Novinky - revmatoidní artritida

Máte ankylozující spondylitidu? Poradíme, jak zatočit s depresí

Máte ankylozující spondylitidu? Poradíme, jak zatočit s depresí

Život s ankylozující spondylitidou vyčerpává nejen fyzicky, ale i duševně. Bohužel lidé s touto chorobou trpí depresemi častěji než ostatní. Zkusit některou z možností nápravy však nic nestojí.

Deprese a úzkosti, které nezřídka trápí lidi s onemocněním ankylozující spondylitidou, jsou do značné míry zaviněny chronickými bolestmi zad a páteře. Bolest může budit ze spánku a bývá příčinou nespavosti stejně jako deprese. Platí to i naopak – nespavost zavdává příčinu k depresi.

Onemocnění také ovlivňuje pracovní a společenský život. Pacienti mohou mít problémy i s vykonáváním běžných denních činností, což vyvolává pocity smutku, bezmoci a frustrace.

Uzdravte svou mysl – 6 tipů

Léčba nejen uleví od bolesti, ale také pomůže cítit se lépe. Péče o duševní zdraví by měla být zahrnuta do celkového léčebného plánu. Nabízíme několik tipů, jak si můžete pomoci sami:

  1. Cvičte. Cvičení vám pomůže od zatuhlosti páteře a také zlepší pohyblivost. Dalším vítaným přínosem fyzické aktivity je i zlepšení nálady. Při cvičení se vyplavují hormony štěstí, které fungují i jako zabijáci bolesti.
  2. Sladké sny nepřicházejí? Vyzkoušejte všechno! Někteří vědci se domnívají, že kvalitní spánek je klíčem k dobré duševní pohodě. Že často nemůžete v noci zabrat? Nacvičte si spánkové návyky, které vám usínání usnadní. Nepijte kávu v odpoledních hodinách, nejezte sladké, neberte si starosti do postele. Proměňte svoji ložnici ve svatyni spánku. Jen ticho a tma, žádná televize ani jiná elektronika. Pro kvalitní spánek je vhodná nižší teplota v ložnici než jinde v bytě.
  3. Informujte se. Život v nevědomosti ubíjí. Zjistěte si proto o ankylozující spondylitidě co nejvíce.
  4. Zameťte se stresem. Léčit se s chronickým onemocněním je zdrojem každodenního stresu. Zkuste najít něco, co vám bude od stresu pomáhat. Může to být dobrý film, humor, meditace, jóga, soustředění se na přítomný okamžik, … Opravdu věnujte čas tomu, jak se naučit zvládat stres.
  5. Získejte spojence. Ve dvou se to lépe táhne. Co takhle připojit se ke skupině lidí s podobnou nemocí? Sdílení osobních zkušeností a problémů s lidmi, kteří vám rozumí, pomáhá snášet těžkosti.
  6. Včas vyhledejte pomoc. Pokud smutek a pocity sklíčenosti překračují všechny snesitelné meze, je načase vyhledat odbornou pomoc. Psychoterapeut, který je specialistou na lidské trápení, vám jistě dokáže pomoct. Deprese i úzkost jsou léčitelné a terapie na ně obvykle dobře zabírá.

(brbr)

Zdroj:
www.everydayhealth.com

Hodnocení článku:
(2801 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Devět tipů, jak přežít zimní počasí

Devět tipů, jak přežít zimní počasí

Máte potíže s chůzí, obtížně se pohybujete? Ať se vaše příznaky v zimě zhoršují, nebo zlepšují, měli byste dbát na bezpečnost a zbytečně neriskovat uklouznutí a pád. Že nevíte, jak na to? My ano!
8. 12. 2016 Revmatoidní artritida
Osm vánočních zádrhelů, které snadno proměníte v úspěch!

Osm vánočních zádrhelů, které snadno proměníte v úspěch!

Příprava Vánoc je náročná i pro zdravé lidi, co teprve pro nás revmatiky! Tyto Vánoce ale budou výjimečné, všechny problémy jsme totiž za vás předem vyřešili. A pokud nikoliv, alespoň vám vyloudíme úsměv na tváři.
18. 12. 2018 Revmatoidní artritida
Kojte. Snížíte tím riziko vzniku revmatoidní artritidy o polovinu

Kojte. Snížíte tím riziko vzniku revmatoidní artritidy o polovinu

Budete-li kojit své dítě co nejdéle, snížíte tak pravděpodobnost, že u vás propukne revmatoidní artritida. Zjistili to vědci z Fakultní nemocnice v Malmö ve Švédsku. Cílem jejich studie bylo zjistit, zda kojení či užívání orální antikoncepce ovlivňuje budoucí riziko revmatického onemocnění.
17. 3. 2010 Revmatoidní artritida
Poznejte plíživé příznaky revmatoidní artritidy včas!

Poznejte plíživé příznaky revmatoidní artritidy včas!

Revmatoidní artritida je onemocnění, které začíná plíživě a pomalu a jeho příznaky se následně stupňují v průběhu mnoha týdnů a měsíců. Poznejte přicházející artritidu včas a vyrazte k lékaři co nejdříve!
23. 5. 2016 Revmatoidní artritida
Rozhovor s odborníkem na téma Revmatoidní artritida

Rozhovor s odborníkem na téma Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida se v České republice objevuje u jednoho procenta populace. Postihuje tak zhruba sto tisíc lidí. Nejčastěji tímto zánětlivým onemocněním trpí ženy, které mají dědičné predispozice. V pořadu U lékaře o revmatoidní artritidě mluvil profesor Jiří Vencovský - předseda české revmatologické společnosti Jana Evangelisty Purkyněho, který zároveň pracuje v revmatologickém ústavu v Praze.
12. 10. 2015 Revmatoidní artritida
Inzerce: