Novinky

Jste bechtěrevik? Myslete na racionální stravu!

Jste bechtěrevik? Myslete na racionální stravu!

V posledních letech získala na popularitě řada speciálních diet pro pacienty se spondylitidou. Vesměs žádná ale bohužel nevycházela z pečlivé kontrolované studie. V zásadě tato doporučení vznikla jako zkušenosti samotných pacientů, kteří postupem času zjistili...

aké potraviny jim nejvíce vyhovují, a jaké naopak mohou příznaky nemoci zhoršovat.

Pokud i vy máte pocit, že každá potravina působí na příznaky vaší nemoci trochu jinak, zkuste si několik týdnů psát jídelníček. Tak svá podezření potvrdíte nebo vyloučíte. Pokud si zatím nejste tak úplně jistí, zkuste se držet následujících rad:

  1. Vápníkem proti řídnutí kostí
    Dobře známým faktem je, že pacienti se spondylitidou mají vyšší riziko vzniku osteoporózy, která pak může vést ke vzniku zlomenin. Důležitá proto je strava bohatá na vápník a vitamín D.
  2. Alkohol z kola ven
    Na sílu kostí má vliv také alkohol. Konzumace více než dvou alkoholických nápojů denně zvyšuje šanci pacienta na vznik osteoporózy. A kromě toho, pokud kombinujete alkohol s některými léky, připravte se na zažívací obtíže a v horším případě také na postižení jater nebo ledvin.
  3. Pestrost nade vše
    Vaše strava musí především pestrá. Myslete na dostatek zeleniny, ovoce a celozrnných produktů. Někteří z vás budou možná muset užívat i doplňky stravy jako vitamíny a minerály. Za den vypijte alespoň 8–10 sklenic vody. V omezené míře používejte tuk, cukr a sůl.
  4. Nadváha neprospěje kloubům ani kostem
    Zkuste si udržovat přiměřenou hmotnost. Kromě všeobecně známých komplikací Bechtěrevovy nemoci totiž může u některých pacientů dojít k přírůstku tělesné hmotnosti a tím k vyššímu krevnímu tlaku, vzniku cukrovky, infarktu či mrtvici. Nadváha také samozřejmě nepříznivě poškozuje klouby a kosti. Problematickým lékem v této oblasti je kortikoid prednison.
  5. A co teprve podváha…
    Pacienti s opačným problémem, tedy nízkou tělesnou hmotností, se mohou rovněž potýkat s celou řadou zdravotních potíží – chronickou únavou a anémií počínaje a sníženou obranyschopností a depresí konče. Proto každý výraznější výkyv hmotnosti raději zkonzultujte se svým lékařem.

(pes)

Zdroj:

Hodnocení článku:
(1632 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

5 tipů, jak si i s bechtěrevem užít léto!

5 tipů, jak si i s bechtěrevem užít léto!

S přicházejícím létem a stoupající rtutí teploměru může někdy naopak klesat nálada bechtěreviků k bodu mrazu. Bojí se totiž, že v tomto ročním období nebudou moci dělat stejné věci jako ostatní. Přinášíme vám několik rad a tipů, jak si léto užít i s touto chorobou.
30. 7. 2010 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevova choroba: Jaké jsou rizikové faktory pro její rozvoj?

Bechtěrevova choroba: Jaké jsou rizikové faktory pro její rozvoj?

Pacientku Evu začala Bechtěrevova nemoc poprvé trápit v těhotenství a po porodu se projevy choroby zhoršily, a tak vyhledala odborníky. Proč se zrovna u této ženy autoimunitní revmatické onemocnění objevilo a jaké další rizikové faktory přispívají k jeho vzniku?
29. 10. 2020 Bechtěrevova nemoc
Na revmatické problémy pomohou kromě léků i bylinky

Na revmatické problémy pomohou kromě léků i bylinky

Existuje celá řada rostlin, které lze použít při léčbě revmatických potíží a zmírnit tak bolesti kloubů. Jejich dlouhodobé užívání může dokonce snížit vznik chronických zánětů. Mezi nejpopulárnější bylinky patří andělika, pampeliška, zázvor, starček obecný, jalovec, hořčice, řebříček, heřmánek, černý pepř či majoránka.
30. 4. 2011 Bechtěrevova nemoc
S bolestí beder pomohou nejen léky, ale i klid, koupele  a cvičení

S bolestí beder pomohou nejen léky, ale i klid, koupele a cvičení

Bolesti bederní a křížové části zad, tj. "dolních zad", jsou dennodenním chlebem praktického lékaře a ortopeda. Stěžují si na ně hlavně starší lidé, ale nevyhýbají se ani mladým pacientům. Nejčastěji přicházejí v důsledku přetížení svalových a šlachových struktur příslušné části zad.
28. 10. 2010 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: