Novinky

Bechtěrevici, odhoďte zbytečnou zátěž!

Bechtěrevici, odhoďte zbytečnou zátěž!

Nadbytečné kilogramy trápí až třetinu dospělé české populace. Je to časovaná bomba nejen pro společenský život, ale i pro naše zdraví. K obezitě se totiž obvykle přidávají další nemoci, jako je cukrovka, nemoci srdce a cév, a dokonce i rakovina.

Nadváha je problém

Bechtěrevova nemoc je chronické onemocnění, se kterým je potřeba bojovat celý život. Ohlašuje se dlouhodobými bolestmi a ztuhlostí, které začínají v dolní části zad a v kříži a postupně se rozšiřují. Cílem léčby je zastavit postup onemocnění, zabránit zhoršující se ztuhlosti a udržet pohyblivost páteře a kloubů. Důležitou a nezbytnou součástí léčby je vedle léků i rehabilitace, pravidelný pohyb a přiměřené cvičení. Obezita pak může znamenat velký problém:

  • může zhoršit pohyblivost a zkomplikovat každodenní život;
  • oblékání, vstávání ze židle, chůze do schodů a činnosti v domácnosti se stávají nemožnými;
  • především pak cvičení může být v kombinaci s nadváhou a bechtěrevem takřka nemyslitelné;
  • tato omezení nakonec mohou způsobit i to, že řada bechtěreviků na pohyb a boj s obezitou rezignuje.

Jak hubne bechtěrevik

  • Výběr vhodného sportu – měl by vás bavit tak, že se mu budete snažit věnovat pravidelně. Na začátku se poraďte s fyzioterapeutem či rehabilitačním lékařem, ne každý pohyb je pro bechtěreviky vhodný. Cvičit můžete doma i v přírodě, sami nebo se skupinkou dalších zájemců.
  • Správná pohybová aktivita – pro bechtěreviky by měla zahrnovat i cvičení upevňující postoj a stabilitu, zpevňující a protahující zádové svaly a dechová cvičení. Pro boj s nadváhou je zase důležitá aerobní zátěž, tedy např. nordic-walking, rychlá chůze, běh na lyžích či jogging.
  • Přehodnocení příjmu kalorií – naučte se jíst zdravě, ale chutně. Pokud s nadváhou bojujete dlouhodobě a máte pocit, že na to sami nestačíte, navštivte výživového poradce a společně vypracujte plán, který budete moci dodržovat.
  • Pomoc okolí – požádejte o pochopení své nejbližší a přátelé. V začátcích se možná neobejdete bez psychické a někdy i fyzické opory.
  • Mezi svými – zapojte se do aktivit s ostatními bechtěreviky. Vyměňovat si zkušenosti může být velmi motivující. Zjistíte, že v tom nejste sami, a úspěch druhých vás jistě povzbudí.

(hak)

Zdroj: www.nass.co.uk

Hodnocení článku:
(1574 hodnocení - 3,2 z 5)

Další doporučené články

4 nejčastější komplikace nonradiografické axiální spondylitidy

4 nejčastější komplikace nonradiografické axiální spondylitidy

Název tato nemoc získala podle toho, že zánět s ní spojený ještě nelze popsat na klasickém rentgenovém snímku, nicméně ohlašuje se již svými příznaky, zejména chronickou bolestí v dolní části zad doprovázenou ranní ztuhlostí. Onemocnění postupně vede k omezení pohyblivosti páteře, ale její komplikace se mohou projevit i na jiných místech těla. Vybrali jsme pro vás čtyři nejčastější z nich.
5. 11. 2018 Bechtěrevova nemoc
Bolí vás záda? Možná jde o závažného „bechtěreva“

Bolí vás záda? Možná jde o závažného „bechtěreva“

Pokud vás již léta trápí „bolavá záda“ a je to čím dál horší, zpozorněte! Plíživý nástup Bechtěrevovy choroby a ne příliš dobré povědomí o ní mají často za následek velmi pozdní stanovení diagnózy. Poradíme, jak rozpoznat již počáteční příznaky této nemoci.
1. 10. 2013 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevova choroba v otázkách a odpovědích

Bechtěrevova choroba v otázkách a odpovědích

Bechtěrevova choroba nepředstavuje jen obyčejnou bolest zad. Jde o chronické zánětlivé onemocnění, které může vést k trvalé invaliditě. Odpovědi na nejčastější otázky týkající se právě této choroby přináší následující řádky.
5. 5. 2014 Bechtěrevova nemoc
Pojďte s námi na procházku

Pojďte s námi na procházku

Chůze přináší osobám se spondylartritidou nejen úlevu od bolesti, ale celkově prospívá jejich zdraví. Nejlepší je s ní ale začínat po malých krůčcích.
31. 5. 2019 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: