Novinky - revmatoidní artritida

Ani při vaření nemusí klouby bolet

Ani při vaření nemusí klouby bolet

Artritida aneb zánět kloubů může i jednoduché úkony při vaření hodně znepříjemnit, hlavně když je zánět u revmatoidní artritidy v malých kloubech ruky, zápěstí, loktech a ramenou.

Přinášíme několik užitečných rad, jak si činnosti v kuchyni trochu zpříjemnit.

Desatero pro snadnější vaření pro lidi s artritidou

1. Používejte ergonomické pomůcky na vaření – měchačky, vařečky, obracečky apod. Ergonomické znamená uzpůsobené k co nejsnazšímu držení, většinou mají i protiskluzovou úpravu.

2. Raději si kupte nádobí lehčí, se dvěma držadly.
Vybírejte si nádobí zásadně lehké. Zdvihání těžkých nádob v kuchyni může být pro vás nebezpečné. Dvě ucha usnadní manipulaci, protože se rozloží váha nádoby s obsahem do dvou rukou a sníží se tak riziko úrazu.

3. Vařte s elektrickými pomocníky.
Roboty a elektrické spotřebiče jsou v moderní kuchyni nezbytností, nevyhýbejte se jim ani vy. Usnadní vám nejen práci, ale ušetří spoustu času, který můžete vyhradit třeba odpočinku. Před koupí si vše pečlivě vyzkoušejte, hlavně jak snadno budete moci s přístrojem manipulovat navzdory svému omezení.

4. Pořiďte si speciální nůž.
Kolébkový nůž se dvěma rukojeťmi je vhodným pomocníkem pro nemocné s artritidou. Velmi usnadní sekání a řezání, které je s ním mnohem bezpečnější a méně bolestivé než práce s obyčejným nožem.

5. Využívejte v kuchyni při práci židličky.
Židlička patří mezi nejdůležitější pomocné nástroje v kuchyni nemocného s artritidou. Vaření je někdy dlouhý proces a spočinutí na židličce zvyšuje výdrž.

6. Vařte jednoduché pokrmy.
Tyto jednoduché pokrmy jsou výživné a dobře stravitelné, příprava nenáročná na čas. Stačí jen zajít do knihkupectví a inspirovat se bohatou nabídkou kuchařek.

7. Při nedostatku času uvařte jen polévku.
Když je někdo nemocný, většinou se mu nosí do postele kuřecí nebo slepičí vývar. Každá polévka pomůže pacientovi cítit se lépe, je jednoduchá na přípravu a dobře zasytí.

8. Plánujte a myslete dopředu.
Někdy stačí znásobit suroviny do receptu a nesnědené porce připraveného jídla zamrazit na horší časy.

9. Dobře si naplánujte, kde co budete skladovat.
  • a. Mějte uskladněny suroviny v obalech (nejlépe plastových nádobách) se snadným otevíráním.
  • b. Přemýšlejte o tom, co chcete skladovat a kde. Skladujte nejběžnější potraviny v takovém množství, jaké můžete dobře zkonzumovat.
10. Kuchyně jako celek by měla být promyšlená.
Nejlepším řešením jsou otevřené police, abyste měli volný přístup ke všemu nádobí a skladovaným surovinám. Věci, které používáte často, uložte poblíž.

Udělejte si kuchyň nejen hezkou, ale i pohodlnou a bezpečnou oázou. Ani vaření s artritidou pro vás nebude bolestivou a nepříjemnou záležitostí, ale pravým opakem.

(jnl)

Zdroj: arthritis.about.com/od/inthekitchen

Hodnocení článku:
(2392 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Trápí vás revma? Změňte jídelníček ve prospěch vitamínů

Trápí vás revma? Změňte jídelníček ve prospěch vitamínů

Pro lidské tělo je obecně výhodnější získávat vitamíny a minerály z jídla než z tzv. doplňků. Chybění či nedostatek některých z těchto důležitých prvků se mimo jiné zdá být spojeno i s rychlejším postupem revmatoidní artritidy. Nabízíme seznam toho, co by našemu organismu nemělo chybět.
5. 5. 2014 Revmatoidní artritida
K léčbě revmatického onemocnění přistupujte zodpovědně, vyplatí se to

K léčbě revmatického onemocnění přistupujte zodpovědně, vyplatí se to

Každému pacientovi s revmatickým onemocněním sdělí informace o správném užívání léku nejdříve jeho ošetřující lékař, revmatolog. Následně je pak připomene ještě lékárník, kterému je předepsaný recept předložen. Dodržování předepsané léčby už poté záleží jen na pacientovi. Právě nedůslednost na jeho straně může vyvolat mylný dojem, že léčba neúčinkuje, jak má. Lékaři často o tomto problému hovoří jako o nedostatečné adherenci k léčbě.
7. 11. 2018 Revmatoidní artritida
Revmatické nemoci nepostihují jen klouby

Revmatické nemoci nepostihují jen klouby

Revmatické nemoci jsou skupinou onemocnění, které charakterizuje především chronický zánět na autoimunitním podkladě. Ten se může objevovat v různých orgánových soustavách a projevovat se rozličným způsobem. Stejné je to i s přidruženými onemocněními, které revmatické nemoci mohou doprovázet – týkat se mohou srdce, plic, ledvin, kůže i dalších orgánů.
23. 4. 2022 Revmatoidní artritida
Metotrexát – léčebná látka mnoha tváří

Metotrexát – léčebná látka mnoha tváří

Metotrexát je jedno z léčiv s nedobrou pověstí. Přitom je to důležitý přípravek pomáhající při řadě chorob. Pro koho a kdy je tedy vhodný a jak řešit případné nežádoucí účinky?
19. 10. 2017 Revmatoidní artritida
Chraňte své ruce před deformitami

Chraňte své ruce před deformitami

Základním příznakem revmatoidní artritidy je samozřejmě kloubní postižení. Jeho příčinou je chronický zánět, který při svém dlouhodobém průběhu kloub deformuje. A v konečném stadiu může kloub dokonce ztratit svoji funkčnost. Abyste se s tímto problémem potýkali co nejméně, seznamte se s tipy profesionálů.
4. 11. 2009 Revmatoidní artritida
Sedm tipů, aby klouby v zimě nebolely

Sedm tipů, aby klouby v zimě nebolely

Lidé s nemocnými klouby skoro nepotřebují předpověď počasí. Jeho změnu jim „hlásí“ bolavá kolena, ramena, kyčle, páteř i drobné klouby prstů. V zimě se přitom bolest stává téměř nesnesitelnou. Poradíme, jak na ni vyzrát.
19. 1. 2017 Revmatoidní artritida
Inzerce: