Novinky

Mám Bechtěreva. A přesto řídím auto!

Mám Bechtěreva. A přesto řídím auto!

Lidé s Bechtěrevovou chorobou mají oproti zdravé populaci ztížené životní podmínky. Protože jim jejich onemocnění neumožňuje hýbat se v celém rozsahu, musejí často používat různé pomůcky. A právě ty jim mohou usnadnit život. Třeba při řízení auta.

Původ všech problémů

Bechtěrevova choroba neboli ankylozující spondylitida je bolestivé revmatické onemocnění, které postihuje zejména páteř. Může také ovlivňovat i další části lidského těla, jako například klouby, šlachy, vazy ale i oči a srdce. Kvůli zánětlivému procesu dochází u pacientů ke „srůstům“ na páteři, takže jejich páteř potom vypadá jako bambusová tyč. Lidé trpící touto nemocí mají sníženou hybnost zejména krční páteře, nemohou se ohnout nebo dělat jiné běžné úkony.

Řízení auta

Většina lidí s Bechtěrevovou chorobou trpí při dlouhých cestách autem jednak zvýšenou bolestivostí zad, jednak jejich větším „zatuhnutím“. Je proto důležité, aby během cestování dělali pravidelné přestávky, při kterých se projdou a protáhnou tak celé tělo.

Velmi přínosné může být také používání různých speciálních potahů na sedačky, které po celou dobu řízení „masírují“ záda řidiče a zabraňují tak rychlému nástupu bolesti zad. Ale pozor, je třeba se vyvarovat používání sportovních sedadel, protože by mohla pacientovi bolesti zad pouze zhoršit.

Hlídejte si krk

Mnozí bechtěrevici mají ztuhlý krk, který má velké omezení při pohybu. To může činit problém zejména na křižovatkách nebo při couvání. Tento zádrhel lze ale poměrně jednoduše odstranit použitím soustavy zpětných zrcátek, která usnadní jak parkování, tak i rozhlížení se na křižovatce. Parkování s těmito zrcátky je ale velice důležité si natrénovat, aby potom při pokusu „naostro“ nedošlo k žádným problémům.

Většina moderních automobilů je v současnosti vybavena opěrkami hlavy. U těch je velice důležité jejich správné nastavení. To pomůže ulevit zátěži krční páteře a snížit tak únavu krčních svalů. Při nehodě nebo prudkém zastavení by totiž navíc mohlo mít nesprávné nastavení opěrek hlavy fatální následky. Neméně důležité je i správné používání bezpečnostních pásů, které zabrání tomu, aby se při prudkém zpomalení poškodila páteř.

(kam)

Zdroj: www.arthritis.org.sg
www.painprevention.net
www.medicalgeek.com

Hodnocení článku:
(1793 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Sedm mýtů o bolestech zad. Kde je pravda?

Sedm mýtů o bolestech zad. Kde je pravda?

Bolest zad je velmi častým jevem – až 80 % lidí se s těmito potížemi někdy během svého života setká. Stejně časté jsou ale i mýty, které se okolo problémů se zády točí. Znáte sedm nejrozšířenějších?
17. 11. 2014 Bechtěrevova nemoc
Nedovolte maličkostem zkazit vám dovolenou

Nedovolte maličkostem zkazit vám dovolenou

O kvalitě dovolené často rozhodují detaily, a to nejen u lidí trpících tzv. Bechtěrevovou nemocí. Přečtěte si, na co všechno byste při plánování výletu neměli zapomenout.
3. 7. 2011 Bechtěrevova nemoc
Biologická léčba není vhodná pro všechny. Lékaři vědí proč

Biologická léčba není vhodná pro všechny. Lékaři vědí proč

Biologická neboli také cílená léčba nabízí v poslední době nečekané možnosti při léčbě řady onemocnění, která nelze zdolat klasickými medikamenty: nádorovými onemocněními počínaje přes střevní onemocnění a revmatickými nemocemi konče...
20. 1. 2010 Bechtěrevova nemoc
Naučte se správně sedět, záda vám poděkují

Naučte se správně sedět, záda vám poděkují

Bolavá záda dokážou život pořádně znepříjemnit. Lidé s Bechtěrevovou chorobou se s tímto problémem setkávají téměř denně. Co dělat, aby se bolest během dne dala lépe snášet? Kromě dodržování léčby existují i další možnosti, jak si alespoň trochu ulevit.
3. 8. 2015 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: