Novinky

Ženské pohlaví: opravdu znamená zvýšené riziko pro vznik Bechtěrevovy nemoci?

Ženské pohlaví: opravdu znamená zvýšené riziko pro vznik Bechtěrevovy nemoci?

Ankylozující spondylitida je nemoc postihující klouby a zejména páteř. Způsobuje velké bolesti zad a u těch nejtěžších případů může dojít až ke zatuhnutí celé páteře ve fixovaném postavení.

Ankylozující spondylitida je nemoc postihující klouby a zejména páteř. Způsobuje velké bolesti zad a u těch nejtěžších případů může dojít až ke zatuhnutí celé páteře ve fixovaném postavení. Jsou tímto onemocněním ženy ohroženy více než muži? Na tuto otázku se vědci snaží odpovědět již od roku 1959, kdy proběhla první studie s tímto zaměřením. Od té doby bylo mnoho otázek zodpovězeno, ještě mnoho poznatků však zůstává i nadále utajeno.

Variabilita nemoci

U každého jedince může být prognóza, komplikace či doba nutná k diagnostikování ankylozující spondylitidy naprosto odlišná. Na rozdíl od jiných chorob, u kterých lze běžně rozpoznat předem definované fáze nemoci (například chřipka), ankylozující spondylitida (AS, Bechtěrevova nemoc) se žádným takovým pravidlem neřídí. U některých pacientů může choroba setrvávat v lehčím stadiu po celou dobu. Jiní mohou trpět závažnými komplikacemi, mezi které lze zařadit mnohočetné postižení kloubů či orgánů.

Vliv pohlaví

Pohlaví hraje velmi významnou roli při časné diagnostice a předpovídání směru, kterým se tato choroba může ubírat. Dle názoru revmatoložky dr. Elaine Adams se u žen ankylozující spondylitida nemusí projevovat vždy zcela typicky, a proto je těžké ji v některých případech časně diagnostikovat – jako příklad uvádí pacientku, u které se na začátku symptomy objevily atypicky v krční oblasti namísto bederní jako u většiny jedinců.

Podle starší studie z roku 2007 vycházelo riziko vzniku této nemoci pro obě pohlaví velmi podobně v poměru 2–3 : 1 (v neprospěch mužů). Při posuzování prognózy u dlouhotrvající nemoci byly změny na rentgenu páteře mnohem závažnější a horší u mužů. Předpokládalo se, že u žen je vyšší výskyt postižení periferních kloubů.

Ovšem koncem roku 2012 byly publikovány výsledky nové studie. Podle nich choroba probíhá u žen ve větší míře a s větším postižením a je mnohem menší šance na zlepšení než u mužů. Dle autorů je ale i tak ještě třeba provést další studie se zaměřením speciálně na pacientky s AS pro lepší porozumění průběhu choroby v populaci žen.

(cabi) 

Zdroj: www.spondylitis.org

Hodnocení článku:
(1365 hodnocení - 3,2 z 5)

Další doporučené články

Natáčeli jsme pro vás nové video o lázeňské léčbě pro Bechtěreviky

Natáčeli jsme pro vás nové video o lázeňské léčbě pro Bechtěreviky

Zajímá vás, jak probíhá lázeňská léčba Bechtěrevovy nemoci? Nevíte, jak se můžete do lázní dostat, váháte, zda vám lázně mohou nějakým způsobem prospět? Právě na tyto otázky vám odpoví naše nové video, na které se můžete těšit už v průběhu ledna.
1. 1. 2010 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrev vám nemusí zničit jen záda

Bechtěrev vám nemusí zničit jen záda

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc postihuje především páteř a pohybový systém obecně. Nebezpečí ovšem hrozí i jinde v organismu. K jakým chorobám jsou tito pacienti náchylnější?
23. 1. 2017 Bechtěrevova nemoc
Skalpelem na bechtěreva aneb Kdy je nutná operace

Skalpelem na bechtěreva aneb Kdy je nutná operace

Většina pacientů trpících Bechtěrevovou chorobou operační zákrok nevyžaduje. V některých případech ale nelze volit jinak než se obrátit o pomoc na chirurgii. I když se nikomu dobrovolně „pod kudlu“ nechce, šikovné ruce operatérů dokážou často až zázračně bolavým zádům ulevit.
4. 4. 2014 Bechtěrevova nemoc
Cílená léčba by neměla být pouze pro  pracující, říká předseda klubu Bechtěreviků

Cílená léčba by neměla být pouze pro pracující, říká předseda klubu Bechtěreviků

Pacientská organizace Klub bechtěreviků už řadu let pomáhá lidem, kteří se potýkají s ankylozující spondylitidou (Bechtěrevovou chorobou). Revmatické zánětlivé onemocnění se projevuje zejména bolestmi a postupným tuhnutím zad. V České republice postihuje až 1 % osob, tedy 100 000 jedinců. Jedním z nich je i Jindřich Fanta (66), kterému byla nemoc diagnostikována ve 30 letech a který již 13 let stojí v čele této pacientské organizace.
30. 3. 2020 Bechtěrevova nemoc
Co dělat, když vás bolí v kříži?

Co dělat, když vás bolí v kříži?

Sužuje vás bolest hýždí a zadní strany stehen? Přenáší se i do oblasti třísel či stydké spony? Komplikuje vám tato bolest váš běžný pohyb? Přinášíme vám několik tipů, jak vyzrát na bolest křížokyčelního kloubu.
13. 5. 2023 Bechtěrevova nemoc
Když se vzbouří vlastní imunita

Když se vzbouří vlastní imunita

Pro náš organismus je nesmírně důležitá správná a vyrovnaná funkce imunitního systému. Jeho základní činností je rozpoznání škodlivého od neškodného, cizího od vlastního. Někdy ale může začít tělo bojovat proti vlastním buňkám. A vzniká autoimunitní onemocnění, třeba „bechtěrev“…
16. 3. 2009 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: