Novinky

Když se vzbouří vlastní imunita

Když se vzbouří vlastní imunita

Pro náš organismus je nesmírně důležitá správná a vyrovnaná funkce imunitního systému. Jeho základní činností je rozpoznání škodlivého od neškodného, cizího od vlastního. Někdy ale může začít tělo bojovat proti vlastním buňkám. A vzniká autoimunitní onemocnění, třeba „bechtěrev“…

Pro náš organismus je nesmírně důležitá správná a vyrovnaná funkce imunitního systému. Jeho základní činností je rozpoznání škodlivého od neškodného, cizího od vlastního. Někdy ale může začít tělo bojovat proti vlastním buňkám. A vzniká autoimunitní onemocnění, třeba „bechtěrev“…

Imunitní systém je jakýmsi bodyguardem v našem těle. Při jeho poruše ale může docházet ke vzniku tzv. autoimunitního onemocnění. Předpona auto- je označení pro vlastní. Podstatou těchto nemocí je proces, při kterém jsou poškozovány vlastní struktury organismu. Na svědomí je mají geny i vlivy prostředí. Jedním z autoimunitních onemocnění je Bechtěrevova nemoc.

Buněčné otisky prstů

Bechtěrev je velmi silně spojen s antigenem s názvem HLA- B27. Komplex HLA je geneticky zděděný systém, který se nachází na povrchu všech buněk u vyšších živočichů a u člověka je označovaný zkratkou HLA (human leukocyte antigen).

Složení antigenů HLA je u každého člověka (s výjimkou jednovaječných dvojčat) naprosto odlišné, každý z nás má úplně jedinečnou sestavu těchto znaků – stejně tak jedinečné, jako jsou například otisky prstů. Jsou to tedy jakési povrchové buněčné značky, podle kterých se buňky od sebe rozpoznávají a hlavně jsou znamením pro buňky imunitního systému, aby mohl být orientovaný a odlišovat, proti čemu útočit a co je vlastní tělo. Antigeny HLA totiž fungují jako „informující částice“, které imunitní systém (hlavně T-buňky – druh bílých krvinek) informuje a umožňuje jim tak „vidět“, co je cizí a co vlastní.

M. Bechtěrev a HLA B27

V naší populaci se toto onemocnění vyskytuje přibližně u 0,5 % lidí a až 95 % nemocných má antigen HLA-B27. Ti, kteří antigen HLA-B27 mají, jsou ve velmi vysokém riziku, že se u nich nemoc rozvine. Pokud jsou nemocní HLA-B27 pozitivní, choroba se projeví spíše v mladším věku než u nemocných se stejnou diagnózou, kteří však byli HLA-B27 negativní. Antigen HLA-B27 není ale vázaný jen na BN. Je sdružený také s jinými nemocemi, především jde o některá onemocnění svalové a kosterní soustavy, také s nemocemi střevními (ulcerózní kolitidou a Crohnovou nemocí) a některými chorobami oka a očního okolí.

Vyšetření HLA B27 – kdy se u BN provádí?

Vyšetření antigenu HLA-B27 je pomocným diagnostickým testem, zvláště v počátcích onemocnění, kdy je ještě pouze podezření na tuto nemoc. Slouží však jen pro vyloučení diagnózy Bechtěrevovy nemoci. Jak se v tom vyznat?
  • 1. Pokud má pacient „revmatické“ bolesti zad a je B27 negativní, je velmi nepravděpodobné, že bude mít Bechtěreva.
  • 2. Pokud je pacient B27 pozitivní, diagnóza jménem Bechtěrev je možná, ne však prokázaná a musí se potvrdit dalšími vyšetřeními (hlavně rtg páteře).
  • 3. V rodině, kde se často vyskytuje B27 pozitivita a Bechtěrevova choroba, se někdy stává, že některý z členů rodiny (potomek) nemá antigen B27. Riziko, že se u něj vyvine Bechtěrevova nemoc, je potom velmi nízké.
Genetická síla dědičnosti se ale projeví jenom tehdy, když se člověk s pozitivním HLA-B27 dostane také do prostředí, ve kterém další faktory působí jako spouštěcí mechanismus. Jak přesně se ale podílí antigen HLA-B27 na dědičnosti výše uvedených nemocí včetně Bechtěrevovy a co všechno jej může nastartovat k „probuzení“, se stále intenzivně zkoumá ve vědeckých laboratořích.

(jnl)

Zdroje: is.muni.cz/th/
bechterev.webpark.cz/hla-b27.html
www.ncbi.nlm.nih.gov

Hodnocení článku:
(2931 hodnocení - 3,5 z 5)

Další doporučené články

Jak orient pomáhá mírnit Bechtěrevovu chorobu

Jak orient pomáhá mírnit Bechtěrevovu chorobu

Dálný východ vždy lákal zbytek civilizace a není snad oboru, kde by do západního myšlení a poznatků nezasáhl a nějak jej neovlivnil. Podívejme se na přínos východní medicíny při řešení autoimunitního zánětu pohybové soustavy zvaného Bechtěrevova choroba.
22. 4. 2015 Bechtěrevova nemoc
Pojďte s námi na procházku

Pojďte s námi na procházku

Chůze přináší osobám se spondylartritidou nejen úlevu od bolesti, ale celkově prospívá jejich zdraví. Nejlepší je s ní ale začínat po malých krůčcích.
31. 5. 2019 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrev je, když.....

Bechtěrev je, když.....

Bechtěrevova choroba je chronické, celoživotní onemocnění. Jeho příznaky se tedy postupně vyvíjejí a nejsou v každé fázi nemoci stejné.
1. 7. 2009 Bechtěrevova nemoc
Biologická léčba není vhodná pro všechny. Lékaři vědí proč

Biologická léčba není vhodná pro všechny. Lékaři vědí proč

Biologická neboli také cílená léčba nabízí v poslední době nečekané možnosti při léčbě řady onemocnění, která nelze zdolat klasickými medikamenty: nádorovými onemocněními počínaje přes střevní onemocnění a revmatickými nemocemi konče...
20. 1. 2010 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: