Novinky - revmatoidní artritida

Dnešní chirurgické možnosti u artritidy drobných kloubů ruky

Dnešní chirurgické možnosti u artritidy drobných kloubů ruky

Revmatoidní artritida ale i osteoartritida postihují často zánětlivým procesem drobné klouby ruky. Než dojde k deformaci ruky, je možné využít řadu léků (zejména imunosupresiva a biologickou léčbu).

Revmatoidní artritida ale i osteoartritida postihují často zánětlivým procesem drobné klouby ruky. Než dojde k deformaci ruky, je možné využít řadu léků (zejména imunosupresiva a biologickou léčbu). V případě, že je ale už ruka deformována, přicházejí na řadu chirurgické postupy. Rozhodnout o tom, kdy je na místě konzervativní léčba a kdy by již bylo vhodné zvolit chirurgický zákrok, by měl revmatolog spolu s ortopedem.

Kdy je chirurgická náhrada kloubu nejlepším řešením?

Náhrada drobných kloubů ruky je jedinečným chirurgickým řešením zejména pro starší pacienty s menší aktivitou a pro pacienty s revmatoidní artritidou. Tento zákrok dokáže ulevit od bolesti, zvýšit rozsah pohybu prstů a zlepšit funkci ruky.

Jak se liší chirurgický zákrok u různých kloubů ruky a zápěstí?

Chirurgie kloubů ruky nabízí různé možnosti podle postiženého místa:

  1. DIP (distální interfalangeální) kloub (kloub prstu mezi konečným a prostředním článkem prstu). Tento kloub není příliš dobrým kandidátem pro náhradu. Kůstky článků prstů jsou velmi drobné a nedokážou dobře udržet implantát. Nejlepším chirurgickým řešením u pokročilé artritidy je takzvaná fúze kloubu – nepohyblivé spojení obou kůstek. Dochází k velké úlevě od bolesti, zatímco funkce ruky je tímto zákrokem omezena minimálně.
  2. PIP (proximální interfalangeální) kloub (druhý kloub od konečku prstu). U tohoto kloubu se náhrady provádějí velmi často. Nejvhodnějšími kandidáty je PIP kloub malíčku a prsteníčku. Naopak nepříliš vhodný je kloub ukazováku, který musí být pevný i při pohybech do strany, například při odemykání klíčem nebo při jemné manipulaci. Tyto síly mohou vést k nadměrné zátěži implantátu a tím i k jeho předčasnému selhání.
  3. MCP (metakarpofalangeální) kloub (třetí kloub od konečku prstu). Osteoartritida zřídkakdy napadá MCP kloub. Nejčastějším důvodem k náhradě je zničení tohoto kloubu revmatoidní artritidou. Již od šedesátých let se využívají silikonové náhrady MCP kloubu, které přinášejí vynikající dlouhodobé výsledky.
  4. CMC (karpometakarpální) kloub palce, postižení bývá nazýváno risartróza. Kloub propojující první článek palce se zápěstím bývá i při každodenních činnostech vystaven velké zátěži. Účinek síly, která působí na špičku palce, je při působení na CMC kloub dvanáctkrát silnější, což má za následek jeho časnější poškození. Risartróza je velmi častá především u žen a mnohdy vyžaduje chirurgickou náhradu kloubu. Silikonové náhrady nebyly příliš úspěšné. Nejčastěji se zákroky provádějí s využitím šlachy samotného pacienta, což umožní stabilizovat palec a vytvořit nový povrch kloubní plochy (tzv. metoda LRTI).
  5. Klouby zápěstí. Pro většinu pacientů s artritidou zápěstí je nejlepší chirurgickou léčbou vyčištění kloubu od přebytečné kloubní výstelky při artroskopii nebo fúze (znehybnění) kloubu. Vhodné implantáty pro náhradu zápěstí jsou zatím ověřovány a využívány spíše u pacientů s velmi nízkou aktivitou.

(hak)

Zdroj: www.medicinenet.com

Hodnocení článku:
(2251 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Věděli jste, že při revmatu trpí i dásně?

Věděli jste, že při revmatu trpí i dásně?

Revmatoidní artritida není jen kloubní záležitost, je to nemoc celého těla. Postižené mohou být i dásně. Jejich stav upřesňuje celkovou prognózu revmatoidní artritidy – dásně totiž docela spolehlivě ukazují, jak rychle bude choroba postupovat.
23. 11. 2017 Revmatoidní artritida
Konopí: pomůže s léčbou autoimunitních chorob?

Konopí: pomůže s léčbou autoimunitních chorob?

Možné léčebné účinky marihuany jsou v posledních letech diskutovány stále častěji. Američtí vědci nedávno zveřejnili studii, která odhalila prospěšný vliv hlavní psychoaktivní složky této rostliny na průběh některých autoimunitních chorob.
3. 2. 2014 Revmatoidní artritida
Nadměrná fyzická zátěž může vést ke vzniku artritidy

Nadměrná fyzická zátěž může vést ke vzniku artritidy

Na výročním zasedání Radiologické společnosti v Severní Americe padlo v prosinci 2009 překvapivé tvrzení – nadměrná fyzická aktivita může u mužů a žen ve středním věku způsobit postižení kolenních kloubů a také zvyšovat riziko vzniku osteoartritidy.
17. 1. 2010 Revmatoidní artritida
Léčba revmatických onemocnění – čím dříve, tím lépe

Léčba revmatických onemocnění – čím dříve, tím lépe

Hned poté, co vám stanoví diagnózu revmatického onemocnění, se možná budete bránit zahájení agresivní léčby, když vlastně ještě nemáte až tak vážné potíže. Nebojte se v tom případě uposlechnout rady lékaře, je to pro vaše dobro.
10. 4. 2019 Revmatoidní artritida
Artritida neznamená konec sexuálního života – II. část

Artritida neznamená konec sexuálního života – II. část

Přestože artritida zřídkakdy postihuje přímo pohlavní orgány, může mít prostřednictvím fyzického onemocnění emoční dopad na sexuální život. I s těmito problémy ale lze úspěšně bojovat. Změna zjevu, nabraná nebo naopak ztracená kila nebo snížená pohyblivost a úbytek energie mohou ovlivnit sebejistotu a vnímání sebe sama.
26. 9. 2010 Revmatoidní artritida
Rozhýbat ztuhlé klouby mohou pomoci i lázně

Rozhýbat ztuhlé klouby mohou pomoci i lázně

Léčba revmatoidní artritidy zdaleka nespočívá pouze v užívání medikamentů. Nápomocná může být rovněž rehabilitace, fyzikální léčba a přírodní léčba, za kterou můžete docházet ambulantně nebo ji v intenzivnější podobě využívat během pobytu v lázních. Co lze od takové terapie očekávat?
16. 5. 2016 Revmatoidní artritida
Inzerce: