Novinky - psoriáza

Lupénka – tipy a rady, jak se cítit fit i přes zimu

Lupénka – tipy a rady, jak se cítit fit i přes zimu

Počasí má obrovský vliv na naši pokožku. S každým ročním obdobím jsou tak lidé trpící lupénkou postaveni před nové výzvy, se kterými se musí vyrovnat. Kombinace suchého vzduchu, kratšího pobytu na slunci a nízké teploty přispívá velkou měrou ke vzplanutí onemocnění. Následujících šest tipů vám může pomoci zvládnout blížící se zimní období.

1. Pravidelně zvlhčujte kůži

Mezi dostupné prostředky patří cokoliv od přírodních produktů pečujících o pleť po čisté přírodní oleje – mandlové, kokosové či jojobové. Je důležité kůži ošetřit ihned po osprchování nebo koupeli, protože jedině tak se udrží v pokožce největší množství vlhkosti.

2. Používejte zvlhčovač vzduchu

Je to velmi užitečné zařízení, které pomůže doma nebo v práci v boji proti suchému vzduchu, který sálá z každého topení. Pokud to jde, je velmi užitečné vypínat na noc topení. Teplý vzduch způsobuje rychlejší vysychání pokožky.

3. Vyzkoušejte fototerapii

Při léčbě psoriázy se s velkou výhodou používá jedna část světla – ultrafialové záření typu B. Váš lékař vám může předepsat přesnou dávku tohoto záření v závislosti na tíži onemocnění a příznacích. Jinou možností je naplánovat si přes zimu příjemnou teplou slunečnou dovolenou.

4. Vyhněte se příliš horké koupeli

Horká voda odstraňuje přirozené oleje promašťující kůži mnohem rychleji než teplá nebo studená voda. Proto by se mělo sprchování omezit na maximálně pět minut a pouze mírně teplou vodou. Někdy na suchou svědivou pokožku může pomoci přídavek ovesné mouky nebo jedlé sody do teplé koupele.

5. Dodržujte pitný režim

Nezapomínejte pít dostatek tekutin (vody, čaje) ani přes zimu, kdy je přirozeně nižší pocit žízně. K udržení dostatečné hydratace vašeho těla je lepší se vyhnout alkoholu, kofeinovým nápojům či jakýmkoliv jiným močopudným produktům.

6. Zvyšte denní příjem vitaminu D a jezte ryby

Jen malé množství potravin obsahuje přirozeně dostatečné množství vitaminu D. Nejlepším zdrojem je losos nebo makrela. Další možností je dodávat tělu přímo samotný vitamin D ve formě kapek či různých potravinových doplňků. Ryby také obsahují velké množství omega-3 mastných kyselin, které pomáhají udržovat přirozené tuky v buňkách a udržovat tak pokožku dobře hydratovanou. Nejvíce těchto mastných kyselin lze najít v mořských rybách či nerafinovaných rostlinných olejích (lněný, olivový).

Nezávisle na tom, které období napáchá největší spoušť při vašem onemocnění, je prokázáno, že léčba, dieta a úprava životního stylu pomohly již mnoha lidem trpících lupénkou zmírnit její příznaky. Je dobré všechna hlediska probrat se svým ošetřujícím lékařem, který může poradit či upravit léčbu a udržet tak vaši pokožku v dobré kondici.

(cabi)

Zdroj: www.optiderma.com

Hodnocení článku:
(4533 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Lupénka a lázeňská léčba? Ano!

Lupénka a lázeňská léčba? Ano!

Lupénka se řadí mezi nejčastější chronická nevyléčitelná onemocnění. Víte, že lázeňská léčba je účinným nástrojem k omezení příznaků nemoci? V článku se mj. dozvíte, jaké konkrétní procedury jsou vhodné pro psoriatiky a také do jaké míry pacientům pomáhá pobyt u moře.
8. 10. 2019 Psoriáza
Opalování musí být bezpečné

Opalování musí být bezpečné

O bezpečném opalování toho bylo řečeno a napsáno už mnoho – nosit klobouk, brýle s UV filtrem, používat opalovací krém s ochranným faktorem. Přesto se například ve Velké Británii počet případů rakoviny kůže za poslední dvě desetiletí zdvojnásobil a každý rok jsou hlášeny tisíce nových případů.
26. 7. 2010 Psoriáza
S lupénkou otěhotnět můžete. Léčbu je ale nutné přerušit

S lupénkou otěhotnět můžete. Léčbu je ale nutné přerušit

Lupénka nijak neovlivňuje reprodukční systém člověka. Proto by sama o sobě neměla představovat překážku v otěhotnění. Řada nemocných ale užívá léky, které se před, během ani po těhotenství a při kojení nedoporučují. Při plánování miminka je tak třeba vždy spolupracovat s lékařem.
9. 2. 2015 Psoriáza
Lupénka útočí bez varování

Lupénka útočí bez varování

Lupénka je kožní onemocnění související s imunitním systémem. Při jejím vzniku hraje roli zčásti autoimunita, zčásti ale také dědičnost. Děti rodičů postižených lupénkou mají 30% riziko vzniku lupénky. Co tato nemoc pro dítě znamená a čeho se vyvarovat, se dozvíte z následujících řádků.
7. 11. 2010 Psoriáza
Proč řadu pacientů s lupénkou trápí psychické potíže?

Proč řadu pacientů s lupénkou trápí psychické potíže?

Lupénka neboli psoriáza je chronické zánětlivé autoimunitní onemocnění kůže, které se projevuje především jejím odlupováním. Kůže se může obnovovat až sedmkrát rychleji, než je běžné u zdravých jedinců. Kromě nepříjemného a úporného svědění pacienty pochopitelně trápí nevzhledné červené fleky pokryté bílými šupinami. Není proto divu, že nemoc bývá velkou zátěží i pro psychiku pacientů.
18. 9. 2022 Psoriáza
Lupénka není ekzém!

Lupénka není ekzém!

Atopický ekzém patří k nejčastějším kožním onemocněním dětského věku. Existuje ale celá řada podobných chorob, které se na první pohled mohou jevit stejně a být tedy s ekzémem zaměněny.
2. 7. 2009 Psoriáza
Inzerce: