Novinky

Bechtěrevici, odhoďte zbytečnou zátěž!

Bechtěrevici, odhoďte zbytečnou zátěž!

Nadbytečné kilogramy trápí až třetinu dospělé české populace. Je to časovaná bomba nejen pro společenský život, ale i pro naše zdraví. K obezitě se totiž obvykle přidávají další nemoci, jako je cukrovka, nemoci srdce a cév, a dokonce i rakovina.

Nadváha je problém

Bechtěrevova nemoc je chronické onemocnění, se kterým je potřeba bojovat celý život. Ohlašuje se dlouhodobými bolestmi a ztuhlostí, které začínají v dolní části zad a v kříži a postupně se rozšiřují. Cílem léčby je zastavit postup onemocnění, zabránit zhoršující se ztuhlosti a udržet pohyblivost páteře a kloubů. Důležitou a nezbytnou součástí léčby je vedle léků i rehabilitace, pravidelný pohyb a přiměřené cvičení. Obezita pak může znamenat velký problém:

  • může zhoršit pohyblivost a zkomplikovat každodenní život;
  • oblékání, vstávání ze židle, chůze do schodů a činnosti v domácnosti se stávají nemožnými;
  • především pak cvičení může být v kombinaci s nadváhou a bechtěrevem takřka nemyslitelné;
  • tato omezení nakonec mohou způsobit i to, že řada bechtěreviků na pohyb a boj s obezitou rezignuje.

Jak hubne bechtěrevik

  • Výběr vhodného sportu – měl by vás bavit tak, že se mu budete snažit věnovat pravidelně. Na začátku se poraďte s fyzioterapeutem či rehabilitačním lékařem, ne každý pohyb je pro bechtěreviky vhodný. Cvičit můžete doma i v přírodě, sami nebo se skupinkou dalších zájemců.
  • Správná pohybová aktivita – pro bechtěreviky by měla zahrnovat i cvičení upevňující postoj a stabilitu, zpevňující a protahující zádové svaly a dechová cvičení. Pro boj s nadváhou je zase důležitá aerobní zátěž, tedy např. nordic-walking, rychlá chůze, běh na lyžích či jogging.
  • Přehodnocení příjmu kalorií – naučte se jíst zdravě, ale chutně. Pokud s nadváhou bojujete dlouhodobě a máte pocit, že na to sami nestačíte, navštivte výživového poradce a společně vypracujte plán, který budete moci dodržovat.
  • Pomoc okolí – požádejte o pochopení své nejbližší a přátelé. V začátcích se možná neobejdete bez psychické a někdy i fyzické opory.
  • Mezi svými – zapojte se do aktivit s ostatními bechtěreviky. Vyměňovat si zkušenosti může být velmi motivující. Zjistíte, že v tom nejste sami, a úspěch druhých vás jistě povzbudí.

(hak)

Zdroj: www.nass.co.uk

Hodnocení článku:
(1563 hodnocení - 3,2 z 5)

Další doporučené články

Dvanáct zaměstnání, která vaše záda opravdu neocení

Dvanáct zaměstnání, která vaše záda opravdu neocení

Řidič, policista, učitel, ba dokonce i lékař. Tato a další zaměstnání vašim bolavým zádům rozhodně nepřidají, a bechtěrevikům mohou dokonce výrazně uškodit. Přinášíme seznam povolání, kterým byste se měli obloukem vyhnout v případě, že trpíte chronickými bolestmi zad.
3. 3. 2014 Bechtěrevova nemoc
Pár fíglů, jak vyzrát na ztuhlá záda

Pár fíglů, jak vyzrát na ztuhlá záda

Máte někdy pocit, že jste na revma sami? Nejste! Jsme tu s vámi. A právě teď jsem tu s vámi já: autorka, lékařka a revmatička.
2. 3. 2018 Bechtěrevova nemoc
Pacienti mají svá práva. Znáte je?

Pacienti mají svá práva. Znáte je?

V České republice mají pacienti svá práva garantována zákony. V praxi ale občas může být náročné zjistit, na co máme v rámci lékařské péče nárok, a domoci se ho. Pacientská organizace Revma Liga Česká republika proto připravila online seminář s odborníky na zdravotnické právo z advokátní kanceláře dubanska & co., kteří pacientům s revmatickým onemocněním poskytli odpovědi na jejich nejčastější otázky. Doporučení právních specialistů jsme pro vás shrnuli do deseti nejpodstatnějších bodů.
28. 9. 2022 Bechtěrevova nemoc
Biomarkery předpoví průběh Bechtěrevovy nemoci

Biomarkery předpoví průběh Bechtěrevovy nemoci

Německý výzkum v nedávné době objevil nové látky, jejichž hladina v plazmě souvisí s postupem Bechtěrevovy nemoci. Pokud se tyto látky osvědčí, mohly by pomoci lékařům v hodnocení závažnosti nemoci nebo se stát klíčem v nové terapii.
13. 8. 2013 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: