Novinky

S bechtěrevem až na papežský stolec

S bechtěrevem až na papežský stolec

Ač se může zdát ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova choroba velmi limitujícím onemocněním, lze i s tímto hendikepem dokázat velké věci. Jedním ze slavných pacientů byl i papež Jan Pavel II. Narodil se 18. května 1920 v polských Wadowicích pod jménem Karol Józef Wojtyła...

Ač se může zdát ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova choroba velmi limitujícím onemocněním, lze i s tímto hendikepem dokázat velké věci. Jedním ze slavných pacientů byl i papež Jan Pavel II.

Z Polska do Vatikánu

Papež Jan Pavel II. se narodil 18. května 1920 v polských Wadowicích pod jménem Karol Józef Wojtyła jako druhý syn a nejmladší ze tří dětí armádního důstojníka Karola Wojtyły. V dětství pravidelně hrával fotbal a jezdil na lyžích. Tyto záliby mu zůstaly až do vysokého věku.

Studia přerušená válkou

Po maturitě začal studovat na Jagellonské univerzitě polskou filologii, jeho úspěšná studia ale v roce 1939 přerušilo napadení Polska Německem; univerzita musela být uzavřena. Wojtyła se ale aktivně účastnil protinacistického odboje a narůstalo v něm přesvědčení, že jeho posláním je stát se knězem. Začal proto tajně navštěvovat fungující seminář v Krakově a po skončení války nastoupil znovu na Jagellonskou univerzitu studovat teologii.

Na kněze byl vysvěcen 1. listopadu 1946. Poté vyučoval etiku v Krakově a později na Katolické univerzitě v Lublinu. V roce 1958 byl jmenován a vysvěcen pomocným krakovským biskupem. Za čtyři roky se stal kapitulním vikářem krakovské diecéze.

Z vikáře arcibiskupem

Zlom v jeho církevní kariéře přišel v roce 1963. Tehdy byl jmenován papežem Pavlem VI. krakovským arcibiskupem a v této funkci se účastnil i II. vatikánského koncilu. V roce 1967 jej pak Pavel VI. jmenoval kardinálem.

Po smrti Pavla VI. se účastnil konkláve, kde se 16. října 1978 ve svých 58 letech stal papežem Janem Pavlem II. poté, co byl uvnitř církve hodnocen jako jeden z nejaktivnějších účastníků II. vatikánského koncilu. Jeho zvolení vzbudilo v církvi velký rozruch. Byl zvolen jako první neitalský papež od roku 1522 a nejmladší papež od roku 1846, navíc pocházel z tzv. východního bloku.

I papež je jen člověk

Přesto, že vedl katolickou církev, ani jemu se nevyhnula běžná lidská onemocnění. Posledních několik let svého života totiž trpěl vážnými zdravotními problémy, jako jsou Parkinsonova a Bechtěrevova choroba. I přes tyto zdravotní obtíže se ale svého úřadu nevzdal a neúnavně dál pracoval ve vedení církve. Jan Pavel II. tímto svým přístupem ukázal, že s nemocemi je nutné bojovat a nevzdávat se, což mělo být příkladem pro další nemocné věřící. Přesto Jan Pavel II. svůj boj o život prohrál. Jeho srdce dotlouklo 2. dubna 2005 ve 21:37 hodin středoevropského času.

(kam)

Zdroje:

Hodnocení článku:
(1550 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Bechtěrevem trpí muži i ženy, ovšem každý jinak

Bechtěrevem trpí muži i ženy, ovšem každý jinak

U většiny onemocnění se předpokládá, že je průběh stejný u všech pacientů bez rozdílu pohlaví. Ovšem u Bechtěrevovy choroby tomu tak není. Jaké jsou největší odlišnosti?
8. 2. 2016 Bechtěrevova nemoc
Spanilá jízda s Vlaďkou

Spanilá jízda s Vlaďkou

Vážení přátelé, jmenuji se Vlaďka Všetečková a mám Bechtěrevovu chorobu. Na základě své životní zkušenosti jsem se rozhodla dělat osvětu a vyprávět svůj příběh, abych pomohla dalším lidem.
2. 9. 2009 Bechtěrevova nemoc
Čtyři rady, jak se ve městě vyhnout znečištěnému ovzduší

Čtyři rady, jak se ve městě vyhnout znečištěnému ovzduší

Žijete aktivně a pravidelně si dopřejete lehkou fyzickou aktivitu? To je zcela v pořádku. Zkuste se ale také vyhnout znečistěnému ovzduší. A není nutné vyrážet přímo do přírody. Smog působí v létě více potíží, než si uvědomujeme. Cvičení, smog a horko společně totiž organismus velmi zatěžují.
30. 8. 2010 Bechtěrevova nemoc
Kdy lze nasadit biologickou léčbu u bechtěreva?

Kdy lze nasadit biologickou léčbu u bechtěreva?

Léčba Bechtěrevovy nemoci vyžaduje dlouhodobý odborný přístup. Tato choroba bohužel není ani při dnešních léčebných možnostech zcela vyléčitelná. Biologická léčba funguje cíleně na základě detailních poznatků o spouštěčích a průběhu imunitní reakce...
22. 10. 2009 Bechtěrevova nemoc
Na revmatické problémy pomohou kromě léků i bylinky

Na revmatické problémy pomohou kromě léků i bylinky

Existuje celá řada rostlin, které lze použít při léčbě revmatických potíží a zmírnit tak bolesti kloubů. Jejich dlouhodobé užívání může dokonce snížit vznik chronických zánětů. Mezi nejpopulárnější bylinky patří andělika, pampeliška, zázvor, starček obecný, jalovec, hořčice, řebříček, heřmánek, černý pepř či majoránka.
30. 4. 2011 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevici by měli cvičit každý den, večer i ráno, říká fyzioterapeutka

Bechtěrevici by měli cvičit každý den, večer i ráno, říká fyzioterapeutka

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc je revmatické autoimunitní onemocnění, které sice nelze vyléčit, ale lze jej léčit. Vzhledem k povaze onemocnění, při kterém dochází k zánětlivému postižení až tuhnutí páteře, případně jiných kloubních spojení, je kromě léčby zásadní i pravidelné cvičení. Jaké konkrétně a jak často, jaké další pohybové aktivity jsou pro pacienty vhodné a na co jiného by si měli dát pozor, popisuje v rozhovoru Mgr. Maja Špiritović, Ph.D., fyzioterapeutka z Revmatologického ústavu v Praze.
26. 5. 2020 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: