Zajímavý objev: léky na cholesterol snižují riziko vzniku revmatoidní artritidy
8. 6. 2015
Ovlivnit hladiny cholesterolu lze kromě úpravy životosprávy i užíváním léků. Odborníci nyní odhalili, že tzv. statiny, přípravky předepisované právě na krevní tuky, mají i další příznivé účinky – snižují nebezpečí vzniku revmatoidní artritidy a zlepšují její průběh.
Onemocnění revmatoidní artritidou je spojeno s častějším výskytem aterosklerózy a s ní spojených kardiovaskulárních onemocnění. Příčinou je pravděpodobně zánět, který v organismu dlouhodobě probíhá. Důležitou roli však mohou hrát také další skutečnosti, například zvýšené hladiny krevních tuků, které lékaři u takto nemocných mnohdy odhalí.
Nižší riziko a mírnější dopady
Vědecké studie potvrdily, že nebezpečné změny v množství krevních tuků se u budoucích revmatiků často vyskytují ještě předtím, než samotná artritida propukne. Vzhledem k tomu, že léky předepisované k úpravě hladin krevních tuků, takzvané statiny, mají také protizánětlivý účinek, nabízí se otázka, zda jejich užívání nesnižuje riziko vzniku revmatoidní artritidy.
Odpověď přinesli izraelští vědci. Z jejich studie totiž vyplynulo, že mezi jedinci užívajícími statiny byl pozdější výskyt revmatoidní artritidy skutečně nižší v porovnání s těmi, kteří tyto léky neužívali, a to zhruba o polovinu.
Další, tentokrát britský výzkum potvrdil, že braní statinů vede ke zlepšení průběhu choroby u těch, kteří již revmatoidní artritidou trpí.
Statiny mají prokazatelný protizánětlivý efekt a mohou přispět ke snížení aktivity onemocnění. Sledovaní nemocní přitom užívali tyto preparáty pouze jako doplněk ke stávající léčbě.
Co je pro zdravého člověka jednoduchým úkonem, pro revmatika tak snadné není. Oblékání, vaření, uklízení – to jsou pro revmatiky činnosti spojené s bolestí. K jejich zvládnutí může pomoci tzv. ergoterapie.
Oteklý bolestivý kloub, díky kterému se nemůžete hýbat, jak jste zvyklí. Pokud je to i váš případ, neváhejte a jděte k lékaři. Možná máte tzv. vodu v koleni, která může signalizovat závažné onemocnění.
Přestože české pojišťovny od roku 2005 zdesetinásobily své výdaje na biologickou léčbu, stále to nestačí. Česká republika ve srovnání se západními zeměmi výrazně zaostává. Biologická léčba je jednou z nejpřevratnějších novinek, které se v medicíně v posledních dvaceti letech objevily...
Když se řekne revma, většina lidí si představí stáří a s ním spojené změny na kloubech. Je to však mylné spojení. Opotřebování kloubů je příčinou artrózy, zatímco revmatoidní artritida je autoimunitní onemocnění, které postihuje nejčastěji mladé lidi, nezřídka i děti.
Chřipka je nepříjemný zážitek pro každého. Pokud máte revmatoidní artritidu, platí to dvojnásob. To proto, že každé autoimunitní onemocnění poškozuje funkci imunitního systému, takže se obtížněji brání infekcím.
Léčba je vždy o spolupráci mezi lékařem a pacientem. A žádná úspěšná spolupráce se neobejde bez otevřené komunikace. Ani v případě revmatoidní artritidy tomu není jinak. Velmi pomůže, pokud budeme při pravidelných návštěvách v ordinaci upřímně mluvit o všech těžkostech, obavách a očekáváních spojených s nemocí a léčbou.