Novinky - revmatoidní artritida

Nejúčinnější první pomoc při artritidě? Chůze!

Nejúčinnější první pomoc při artritidě? Chůze!

Artritické nemoci s sebou kromě bolestí přináší pacientovi většinou i problémy s hybností. Může jít o ranní ztuhlost kloubů nebo omezení rozsahu pohybu končetiny. Při bolestech kloubů na nohách však existuje poměrně jednoduchý úlevný recept. Stačí začít více chodit.

Chůze jako univerzální cvičení

Chůze je jedním z nejpřirozenějších pohybů a dělá z lidí výlučný druh. Žádní jiní živočichové se výhradně po dvou nohách pohybovat nedokážou. Chůze je navíc i jedno z nejuniverzálnějších cvičení, protože při ní jsou zapínány téměř všechny svalové partie – od svalů nohou přes břišní a zádové svaly až po svaly horních končetin. Navíc u artritických pacientů dokáže chůze i pomoci od bolesti.

V pravidelnosti je síla (a úleva)

Američtí lékaři proto sestavili speciální dvanáctitýdenní chodecký program, který dokáže artritikům nejen ulevit od bolesti, ale i zásadně zvýšit jejich fyzickou kondici. Důležité v něm nejsou ani tak zdolané kilometry jako spíše pravidelnost a vytrvalost. Chůze je totiž nejen dobrým cvičebním prostředkem, který dokáže rozpohybovat ztuhlé svaly, ale také blahodárně působí na srdce a oběhový systém.

Začněte chodit hned teď

Lékaři doporučují buď alespoň jednu delší, přibližně šedesátiminutovou procházku denně, nebo i několik kratších. Důležitá je ale pravidelnost. Během 12 týdnů, které cvičební program trvá, si totiž pacient na chůzi tolik navykne, že pak v pohybu pokračuje i nadále. Důležitá je také správná, kvalitní a dobře padnoucí obuv, prodyšný oděv a případně i vycházková hůl (tzv. nordic walking).

Najděte si svůj cíl

I přesto, že je chůze takto prospěšná, chodit jen tak většinu lidí rychle omrzí. Proto je třeba najít si nějaký cíl, kterému chceme dojít. A pokud jako cíl zvolíme například nějakou památku nebo zajímavé místo, bude i naše cesta rychleji ubíhat. Cílem ale může být i samotná cesta.

S velkou bolestí si poradí chůze pozadu

Kromě cíle pomůže k větší zábavnosti i změna stylu chůze. Lékaři například při velkých bolestech kloubů doporučují chůzi pozadu, kdy se rozkládá hmotnost na obě nohy rovnoměrněji a kloubům to velmi ulevuje. Kromě toho se při chůzi pozadu více posiluje zadní strana stehen a zadek. Proto neseďte doma a udělejte něco pro své zdraví. Prostě choďte!

(kam)

Zdroj:

    www.arthritistoday.org
Hodnocení článku:
(2832 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Světový den artritidy aneb Pracujme společně

Světový den artritidy aneb Pracujme společně

Letošním tématem Světového dne artritidy je „Let’s work together“, neboli „Pracujme společně“ a cílem je inspirovat lidi s revmatickými nemocemi a povzbudit je do práce nejen společně s jejich zaměstnavateli a kolegy, ale také se zdravotníky, kteří je léčí.
22. 10. 2009 Revmatoidní artritida
Vaše nemoc vám nemusí bránit dostatečně se věnovat dětem

Vaše nemoc vám nemusí bránit dostatečně se věnovat dětem

Vychovávání dětí a starost o rodinu není jednoduchý úkol ani pro zdravého člověka. Pokud trpíte artritidou, bude to pro vás znamenat mnoho přemýšlení a plánování navíc. Pokud se ale na vše pečlivě připravíte, může mít vaše nemoc na chod rodiny jen minimální vliv.
6. 2. 2011 Revmatoidní artritida
Biologická léčba pomáhá, ale nejsou na ni finanční prostředky

Biologická léčba pomáhá, ale nejsou na ni finanční prostředky

Přestože české pojišťovny od roku 2005 zdesetinásobily své výdaje na biologickou léčbu, stále to nestačí. Česká republika ve srovnání se západními zeměmi výrazně zaostává. Biologická léčba je jednou z nejpřevratnějších novinek, které se v medicíně v posledních dvaceti letech objevily...
29. 11. 2010 Revmatoidní artritida
Zkuste ztuhlé klouby rozhýbat!

Zkuste ztuhlé klouby rozhýbat!

Cvičení je při trápení s klouby zásadní. Na druhou stranu nic se nesmí přehánět. Jak zvolit ten správný druh pohybu, když klouby „stávkují“, napoví naše následující tipy.
21. 12. 2013 Revmatoidní artritida
Inzerce: