Novinky

Podpořte klouby správným jídelníčkem

Podpořte klouby správným jídelníčkem

Ztuhlá záda a kyčle, bolesti kloubů či únava. Každý se někdy takhle cítí, jsou však bohužel lidé, pro které je tento stav každodenní realitou. Bechtěrevova choroba neboli ankylozující spondylitida je chronické zánětlivé onemocnění kloubů spadající do kategorie revmatických chorob, které nemocným umí připravit nepříjemné chvilky.

Základem jsou zdravé kosti

V jídelníčku každého s Bechtěrevovou chorobou by neměly chybět potraviny obsahující dostatek vápníku a vitaminů, které patří mezi základní výživu kostí. Doporučují se proto jak mléčné výrobky, tak například i rybí tuk, játra nebo vejce. Z mléčných výrobků jsou nejvíce vhodné jogurty obsahující živé mikroorganismy. Ty totiž dokážou ve střevech zajistit optimální mikroflóru. Navíc jogurt, zejména v kombinaci s banánem, dokáže ochránit sliznici žaludku a střeva, která může být poškozena užíváním protizánětlivých léků. Dále se doporučuje konzumace masa, fazolí, hrášku a oříšků, zapomínat by se ale nemělo ani na další ovoce a zeleninu.

Nedoporučuje se!

  • Zapomeňte na přílohy.
  • Vyhněte se pečivu, těstovinám, rýži a bramborám.
  • Vynechte z jídelníčku cereálie.
  • Škodí i bramborové chipsy a potraviny obsahující mouku, jako jsou sušenky nebo koláče.

Individuální záležitost

I když se výše uvedená doporučení zdají poměrně omezující, díky první "povolené" skupině potravin se dá vytvořit poměrně chutný jídelníček. "Zakázané" přílohy lze nahradit například pestrou zeleninovou oblohou. Navíc je třeba mít na paměti, že malá množství nedoporučených potravin vůbec uškodit nemusí – každý pacient s Bechtěrevovou chorobou je na tom totiž jinak, takže individuálně je třeba přistupovat i k tvorbě jídelníčku.

(kam)

Zdroje:
www.spondylitis.org
www.disaboom.com
www.thehealthierlife.co.uk

Hodnocení článku:
(1946 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Bechtěrevici, odhoďte zbytečnou zátěž!

Bechtěrevici, odhoďte zbytečnou zátěž!

Nadbytečné kilogramy trápí až třetinu dospělé české populace. Je to časovaná bomba nejen pro společenský život, ale i pro naše zdraví. K obezitě se totiž obvykle přidávají další nemoci, jako je cukrovka, nemoci srdce a cév, a dokonce i rakovina.
1. 2. 2012 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevova choroba: Jaké jsou rizikové faktory pro její rozvoj?

Bechtěrevova choroba: Jaké jsou rizikové faktory pro její rozvoj?

Pacientku Evu začala Bechtěrevova nemoc poprvé trápit v těhotenství a po porodu se projevy choroby zhoršily, a tak vyhledala odborníky. Proč se zrovna u této ženy autoimunitní revmatické onemocnění objevilo a jaké další rizikové faktory přispívají k jeho vzniku?
29. 10. 2020 Bechtěrevova nemoc
Trpíte bolestmi hlavy? Na vině může být i bechtěrev!

Trpíte bolestmi hlavy? Na vině může být i bechtěrev!

Zablokovaná krční páteř, úraz, špatné držení těla, ale i Bechtěrevova nemoc. Bolesti hlavy mohou mít často příčinu v problémech se zády, zejména v oblasti krku a horní části hrudníku. Důvod vašich obtíží přitom odhalí jedině lékař, návštěvu ordinace tak není v případě výrazných a dlouhodobých bolestí vhodné odkládat.
16. 8. 2019 Bechtěrevova nemoc
Sport s bechtěrevem? Ano, ale opatrně!

Sport s bechtěrevem? Ano, ale opatrně!

Máte Bechtěrevovu nemoc a bojíte se úrazu při sportování? To se bojíte správně. Na druhou stranu šetrný pohyb potřebujete víc než kdokoli jiný. Takže buďte aktivní, ale dávejte na sebe pozor. Poradíme vám, jak na to.
26. 2. 2018 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: