Novinky - revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida a revmatická horečka: podobné názvy, odlišné nemoci

Revmatoidní artritida a revmatická horečka: podobné názvy, odlišné nemoci

Ačkoliv názvy obou nemocí mohou být do jisté míry zavádějící, a řada lidí je dokonce považuje za tutéž chorobu, ve skutečnosti jsou rozdíly mezi nimi zcela zásadní

. Jejich společným jmenovatelem je ovšem autoimunita, tedy porušení imunitního systému, který reaguje proti tkáním vlastního těla a poškozuje je.

Obecně autoimunitní choroby rozdělujeme podle průběhu na ty, které proběhnou jednorázově a mají tendenci ke spontánnímu uzdravení, a na onemocnění, která se neustále vracejí a zhoršují. A revmatická horečka naštěstí patří do první skupiny.

Pozor na angínu!

Revmatická horečka navazuje na streptokokovou infekci v krku, typicky na angínu nebo spálu. Teď se možná spousta rodičů diví, protože angína i spála patří k nejčastějším onemocněním dětského věku, a revmatická horečka by tedy pro děti představovala velké ohrožení. V současné době tomu ale již tak není, a to díky dobré a včasné lékařské péči a samozřejmě díky antibiotikům.

Srdce v ohrožení

Pokud se ovšem angína či spála neléčí a připočítáme ještě vrozenou vnímavost jedince, s revmatickou horečkou se setkat můžete. Postihuje především klouby, což je jeden z mála společných znaků s revmatoidní artritidou, a také srdce. Pak mluvíme o tzv. karditidě, zánětu srdce, který je nejvážnějším příznakem a určuje prognózu onemocnění. Projevuje se zrychlením srdečního tepu i v klidu nebo šelestem, jindy může dojít i k srdečnímu selhání.

Klouby otékají a bolí

Hlavním klinickým příznakem je artritida, zánětlivé postižení kloubů. Většinou zasahuje několik kloubů současně, typicky kolena a kotníky, přičemž zánět přechází postupně z jednoho kloubu na druhý. Dítě zaznamená bolest, otok, zarudnutí či zvýšenou teplotu kloubu. Naštěstí tento zánět poměrně dobře reaguje na léčbu, v takovém případě volíme salicyláty, a rychle ustupuje.

Z dalších příznaků bychom neměli zapomenout na tzv. choreu, pohybovou poruchu způsobenou zánětem některých částí mozku. U dětí se může projevit jako špatný rukopis, obtíže s oblékáním nebo jídlem. Méně často se pak objevuje ještě postižení kůže, většinou prchavá vyrážka na hrudníku nebo podkožní uzlíky.

A je možné onemocnění vůbec vyléčit?

Rozhodně ano! Prvním krokem je zaléčit streptokokovou infekci v krku, nejlépe penicilinem, u těžších průběhů se přidávají ještě salicyláty. Léčba trvá minimálně 14 dní. A v případě postižení srdce je nezbytný klid na lůžku po dobu alespoň 4 týdnů.

(pes)

Hodnocení článku:
(2805 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Revmatický zánět může kromě kloubů zasáhnout i oči nebo srdce

Revmatický zánět může kromě kloubů zasáhnout i oči nebo srdce

Stále více výzkumů ukazuje, že artritida může způsobit nejen zánět v kloubech, ale také na nečekaných místech těla: v očích, srdci nebo plicích. Dobrou zprávou je, že se můžete bránit. Oční zánět se může projevovat jako zánět spojivky a rohovky spolu se sníženou tvorbou slz....
3. 10. 2010 Revmatoidní artritida
Revmatická nemoc ji téměř připravila o život, nyní vede pacientskou skupinu

Revmatická nemoc ji téměř připravila o život, nyní vede pacientskou skupinu

Zatímco například revmatoidní artritida je poměrně časté a také známé onemocnění, u něhož mohou od loňského roku lékaři svým pacientům již od středně těžkého stadia předepisovat biologickou léčbu, u systémové sklerodermie (SS) je to jinak. Tato revmatická nemoc je vzácná, její projevy jsou velmi různorodé, a proto bývá diagnostika choroby zdlouhavá a obtížná. Jde přitom o velmi závažné onemocnění, což demonstruje také příběh 41leté pacientky Michaely Linkové.
6. 2. 2020 Revmatoidní artritida
Společenský život s artritidou? Proč ne?

Společenský život s artritidou? Proč ne?

Revmatoidní artritida je více než jen onemocnění postihující klouby. Je to nemoc, která kompletně změní život pacienta. Kromě zdravotních obtíží nemocní často ztrácí i sociální kontakt. Přinášíme vám tipy, které vám pomohou se znova zapojit do společenského života.
8. 11. 2019 Revmatoidní artritida
Artritické bolesti: pomůže síla magnetů?

Artritické bolesti: pomůže síla magnetů?

Onemocnění pohybového aparátu bývá provázeno bolestí, otoky a omezením hybnosti. Lékaři se snaží nemocným od těchto příznaků ulevit za pomoci řady metod. Jedna z nich, tzv. magnetoterapie, využívá účinků elektromagnetického pole.
3. 5. 2013 Revmatoidní artritida
Zacvičte s revmatoidní artritidou pod vedením fyzioterapeuta!

Zacvičte s revmatoidní artritidou pod vedením fyzioterapeuta!

Léky, změny v životosprávě i pravidelný pohyb – to vše má pozitivní vliv na průběh revmatoidní artritidy. Aby vám však sport neublížil a cvičení mělo jen pozitivní dopady, to by měl ohlídat odborník, tedy fyzioterapeut.
2. 11. 2016 Revmatoidní artritida
Jezte vlákninu, přinutíte tak zánět k ústupu

Jezte vlákninu, přinutíte tak zánět k ústupu

Vyšší konzumace vlákniny má příznivý vliv na stav zánětu při revmatických nemocech. Tyto překvapivé výsledky přinesli američtí vědci. Vláknina prospívá srdci, může předejít některým nádorům a zlepšuje trávení.
10. 10. 2010 Revmatoidní artritida
Inzerce: