Novinky - revmatoidní artritida

Plicní komplikace Bechtěrevovy choroby. Jak si s nimi poradit?

Plicní komplikace Bechtěrevovy choroby. Jak si s nimi poradit?

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc je charakteristická poškozením kloubů páteře, hrudního koše a končetin. Onemocnění je však zrádné v tom, že může postihnout i jiné orgány, výjimkou nejsou ani plíce. Problémy s dýcháním mohou být způsobeny poškozením kloubů, ale také přímým poškozením plicní tkáně. Pro udržení funkce dýchacího systému je důležitý zdravý životní styl a pravidelné cvičení.

Bechtěrev a dýchání

Jak už bylo zmíněno, dechové problémy mívají u jedinců trpících ankylozující spondylitidou dvě hlavní příčiny. V první řadě mohou být dechové obtíže způsobené poškozením kloubů mezi jednotlivými páteřními obratli, mezi obratli a žebry a mezi žebry a hrudní kostí. Všechny tyto klouby jsou velmi důležité pro pohyby hrudního koše a jejich poškození může vést k bolestem při dýchání a omezení rozpínání hrudního koše. Plicní tkáň však může být poškozena i přímo působením autoimunitního zánětu, a to nejčastěji v podobě zánětu plicní tkáně vedoucího k tvorbě jizev a omezení vzdušnosti plic.

  • V rámci plicních komplikací může dojít také k rozvoji spánkové apnoe (dechovým pauzám během spánku zhoršujícím okysličení krve a tkání), pneumotoraxu („prasknutí“ plíce s nahromaděním vzduchu v hrudní dutině) a zápalu plic (infekce plicní tkáně).
  • Poškození plicní tkáně se podle výzkumů objevuje u 1–30 % nemocných, přičemž riziko rozvoje plicních komplikací stoupá s délkou trvání ankylozující spondylitidy.

Za zdravé plíce

Mezi rizikové faktory plicních komplikací patří kouření, působení škodlivých látek z okolního prostředí, nadváha, obezita a rostoucí věk. V rámci prevence se tak logicky uplatňuje zdravý životní styl. Důležitou úlohu v udržení funkce plicní tkáně zastává pravidelný pohyb a cvičení.

Jaká pohybová aktivita je v tomto směru nejvhodnější? Na jednoduchou otázku neexistuje jednoduchá odpověď, protože by měla být u jedinců s ankylozující spondylitidou upravována na míru zdravotnímu stavu a individuálním potřebám. Na tvorbě vhodného pohybového plánu se u jedinců s ankylozující spondylitidou podílí ošetřující revmatolog, rehabilitační lékař, fyzioterapeut a popřípadě také ortoped.

  • Obecně patří mezi aktivity vhodné pro udržení vitality a funkce plicní tkáně rehabilitační dechová cvičení, jóga a taj-či (cvičení se soustředěním na dech) a takzvaná aerobní cvičení zaměřená na kardiovaskulární (tedy i plicní) systém. Příkladem vhodného aerobního cvičení je například plavání, cvičení ve vodě, jízda na kole nebo svižná chůze.

(holi)

 

Zdroje:

https://ankylosingspondylitis.net/breathing

https://www.spineuniverse.com/conditions/spinal-arthritis/ankylosing-spondylitis/exercise-ankylosing-spondylitis

Hodnocení článku:
(608 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Léčba revmatoidní artritidy: Komunikace je základním pilířem úspěchu!

Léčba revmatoidní artritidy: Komunikace je základním pilířem úspěchu!

Revmatoidní artritida je chronické onemocnění kloubů, které medicína v současné době neumí úplně vyléčit. Na druhou stranu terapie v posledních letech zaznamenala velký pokrok. Jedinci s revmatoidní artritidou vstupují do léčebného procesu se směsicí očekávání, strachu a obav. Lékaři nahlížejí na problém z jiného úhlu pohledu, a tak může docházet v jejich vztahu k nejasnostem a následné nespokojenosti. To ostatně potvrzují výsledky rozsáhlého dotazníkového výzkumu, kterého se zúčastnili jedinci s revmatoidní artritidou i jejich lékaři po celém světě.
26. 7. 2020 Revmatoidní artritida
5 tipů, jak skloubit vaši nemoc se zaměstnáním

5 tipů, jak skloubit vaši nemoc se zaměstnáním

Lidé trpící artritidou obvykle mohou najít uplatnění v zaměstnání. Jejich onemocnění je však může limitovat při výběru pracovního místa a mohou potřebovat specifické pracovní podmínky.
7. 1. 2011 Revmatoidní artritida
Aplikace biologické léčby je snadná. I vy to zvládnete

Aplikace biologické léčby je snadná. I vy to zvládnete

Revmatoidní artritida je jen obtížně léčitelné autoimunitní onemocnění. Lékaři se doposud revmatoidní artritidu nejrůznějšími způsoby snažili především zpomalit a ulevit nemocnému od tolik omezujících obtíží, především od bolesti. Dnes dokážou mnohem více. Mají totiž k dispozici biologickou neboli cílenou léčbu.
30. 4. 2011 Revmatoidní artritida
Bolest kloubů se změnou počasí opravdu souvisí!

Bolest kloubů se změnou počasí opravdu souvisí!

Věříte tomu, že lidé s artritidou dokážou předpovědět blížící se změnu počasí? Nebo jste skeptičtí a považujete podobná tvrzení za babské řeči? Seriózní výzkum hovoří jasně: artritici jsou na vnímání počasí obzvláště citliví.
10. 11. 2013 Revmatoidní artritida
Artritida neznamená konec sexuálního života – I. část

Artritida neznamená konec sexuálního života – I. část

Sexualita je nedílnou součástí člověka. Prolíná se zde naše fyzické zdraví se zdravím psychickým i s našimi emocemi. Je úzce propojena s kvalitou našeho života a s naším vnímáním sebe sama, sebepojetím i sebevědomím. Život s artritidou, která s sebou nese bolest, ztuhlost, únavu, deprese, omezení pohybů i fyzických sil, může snižovat sexuální touhu a ovlivnit i to, jak si sex (ne)dokážeme užít.
26. 9. 2010 Revmatoidní artritida
Inzerce: