Novinky - revmatoidní artritida

Plicní komplikace Bechtěrevovy choroby. Jak si s nimi poradit?

Plicní komplikace Bechtěrevovy choroby. Jak si s nimi poradit?

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc je charakteristická poškozením kloubů páteře, hrudního koše a končetin. Onemocnění je však zrádné v tom, že může postihnout i jiné orgány, výjimkou nejsou ani plíce. Problémy s dýcháním mohou být způsobeny poškozením kloubů, ale také přímým poškozením plicní tkáně. Pro udržení funkce dýchacího systému je důležitý zdravý životní styl a pravidelné cvičení.

Bechtěrev a dýchání

Jak už bylo zmíněno, dechové problémy mívají u jedinců trpících ankylozující spondylitidou dvě hlavní příčiny. V první řadě mohou být dechové obtíže způsobené poškozením kloubů mezi jednotlivými páteřními obratli, mezi obratli a žebry a mezi žebry a hrudní kostí. Všechny tyto klouby jsou velmi důležité pro pohyby hrudního koše a jejich poškození může vést k bolestem při dýchání a omezení rozpínání hrudního koše. Plicní tkáň však může být poškozena i přímo působením autoimunitního zánětu, a to nejčastěji v podobě zánětu plicní tkáně vedoucího k tvorbě jizev a omezení vzdušnosti plic.

  • V rámci plicních komplikací může dojít také k rozvoji spánkové apnoe (dechovým pauzám během spánku zhoršujícím okysličení krve a tkání), pneumotoraxu („prasknutí“ plíce s nahromaděním vzduchu v hrudní dutině) a zápalu plic (infekce plicní tkáně).
  • Poškození plicní tkáně se podle výzkumů objevuje u 1–30 % nemocných, přičemž riziko rozvoje plicních komplikací stoupá s délkou trvání ankylozující spondylitidy.

Za zdravé plíce

Mezi rizikové faktory plicních komplikací patří kouření, působení škodlivých látek z okolního prostředí, nadváha, obezita a rostoucí věk. V rámci prevence se tak logicky uplatňuje zdravý životní styl. Důležitou úlohu v udržení funkce plicní tkáně zastává pravidelný pohyb a cvičení.

Jaká pohybová aktivita je v tomto směru nejvhodnější? Na jednoduchou otázku neexistuje jednoduchá odpověď, protože by měla být u jedinců s ankylozující spondylitidou upravována na míru zdravotnímu stavu a individuálním potřebám. Na tvorbě vhodného pohybového plánu se u jedinců s ankylozující spondylitidou podílí ošetřující revmatolog, rehabilitační lékař, fyzioterapeut a popřípadě také ortoped.

  • Obecně patří mezi aktivity vhodné pro udržení vitality a funkce plicní tkáně rehabilitační dechová cvičení, jóga a taj-či (cvičení se soustředěním na dech) a takzvaná aerobní cvičení zaměřená na kardiovaskulární (tedy i plicní) systém. Příkladem vhodného aerobního cvičení je například plavání, cvičení ve vodě, jízda na kole nebo svižná chůze.

(holi)

 

Zdroje:

https://ankylosingspondylitis.net/breathing

https://www.spineuniverse.com/conditions/spinal-arthritis/ankylosing-spondylitis/exercise-ankylosing-spondylitis

Hodnocení článku:
(1195 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Revmatoidní artritida: osm příznaků, které není radno podceňovat

Revmatoidní artritida: osm příznaků, které není radno podceňovat

Bolestivé klouby nejsou zdaleka tím jediným, co nemocné trpící revmatoidní artritidou trápí. Onemocnění bývá spjato s celou řadou zdravotních komplikací, z nichž některé mohou být velmi závažné. Znáte jejich varovné příznaky?
15. 9. 2014 Revmatoidní artritida
Příčiny trávicích obtíží při revmatoidní artritidě

Příčiny trávicích obtíží při revmatoidní artritidě

Revmatoidní artritida (RA) je autoimunitní onemocnění postihující primárně klouby. Může ale zasahovat i další orgány včetně gastrointestináního traktu (GIT). Pacienti s RA mají o 70 % vyšší výskyt zažívacích obtíží než obecná populce. Projevy jsou rozmanité a mohou zahrnovat ztrátu chuti k jídlu, úbytek hmotnosti, nadýmání, bolesti břicha, zácpu, průjem, reflux či podráždění žaludku, vznik vředů, krvácení do trávicího traktu, nevolnosti, zvracení a další. Příčinou může být samotná RA, medikace podávaná v terapii tohoto onemocnění, nebo také průvodní autoimunitní choroba. Souvislost RA se zažívacím traktem lze nalézt i v etiopatogenezi nemoci, na které se podle některých studií podílí složení střevního mikrobiomu.
3. 9. 2024 Revmatoidní artritida
Teplo si poradí se ztuhlými klouby, chlad zase se zánětem

Teplo si poradí se ztuhlými klouby, chlad zase se zánětem

Juvenilní idiopatická artritida je dlouhodobé zánětlivé onemocnění kloubů, které se objeví už v dětském věku. Jsou pro něj charakteristické bolesti, otoky a omezení pohybu v kloubu. Zejména bolest pak dokáže pořádně potrápit nejen dětské pacienty, ale i jejich rodiče. Ti pak vyzkouší kromě pravidelného rozcvičování i řadu léků s různým efektem.
9. 12. 2010 Revmatoidní artritida
Světový den artritidy aneb Pracujme společně

Světový den artritidy aneb Pracujme společně

Letošním tématem Světového dne artritidy je „Let’s work together“, neboli „Pracujme společně“ a cílem je inspirovat lidi s revmatickými nemocemi a povzbudit je do práce nejen společně s jejich zaměstnavateli a kolegy, ale také se zdravotníky, kteří je léčí.
22. 10. 2009 Revmatoidní artritida
Inzerce: