Novinky

Pacienti s Bechtěrevovou chorobou, pozor na to, co jíte!

Pacienti s Bechtěrevovou chorobou, pozor na to, co jíte!

Ankylozující spondylitida je chronické kloubní onemocnění charakterizované zánětem kloubů, bolestivostí a ztuhlostí především v dolní části zad. S postupující nemocí dochází ke ztrátě pružnosti.

Dbejte na správný jídelníček

Dost onemocnění, která se projevují zánětem, lze zmírnit změnou jídelníčku. Proto je vhodné zamyslet se nad tím, co jíte. Doporučení odborníků zní takto:

  • Je prokázáno, že například škodlivé tuky zvyšují riziko vzniku zánětu kloubů – omezte je.
  • Snižte příjem potravin živočišného původu, zejména červeného masa – živočišné produkty obsahují látku zvanou kyselina arachidonová, která zvyšuje hladinu zánětu v těle.
  • Omezte také konzumaci alkoholu na dvě skleničky týdně.
  • Pokuste se více vyhýbat cukru a soli.

Eliminujte alergenní potraviny

Mnoho lidí reaguje na některé potraviny tak, že se u nich zvyšuje riziko zánětu v těle. Doporučuje se proto zavést takzvanou eliminační dietu. Tou se identifikují a vyloučí potraviny, na které je pacient citlivý. Vyhnout byste se měli především mléčným výrobkům, cukru, vejcím, kofeinu a červenému masu, a to aspoň po dobu tří týdnů. Po této době vraťte jednu potravinu zpět do jídelníčku a sledujte nepříznivé příznaky. Pokud se vrátí nebo zhorší, pak tuto potravinu vyřaďte aspoň na tři měsíce. Teprve pak s ní opět zkuste experimentovat.

A ještě nezapomeňte:

  • Pacienti s Bechtěrevovou chorobou by měli zvýšit konzumaci nezpracovaných potravin s důrazem na ovoce, zeleninu a celozrnné výrobky, a to pro vysoký podíl vitaminů a minerálů.
  • Rostlinné steroly, které se v ovoci a zelenině nacházejí, pomáhají regulovat imunitní odpověď a snižují zánět. Dobrými zdroji jsou luštěniny, sója a mořské plody.
  • Omega-3-mastné kyseliny jsou také prospěšné, najdete je ve lněném semínku a v rybách, jako je losos či makrela.
  • Denně byste měli vypít 8 až 10 sklenic vody, protože i ta pomáhá zmírnit zánět v kloubech.
  • Nezapomínejte na vitamin D a vápník, vždyť osteoporóza je časté sekundární onemocnění, které se pojí s Bechtěrevovou nemocí.

(aši)

Zdroj: www.livestrong.com

Hodnocení článku:
(1885 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Ankylozující spondylitida – prožijte dny bez bolesti

Ankylozující spondylitida – prožijte dny bez bolesti

Ankylozující spondylitida je chronické zánětlivé onemocnění ovlivňující každý den životy těch, kteří jím trpí. Proti bolesti a stále menšímu rozsahu pohyblivosti páteře lze bojovat nejen stále účinnějšími léky, ale také vhodným životním režimem, zejména péčí o držení těla a cvičením.
1. 11. 2011 Bechtěrevova nemoc
Pojďte s námi na procházku

Pojďte s námi na procházku

Chůze přináší osobám se spondylartritidou nejen úlevu od bolesti, ale celkově prospívá jejich zdraví. Nejlepší je s ní ale začínat po malých krůčcích.
31. 5. 2019 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrev je, když.....

Bechtěrev je, když.....

Bechtěrevova choroba je chronické, celoživotní onemocnění. Jeho příznaky se tedy postupně vyvíjejí a nejsou v každé fázi nemoci stejné.
1. 7. 2009 Bechtěrevova nemoc
Cesta kolem světa s Bechtěrevovou nemocí

Cesta kolem světa s Bechtěrevovou nemocí

Tak jako každé chronické a v podstatě nevyléčitelné onemocnění i Bechtěrevova choroba představuje pro všechny zúčastněné velký nápor na psychiku.
3. 6. 2009 Bechtěrevova nemoc
Krevní test předpoví průběh Bechtěrevovy nemoci

Krevní test předpoví průběh Bechtěrevovy nemoci

Bechtěrevova choroba je značně individuální. Zatímco někteří nemocní žijí řadu let, aniž by je nemoc významněji omezovala v aktivitě, jiní se záhy po stanovení diagnózy stávají invalidními.
2. 9. 2012 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: