Novinky

Bechtěrevici, odhoďte zbytečnou zátěž!

Bechtěrevici, odhoďte zbytečnou zátěž!

Nadbytečné kilogramy trápí až třetinu dospělé české populace. Je to časovaná bomba nejen pro společenský život, ale i pro naše zdraví. K obezitě se totiž obvykle přidávají další nemoci, jako je cukrovka, nemoci srdce a cév, a dokonce i rakovina.

Nadváha je problém

Bechtěrevova nemoc je chronické onemocnění, se kterým je potřeba bojovat celý život. Ohlašuje se dlouhodobými bolestmi a ztuhlostí, které začínají v dolní části zad a v kříži a postupně se rozšiřují. Cílem léčby je zastavit postup onemocnění, zabránit zhoršující se ztuhlosti a udržet pohyblivost páteře a kloubů. Důležitou a nezbytnou součástí léčby je vedle léků i rehabilitace, pravidelný pohyb a přiměřené cvičení. Obezita pak může znamenat velký problém:

  • může zhoršit pohyblivost a zkomplikovat každodenní život;
  • oblékání, vstávání ze židle, chůze do schodů a činnosti v domácnosti se stávají nemožnými;
  • především pak cvičení může být v kombinaci s nadváhou a bechtěrevem takřka nemyslitelné;
  • tato omezení nakonec mohou způsobit i to, že řada bechtěreviků na pohyb a boj s obezitou rezignuje.

Jak hubne bechtěrevik

  • Výběr vhodného sportu – měl by vás bavit tak, že se mu budete snažit věnovat pravidelně. Na začátku se poraďte s fyzioterapeutem či rehabilitačním lékařem, ne každý pohyb je pro bechtěreviky vhodný. Cvičit můžete doma i v přírodě, sami nebo se skupinkou dalších zájemců.
  • Správná pohybová aktivita – pro bechtěreviky by měla zahrnovat i cvičení upevňující postoj a stabilitu, zpevňující a protahující zádové svaly a dechová cvičení. Pro boj s nadváhou je zase důležitá aerobní zátěž, tedy např. nordic-walking, rychlá chůze, běh na lyžích či jogging.
  • Přehodnocení příjmu kalorií – naučte se jíst zdravě, ale chutně. Pokud s nadváhou bojujete dlouhodobě a máte pocit, že na to sami nestačíte, navštivte výživového poradce a společně vypracujte plán, který budete moci dodržovat.
  • Pomoc okolí – požádejte o pochopení své nejbližší a přátelé. V začátcích se možná neobejdete bez psychické a někdy i fyzické opory.
  • Mezi svými – zapojte se do aktivit s ostatními bechtěreviky. Vyměňovat si zkušenosti může být velmi motivující. Zjistíte, že v tom nejste sami, a úspěch druhých vás jistě povzbudí.

(hak)

Zdroj: www.nass.co.uk

Hodnocení článku:
(1716 hodnocení - 3,2 z 5)

Další doporučené články

Devět mýtů o Bechtěrevově nemoci

Devět mýtů o Bechtěrevově nemoci

Co si budeme povídat, chorob s lidskými jmény je prostě moc. Kdo si je má pamatovat? Pletou se nám a věříme pak spoustě mýtů. S Bechtěrevovou nemocí to není jinak.
9. 3. 2017 Bechtěrevova nemoc
Spanilá jízda s Vlaďkou

Spanilá jízda s Vlaďkou

Vážení přátelé, jmenuji se Vlaďka Všetečková a mám Bechtěrevovu chorobu. Na základě své životní zkušenosti jsem se rozhodla dělat osvětu a vyprávět svůj příběh, abych pomohla dalším lidem.
2. 9. 2009 Bechtěrevova nemoc
Skalpelem na bechtěreva aneb Kdy je nutná operace

Skalpelem na bechtěreva aneb Kdy je nutná operace

Většina pacientů trpících Bechtěrevovou chorobou operační zákrok nevyžaduje. V některých případech ale nelze volit jinak než se obrátit o pomoc na chirurgii. I když se nikomu dobrovolně „pod kudlu“ nechce, šikovné ruce operatérů dokážou často až zázračně bolavým zádům ulevit.
4. 4. 2014 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevova choroba v otázkách a odpovědích

Bechtěrevova choroba v otázkách a odpovědích

Bechtěrevova choroba nepředstavuje jen obyčejnou bolest zad. Jde o chronické zánětlivé onemocnění, které může vést k trvalé invaliditě. Odpovědi na nejčastější otázky týkající se právě této choroby přináší následující řádky.
5. 5. 2014 Bechtěrevova nemoc
Máte bechtěreva? Na lyžování raději zapomeňte

Máte bechtěreva? Na lyžování raději zapomeňte

Jen co na dveře zaklepe zima, už čekáme, až napadne první sníh a zamrznou rybníky. Pak totiž ke slovu přijdou sporty, jako jsou lyžování a bruslení. Oba tyto sporty jsou sice populární, bohužel ale ne příliš vhodné pro každého...
4. 1. 2010 Bechtěrevova nemoc
Sport s bechtěrevem? Ano, ale opatrně!

Sport s bechtěrevem? Ano, ale opatrně!

Máte Bechtěrevovu nemoc a bojíte se úrazu při sportování? To se bojíte správně. Na druhou stranu šetrný pohyb potřebujete víc než kdokoli jiný. Takže buďte aktivní, ale dávejte na sebe pozor. Poradíme vám, jak na to.
26. 2. 2018 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: