Novinky - revmatoidní artritida

Plicní komplikace Bechtěrevovy choroby. Jak si s nimi poradit?

Plicní komplikace Bechtěrevovy choroby. Jak si s nimi poradit?

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc je charakteristická poškozením kloubů páteře, hrudního koše a končetin. Onemocnění je však zrádné v tom, že může postihnout i jiné orgány, výjimkou nejsou ani plíce. Problémy s dýcháním mohou být způsobeny poškozením kloubů, ale také přímým poškozením plicní tkáně. Pro udržení funkce dýchacího systému je důležitý zdravý životní styl a pravidelné cvičení.

Bechtěrev a dýchání

Jak už bylo zmíněno, dechové problémy mívají u jedinců trpících ankylozující spondylitidou dvě hlavní příčiny. V první řadě mohou být dechové obtíže způsobené poškozením kloubů mezi jednotlivými páteřními obratli, mezi obratli a žebry a mezi žebry a hrudní kostí. Všechny tyto klouby jsou velmi důležité pro pohyby hrudního koše a jejich poškození může vést k bolestem při dýchání a omezení rozpínání hrudního koše. Plicní tkáň však může být poškozena i přímo působením autoimunitního zánětu, a to nejčastěji v podobě zánětu plicní tkáně vedoucího k tvorbě jizev a omezení vzdušnosti plic.

  • V rámci plicních komplikací může dojít také k rozvoji spánkové apnoe (dechovým pauzám během spánku zhoršujícím okysličení krve a tkání), pneumotoraxu („prasknutí“ plíce s nahromaděním vzduchu v hrudní dutině) a zápalu plic (infekce plicní tkáně).
  • Poškození plicní tkáně se podle výzkumů objevuje u 1–30 % nemocných, přičemž riziko rozvoje plicních komplikací stoupá s délkou trvání ankylozující spondylitidy.

Za zdravé plíce

Mezi rizikové faktory plicních komplikací patří kouření, působení škodlivých látek z okolního prostředí, nadváha, obezita a rostoucí věk. V rámci prevence se tak logicky uplatňuje zdravý životní styl. Důležitou úlohu v udržení funkce plicní tkáně zastává pravidelný pohyb a cvičení.

Jaká pohybová aktivita je v tomto směru nejvhodnější? Na jednoduchou otázku neexistuje jednoduchá odpověď, protože by měla být u jedinců s ankylozující spondylitidou upravována na míru zdravotnímu stavu a individuálním potřebám. Na tvorbě vhodného pohybového plánu se u jedinců s ankylozující spondylitidou podílí ošetřující revmatolog, rehabilitační lékař, fyzioterapeut a popřípadě také ortoped.

  • Obecně patří mezi aktivity vhodné pro udržení vitality a funkce plicní tkáně rehabilitační dechová cvičení, jóga a taj-či (cvičení se soustředěním na dech) a takzvaná aerobní cvičení zaměřená na kardiovaskulární (tedy i plicní) systém. Příkladem vhodného aerobního cvičení je například plavání, cvičení ve vodě, jízda na kole nebo svižná chůze.

(holi)

 

Zdroje:

https://ankylosingspondylitis.net/breathing

https://www.spineuniverse.com/conditions/spinal-arthritis/ankylosing-spondylitis/exercise-ankylosing-spondylitis

Hodnocení článku:
(264 hodnocení - 2,8 z 5)

Další doporučené články

Poslouchat své tělo – i za cenu změn, hůře placeného zaměstnání či jiných přátel

Poslouchat své tělo – i za cenu změn, hůře placeného zaměstnání či jiných přátel

Zánětlivé autoimunitní onemocnění revmatoidní artritida ovlivňuje nemocné po všech stránkách. Mají bolesti, zejména zad a kloubů, bývají unavení, a proto obvykle musí výrazně ubrat ze svého životního tempa. Pochopitelně se to týká i zaměstnání. Říci, či neříci o své nemoci zaměstnavateli? Žádat o snížený úvazek? Případně změnit kvalifikaci? To vše a mnoho dalšího pacienti řeší, jak vyplývá i z příběhů dvou mladých žen s revmatickou nemocí.
18. 5. 2020 Revmatoidní artritida
Lupénka není jen onemocněním kůže

Lupénka není jen onemocněním kůže

Psoriáza neboli lupénka je chronické zánětlivé onemocnění, se kterým se pacienti často snaží vypořádat celý svůj život a jehož průběh je značně nepředvídatelný. Ačkoli je tato nemoc nejvíce známá kvůli svým kožním projevům, jedná se ve skutečnosti o onemocnění, které se může projevit i jinak než stříbřitými šupinkami na kůži.
17. 12. 2022 Revmatoidní artritida
„Vodní sedmička“ pro rozhýbání kloubů

„Vodní sedmička“ pro rozhýbání kloubů

Přinášíme skvělou zprávu všem, kteří trpí bolestivými klouby. Pokud milujete koupání, můžete při pobytu ve vodě spojit příjemné s užitečným. Vodní cviky jsou totiž fajn možností, jak kloubům zasaženým revmatickou nemocí pomoci.
3. 3. 2014 Revmatoidní artritida
Nepodceňujte nebezpečí osteoporózy

Nepodceňujte nebezpečí osteoporózy

Máte artritidu a myslíte si, že další onemocnění vás už nemůže potkat? Přičítáte každou bolest, která vás postihne, právě artritidě? Bohužel se můžete mýlit. Jedním z nejčastějších onemocnění, které se s artritidou pojí, je totiž osteoporóza, a i při ní se setkáte s bolestmi kloubů a kostí.
10. 11. 2009 Revmatoidní artritida
9 rad, jak si v létě zachovat „chladnou hlavu“

9 rad, jak si v létě zachovat „chladnou hlavu“

Letní vedra často bývají větším zabijákem než blesky, vichry nebo povodně dohromady. Mnoha lidem s revmatoidní artritidou přináší právě horké počasí spoustu nepříjemností.
30. 7. 2010 Revmatoidní artritida
Fakta a mýty o revmatoidní artritidě

Fakta a mýty o revmatoidní artritidě

Lidově řečeno revma je autoimunitní onemocnění, které vyvolává zánět kloubů. Projevuje se převážně ranní ztuhlostí, únavou nebo teplotami. Přestože tato choroba není úplně vzácná, moc se o ní neví. Pojďme vyvrátit pár dezinformací a nahradit je ověřenými fakty.
28. 12. 2015 Revmatoidní artritida
Inzerce: