Novinky - revmatoidní artritida

Osm tipů, jak artritické klouby udržet ve formě

Osm tipů, jak artritické klouby udržet ve formě

Pravidelné cvičení utužuje fyzické i psychické zdraví. Toto pravidlo platí dvojnásob pro jedince trpící revmatoidní artritidou. Vědecké výzkumy totiž ukazují, že pohyb zlepšuje pohyblivost kloubů, brání rozvoji svalové slabosti a přispívá k udržení duševní pohody.

„Osmička“ pro zdravější klouby

  1. Vodní cvičení. Hydroterapie neboli vodní cvičení je ideální možností, jak pomoci kloubům zasaženým revmatickou nemocí. Voda totiž nadnáší, a klouby tak nemusí nést tíhu celého těla. Kromě toho tento trénink zlepšuje sílu svalů a zdatnost kardiovaskulárního systému, ale také přináší lepší rovnováhu, obratnost a vytrvalost. Pohyb ve vodě je navíc mnohem zábavnější a jednodušší než klasické suchozemské posilování.
  2. Taiči. Čínské bojové umění v současnosti provozuje mnoho lidí jakožto cvičení pro zdraví a zlepšení kvality života. Taiči je lidově označováno jako „meditace v pohybu“. Prastaré umění totiž kombinuje prvky meditace a jemných pohybů. Jedincům s revmatoidní artritidou přináší výhody v podobě zvýšení odolnosti svalového aparátu, ale také úlevy od bolesti a každodenního stresu.
  3. Jízda na kole. Zánětlivé onemocnění kloubů zvyšuje riziko vzniku chorob srdce a cév. Nemocní by tedy měli pravidelně posilovat funkci srdeční pumpy. Ideální volbou jsou takzvané aerobní sporty, mezi něž se řadí i jízda na kole. Cyklistika navíc nezatěžuje klouby tolik jako například běhání. A vůbec nezáleží na tom, jestli preferujete jízdu na rotopedu v klidu domova, nebo raději vyrážíte na kole do přírody.
  4. Chůze. Pravidelné procházky patří mezi nejjednodušší a nejúčinnější formy pohybu. Chůze nejenže pomáhá nemocným kloubům, ale také zlepšuje zdraví kardiovaskulárního systému a pozitivně působí na psychické funkce. Britští lékaři totiž zjistili, že pouhých 30 minut chůze denně zlepšuje náladu a pomáhá v boji proti depresím. Pokud postrádáte správnou stabilitu, můžete si pořídit trekingové hole.
  5. Jóga. Meditační cvičení kombinuje pohybovou aktivitu s dechovými cviky a relaxací. Výzkumy z nedávných let ozřejmily, že jóga snižuje otoky a bolestivost kloubů a přispívá k nastolení duševní pohody. Navíc může zlepšit ohebnost pohybového aparátu a zvýšit rozsah pohybů v kloubech.
  6. Strečink. Pravidelné protahování svalů představuje velmi jednoduchý způsob, jak se udržet v kondici. Není tedy divu, že je strečink doporučovaný všemi lékaři i fyzioterapeuty. Protahování vám navíc nezabere moc času a můžete ho provádět i doma.
  7. Posilování. Revmatoidní artritida způsobuje ochabnutí svalů, což vede ke zhoršení bolestivosti kloubů. Cviky s lehkými činkami můžete provádět kdekoliv, nejprve se ale domluvte se svým lékařem nebo fyzioterapeutem, zda je takový způsob tréninku vhodný i pro vás.
  8. Cvičení na minitrampolíně. Jedná se o zábavnou formu pohybu, která posílí celé tělo bez rozdílu věku a pohlaví. Navíc zvýšíte kapacitu svých plic, zmírníte únavu a zkvalitníte spánek. Během cvičení spálíte i mnoho kalorií, díky čemuž můžete redukovat zbytečná kila a udržet ručičku váhy v přiměřených mezích.

Vůbec nezáleží na tom, pro které cvičení se rozhodnete. Důležitější je to, abyste u pravidelného pohybu vydrželi delší dobu a hlavně aby vám přinášel radost a potěšení. Před započetím jakékoliv aktivity ale nejprve navštivte svého lékaře a domluvte se s ním, zda je pro vás konkrétní forma pohybu vhodná.

(holi)

Zdroj:
www.healthline.com

Hodnocení článku:
(2748 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Revma se nevyhýbá ani slavným

Revma se nevyhýbá ani slavným

Kromě věhlasu a mnohdy pohnutých osudů spojuje mnoho známých osobností napříč časem i jedno onemocnění – revmatoidní artritida. Podívejte se, kdo se s touto nemocí také potýkal.
30. 6. 2014 Revmatoidní artritida
Artritida a artróza: podobnost pouze zdánlivá

Artritida a artróza: podobnost pouze zdánlivá

Ačkoliv jsou si slova artritida a artróza velmi podobná, neznamenají totéž. Každé z těchto kloubních onemocnění má jiný původ a také odlišný průběh.
14. 12. 2013 Revmatoidní artritida
Těhotenství s revmatickou chorobou si raději naplánujte

Těhotenství s revmatickou chorobou si raději naplánujte

Ženám trpícím vážnější revmatickou chorobou bylo po dlouhou dobu těhotenství spíše rozmlouváno. Dnes už je možné za předpokladu specializované lékařské péče miminko počít a úspěšně donosit.
15. 8. 2011 Revmatoidní artritida
Společenský život s artritidou? Proč ne?

Společenský život s artritidou? Proč ne?

Revmatoidní artritida je více než jen onemocnění postihující klouby. Je to nemoc, která kompletně změní život pacienta. Kromě zdravotních obtíží nemocní často ztrácí i sociální kontakt. Přinášíme vám tipy, které vám pomohou se znova zapojit do společenského života.
8. 11. 2019 Revmatoidní artritida
Proč lupénka svědí?

Proč lupénka svědí?

Nepříjemné svědění, které bývá popisováno jako kousavý nebo pálivý pocit, patří mezi nejčastější projevy lupénky a trápí až 90 % pacientů. Co přesně ho způsobuje, jaké faktory ho zhoršují a jak jej řešit?
18. 11. 2021 Revmatoidní artritida
Nedovolte revmatoidní artritidě vzít dítěti dobrou náladu!

Nedovolte revmatoidní artritidě vzít dítěti dobrou náladu!

Je známo, že mysl je silným spojencem v boji s řadou nemocí, revmatické choroby nevyjímaje. Projevy onemocnění se často zhoršují stresem, a proto se na úspěchu léčby nemalou měrou podílí i duševní pohoda pacienta. V případě dětí to platí dvojnásob.
25. 5. 2017 Revmatoidní artritida
Inzerce: