Zajímavý objev: léky na cholesterol snižují riziko vzniku revmatoidní artritidy
8. 6. 2015
Ovlivnit hladiny cholesterolu lze kromě úpravy životosprávy i užíváním léků. Odborníci nyní odhalili, že tzv. statiny, přípravky předepisované právě na krevní tuky, mají i další příznivé účinky – snižují nebezpečí vzniku revmatoidní artritidy a zlepšují její průběh.
Onemocnění revmatoidní artritidou je spojeno s častějším výskytem aterosklerózy a s ní spojených kardiovaskulárních onemocnění. Příčinou je pravděpodobně zánět, který v organismu dlouhodobě probíhá. Důležitou roli však mohou hrát také další skutečnosti, například zvýšené hladiny krevních tuků, které lékaři u takto nemocných mnohdy odhalí.
Nižší riziko a mírnější dopady
Vědecké studie potvrdily, že nebezpečné změny v množství krevních tuků se u budoucích revmatiků často vyskytují ještě předtím, než samotná artritida propukne. Vzhledem k tomu, že léky předepisované k úpravě hladin krevních tuků, takzvané statiny, mají také protizánětlivý účinek, nabízí se otázka, zda jejich užívání nesnižuje riziko vzniku revmatoidní artritidy.
Odpověď přinesli izraelští vědci. Z jejich studie totiž vyplynulo, že mezi jedinci užívajícími statiny byl pozdější výskyt revmatoidní artritidy skutečně nižší v porovnání s těmi, kteří tyto léky neužívali, a to zhruba o polovinu.
Další, tentokrát britský výzkum potvrdil, že braní statinů vede ke zlepšení průběhu choroby u těch, kteří již revmatoidní artritidou trpí.
Statiny mají prokazatelný protizánětlivý efekt a mohou přispět ke snížení aktivity onemocnění. Sledovaní nemocní přitom užívali tyto preparáty pouze jako doplněk ke stávající léčbě.
Řada pacientů s psoriatickou artritidou se svých ošetřujících lékařů ptá, zda bezlepková dieta může pomoci při jejich onemocnění a zda by ji měli dodržovat. V současné době žádné takové obecné doporučení neexistuje a jasné důkazy o vztahu stravy obsahující lepek a průběhu jednotlivých autoimunitních onemocnění chybí. Mimo to je lidský organismus velmi komplexní systém a choroba u každého jedince probíhá odlišně. Všechny tyto skutečnosti je proto nutné brát v úvahu a případné doporučení bezlepkové diety zvažovat s ohledem na potřeby konkrétního pacienta.
„Bude mrznout, cítím to v kostech.“ Možná jste i vy slyšeli tyto předpovědi počasí od lidí, kteří trpí artritidou. A možná vás překvapuje, že se často také vyplní. Ve skutečnosti to není nic neobvyklého. Tito lidé jsou totiž velmi citliví na změnu počasí, hlavně pokud se blíží ochlazení, déšť nebo sněhová vánice. Artritida postihuje velkou část populace...
Artritida aneb zánět kloubů může i jednoduché úkony při vaření hodně znepříjemnit, hlavně když je zánět u revmatoidní artritidy v malých kloubech ruky, zápěstí, loktech a ramenou.
Ženám trpícím vážnější revmatickou chorobou bylo po dlouhou dobu těhotenství spíše rozmlouváno. Dnes už je možné za předpokladu specializované lékařské péče miminko počít a úspěšně donosit.
Velká část z více než 80 tisíc lidí, které u nás trápí revmatická onemocnění, je v produktivním věku, v podobě juvenilní idiopatické artritidy se ale vyskytují i u dětí. Potřebnou změnu pohledu na současnou léčbu revmatoidní artritidy nastartovala kampaň Revma výzva, díky níž se podařilo prosadit úhradu biologické léčby už ve stadiu střední závažnosti onemocnění. Jak moc důležitý je tento krok pro pacienty a co dalšího jim pomáhá, se dozvíte v rozhovoru s Editou Müllerovou, předsedkyní pacientské organizace Revma Liga Česká republika, z.s.