuje riziko rozvoje této nemoci, alespoň to tvrdí studie nedávno publikovaná v medicínském časopise British Medical Journal. Alkohol tak někdy může být i zdraví prospěšný.
25. 10. 2012 Revmatoidní artritida
Revmatoidní artritida těhotenství nebrání

Revmatoidní artritida těhotenství nebrání

Revmatoidní artritida je autoimunitní zánětlivá revmatická choroba, jíž trpí zhruba jedno procento naší populace. I když nejčastěji postihuje lidi ve středním a vyšším věku, nevyhýbá se ani mladým ženám, které by rády založily rodinu. Sama revmatoidní artritida (RA) mateřství nebrání a těhotenství může probíhat nekomplikovaně. „Graviditu je ale nutno dobře naplánovat na dobu, kdy je žena, respektive její nemoc, v dobrém stavu, tedy s nižší aktivitou, a kdy nebere léky, které se neslučují s těhotenstvím,“ upozorňuje MUDr. Dana Tegzová z Revmatologického ústavu a Revmatologické kliniky, 1. LF UK, Praha.
11. 1. 2017 Revmatoidní artritida
Inzerce: