Novinky

Plavání s bechtěrevem? Nejlepší je kraul a znak!

Plavání s bechtěrevem? Nejlepší je kraul a znak!

Každý revmatik ví, že pohyb a sport jsou velmi důležité. Platí to i pro osoby s Bechtěrevovou nemocí. Ideální pro udržení dobré fyzické kondice je například plavání. Za jistých podmínek může tento sport bechtěrevikům velmi prospívat.

Plavání může, ale také nemusí dělat dobře všem lidem s Bechtěrevovou nemocí. Je vždy důležité položit si před touto aktivitou následující otázky:

  • Umožňuje plavání váš aktuální zdravotní stav a pohyblivost?
  • Jsou vám pohyby při pobytu ve vodě příjemné?
  • Nepociťujete zhoršení svého stavu při kontaktu s chladnou vodou?
  • Neriskujete infekci, zvlášť pokud máte léčbu, která zasahuje do imunitní reakce?

Teplá, nebo studená?

Chladná voda je relativní pojem, záleží na individuálních pocitech. Někomu působení chladu dokonce prospívá. Bazén o běžné teplotě je proto pro část bechtěreviků naprosto bez problému, pro jiné je vstup do vody o této teplotě poukázkou na bezesnou noc. Pokud nevíte, jestli vám bude pobyt v bazénu dělat dobře, a máte o plavání zájem, nezbývá než to vyzkoušet. Stejně jako si „nasucho“ ověřit, zda a jak pohodlně můžete provádět pohyby spojené s plaváním. Opatrní by měli být především lidé se zhoršenou hybností nebo bolestmi v krční páteři a ramenních kloubech. Pro ty, kdo se aktuálně dobře hýbou, plavou rádi a mají dobrou imunitu, může jít o skvělý způsob, jak udržet páteř v dobré kondici. Při plavání totiž dochází k mírné a plynulé rotaci trupu, která je pro bechtěreviky velmi prospěšná.

Jak na to 

  • Odborníci považují za vhodné styly kraul a znak. Naopak nedoporučují prsa (kvůli nevhodnému pohybu nohou, který může dráždit pánevní klouby a kyčle) a motýlek (pro nutnost většího záklonu v bederní páteři).
  • Aby plavání bylo účinné a bezpečné, měli byste se ujistit, že vše děláte technicky správně. K tomu vám může pomoci vyškolený instruktor.
  • Ideální volbou pro začátek je jít do bazénu 2× týdně. Vždy se asi tak pět minut rozplavte, chvilku se ve vodě protahujte, pak 20 minut plavte naplno. Nakonec si dejte zase pět minut oddychu. Až si zvyknete, můžete přidat a být ve vodě třeba třikrát nebo čtyřikrát týdně.

Neriskujte!

Nikdy nechoďte do bazénu s jakoukoli nezahojenou ránou, s nachlazením či jinou infekcí. Plavání není vhodné ani pro ženy se sklony ke gynekologickým zánětům. V těchto případech zkuste raději něco jiného – třeba taj-či, jógu, posilování a podobně. 

(pez)

Zdroj: http://nass.co.uk

https://www.arthritis-health.com

Hodnocení článku:
(2034 hodnocení - 2,7 z 5)

Další doporučené články

Jak orient pomáhá mírnit Bechtěrevovu chorobu

Jak orient pomáhá mírnit Bechtěrevovu chorobu

Dálný východ vždy lákal zbytek civilizace a není snad oboru, kde by do západního myšlení a poznatků nezasáhl a nějak jej neovlivnil. Podívejme se na přínos východní medicíny při řešení autoimunitního zánětu pohybové soustavy zvaného Bechtěrevova choroba.
22. 4. 2015 Bechtěrevova nemoc
Zkroťte bechtěreva biologickou léčbou a pravidelným cvičením

Zkroťte bechtěreva biologickou léčbou a pravidelným cvičením

Bechtěrevova choroba bohužel stále patří mezi nevyléčitelná onemocnění. Vedle již delší dobu používaných protizánětlivých léků či léků tlumících imunitní systém se do centra pozornosti revmatologů i samotných nemocných dostává cílená biologická léčba.
17. 12. 2012 Bechtěrevova nemoc
Spanilá jízda s Vlaďkou

Spanilá jízda s Vlaďkou

Vážení přátelé, jmenuji se Vlaďka Všetečková a mám Bechtěrevovu chorobu. Na základě své životní zkušenosti jsem se rozhodla dělat osvětu a vyprávět svůj příběh, abych pomohla dalším lidem.
2. 9. 2009 Bechtěrevova nemoc
10 věcí, které pomohou překonat ranní ztuhlost

10 věcí, které pomohou překonat ranní ztuhlost

Máte kvůli bolestem problém vstát ráno z postele? Trvá hodinu, než se vaše tělo dostane na „provozní teplotu“? Pokud ano, může vám pomoci několik rad pro co nejlepší zvládnutí tohoto hendikepu.
30. 9. 2012 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: