Novinky - revmatoidní artritida

Léků na artritidu je dost, jen se musí správně zvolit

Léků na artritidu je dost, jen se musí správně zvolit

Revmatoidní artritida se úplně vyléčit nedá, ale je možné mírnit její projevy. Některé přípravky zabírají na bolest, jiné zase zpomalují průběh nemoci. Všechny však mají kromě výhody i svá rizika.

Pokud existuje alespoň nějaká útěcha pro pacienty trpící revmatoidní artritidou, je to fakt, že mají na výběr z celé řady léků. V současné době rozlišujeme několik různých skupin účinných preparátů.

Bez zánětu a bolesti, ale s rizikem 

Skupina nesteroidních antiflogistik zahrnuje obecně známé léky proti bolesti. Ačkoliv velmi dobře mírní zánět a bolest, nijak nebrání postupu nemoci, která se tak může i nadále zhoršovat. Navíc dráždí sliznici žaludku a při vyšších dávkách škodí ledvinám. Úřad pro kontrolu léčiv již dříve upozorňoval, že pacientům, kteří dlouhodobě tyto léky užívají, hrozí vyšší riziko mrtvice a infarktu. Pokud trpíte onemocněním oběhového systému, je nutné být při užívání těchto látek velmi opatrný. 

Léky patřící pod zkratku DMARDs (chorobu modifikující léky) se obvykle podávají na začátku terapie každému pacientovi s revmatoidní artritidou. Pokud takový preparát nezabere do 3 měsíců, obvykle se přidá ještě jiný přípravek z této skupiny. Kladem je, že chorobu modifikující léky pomáhají mírnit projevy a navíc minimalizují poškození kloubů. Nevýhodný je fakt, že se ulevující efekt může projevit opravdu až za několik měsíců. Pacient navíc musí být stále pod bedlivým dozorem ošetřujícího lékaře.

Cílená likvidace příčiny

Biologika čili preparáty cílené léčby modifikují činnost imunitního systému, který je zodpovědný za napadání kloubů vlastního těla. Obvykle se biologika dělí do dvou velkých skupin: anti-TNF alfa a non-TNF léky. Anti-TNF alfa funguje na principu potlačování produkce TNF alfa, což je protein, který v našem těle navozuje zánět. Působí tak jako jakási protilátka a cílí na vyvolávající příčinu. Biologika jsou účinná při potlačování příznaků, navíc zabraňují vzniku komplikací. Zabírají rychle a jsou velmi efektivní. Nevýhodou je, že při jejich užívání je pacient náchylnější k nejrůznějším infekcím.

Kortikosteroidy jen na chvilku

Kortikosteroidy bojují proti zánětu a rovněž snižují funkci imunitního systému. Mohou být podávány ve formě tabletek, ale též injekčně. Používají se při náhlém rapidním zhoršení choroby, kdy stav rychle uvedou zpět do rovnováhy. Jejich dlouhodobé užívání je však nevhodné, neboť mají celou řadu vedlejších účinků. Patří k nim:

  • bolesti hlavy,
  • nárůst váhy,
  • zvýšení krevního tlaku a cukru,
  • osteoporóza.

O vhodnosti či nevhodnosti jednotlivých léků pro konkrétního pacienta musí vždy rozhodnout ošetřující lékař.

(brbr)

Zdroj:
www.everydayhealth.com

Hodnocení článku:
(3170 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

V čem spočívá cílená léčba revmatoidní artritidy?

V čem spočívá cílená léčba revmatoidní artritidy?

Cílenou léčbu si můžeme představit jako zkušeného odstřelovače. Její hlavní pracovní náplní je precizní zaměření terče, stisknutí spouště a úspěšné zneškodnění protivníka zásahem přesným na milimetr. Tajuplně znějící léčba vyvinutá díky pokrokům molekulární biologie se uplatňuje v terapii řady závažných onemocnění, a to včetně revmatoidní artritidy.
17. 9. 2020 Revmatoidní artritida
Příběh mé revmatoidní artritidy: Hlavně zůstat silnou

Příběh mé revmatoidní artritidy: Hlavně zůstat silnou

Příznaky revmatoidní artritidy se mohou projevit již v raném dětství. V různé formě postihují revmatické nemoci více než sto ze sta tisíc dětí. Dnes téměř 30leté Američance diagnostikovali revmatoidní artritidu již ve čtrnácti měsících věku. Přes kvalitní biologickou léčbu se s nemocí a s problémy, které s sebou přináší jak revmatoidní artritida sama, tak její léčba, potýká dodnes.
16. 5. 2019 Revmatoidní artritida
Artritida neznamená konec sexuálního života – I. část

Artritida neznamená konec sexuálního života – I. část

Sexualita je nedílnou součástí člověka. Prolíná se zde naše fyzické zdraví se zdravím psychickým i s našimi emocemi. Je úzce propojena s kvalitou našeho života a s naším vnímáním sebe sama, sebepojetím i sebevědomím. Život s artritidou, která s sebou nese bolest, ztuhlost, únavu, deprese, omezení pohybů i fyzických sil, může snižovat sexuální touhu a ovlivnit i to, jak si sex (ne)dokážeme užít.
26. 9. 2010 Revmatoidní artritida
Osm tipů, jak podpořit léčbu artritidy

Osm tipů, jak podpořit léčbu artritidy

Revmatoidní artritida je nepříjemné zánětlivé onemocnění kloubů, které se bez vhodné léčby zhoršuje. Nejúčinnější, ale ne všemocnou terapií jsou bezesporu léky. Existuje však i řada nefarmakologických postupů. Nejefektivnějším krokem ovšem bývá kombinace obojího.
28. 9. 2015 Revmatoidní artritida
Nadměrná fyzická zátěž může vést ke vzniku artritidy

Nadměrná fyzická zátěž může vést ke vzniku artritidy

Na výročním zasedání Radiologické společnosti v Severní Americe padlo v prosinci 2009 překvapivé tvrzení – nadměrná fyzická aktivita může u mužů a žen ve středním věku způsobit postižení kolenních kloubů a také zvyšovat riziko vzniku osteoartritidy.
17. 1. 2010 Revmatoidní artritida
Inzerce: