Ztuhlá záda a kyčle, bolesti kloubů či únava. Každý se někdy takhle cítí, jsou však bohužel lidé, pro které je tento stav každodenní realitou. Bechtěrevova choroba neboli ankylozující spondylitida je chronické zánětlivé onemocnění kloubů spadající do kategorie revmatických chorob, které nemocným umí připravit nepříjemné chvilky.
Základem jsou zdravé kosti
V jídelníčku každého s Bechtěrevovou chorobou by neměly chybět potraviny obsahující dostatek vápníku a vitaminů, které patří mezi základní výživu kostí. Doporučují se proto jak mléčné výrobky, tak například i rybí tuk, játra nebo vejce. Z mléčných výrobků jsou nejvíce vhodné jogurty obsahující živé mikroorganismy. Ty totiž dokážou ve střevech zajistit optimální mikroflóru. Navíc jogurt, zejména v kombinaci s banánem, dokáže ochránit sliznici žaludku a střeva, která může být poškozena užíváním protizánětlivých léků. Dále se doporučuje konzumace masa, fazolí, hrášku a oříšků, zapomínat by se ale nemělo ani na další ovoce a zeleninu.
Nedoporučuje se!
Zapomeňte na přílohy.
Vyhněte se pečivu, těstovinám, rýži a bramborám.
Vynechte z jídelníčku cereálie.
Škodí i bramborové chipsy a potraviny obsahující mouku, jako jsou sušenky nebo koláče.
Individuální záležitost
I když se výše uvedená doporučení zdají poměrně omezující, díky první "povolené" skupině potravin se dá vytvořit poměrně chutný jídelníček. "Zakázané" přílohy lze nahradit například pestrou zeleninovou oblohou. Navíc je třeba mít na paměti, že malá množství nedoporučených potravin vůbec uškodit nemusí – každý pacient s Bechtěrevovou chorobou je na tom totiž jinak, takže individuálně je třeba přistupovat i k tvorbě jídelníčku.
Je to zhruba 10 let, kdy se revmatologové v důsledku nových mezinárodních klasifikačních kritérií začali na ankylozující spondylitidu (Bechtěrevovu nemoc) dívat jinou optikou. Nově se diagnostika této choroby neopírá pouze o známky postižení na rentgenových snímcích, ale také o jiné parametry. Co dalšího se za poslední dobu změnilo v diagnostice a léčbě Bechtěrevovy choroby? Jaké faktory nejvíce ovlivňují, zda dojde k rozvoji těžké formy nemoci? Na tyto i mnohé další otázky odpovídal revmatolog prof. MUDr. Pavel Horák, CSc., z FN v Olomouci.
Důležité je ale těhotenství naplánovat a dopředu upravit léčbu. Podstatně tak zvýšíte šanci na bezproblémové prožití toto krásného období. Bechtěrevova nemoc neboli ankylozující spondylitida (SA) je chronické onemocnění, které postihuje především klouby páteře a sakroiliakální skloubení spojující kost křížovou a kosti pánevní.
Bolesti bederní a křížové části zad, tj. "dolních zad", jsou dennodenním chlebem praktického lékaře a ortopeda. Stěžují si na ně hlavně starší lidé, ale nevyhýbají se ani mladým pacientům. Nejčastěji přicházejí v důsledku přetížení svalových a šlachových struktur příslušné části zad.
S nadcházejícím létem se blíží čas, kdy si většina z nás vybírá alespoň část dovolené a vyráží na daleké i blízké cesty. Nejinak je tomu i u pacientů s Bechtěrevovou nemocí. Také na dovolené je však třeba pamatovat na pravidelný režim...
Jedním z typických projevů Bechtěrevovy nemoci je bolest v dolních partiích zad. Ta ale může doprovázet mnohá jiná onemocnění. Jak lékaři poznají, že se jedná skutečně o toto revmatologické onemocnění?
Ráda Vás touto cestou zvu ke spoluúčasti na třetí spanilé jízdě, kterou chci uskutečnit v květnu příštího roku. Navazuji na Spanilou jízdu č.1 na Moravu a Spanilou jízdu č.2 na Slovensko.