Novinky

Bechtěrevici, odhoďte zbytečnou zátěž!

Bechtěrevici, odhoďte zbytečnou zátěž!

Nadbytečné kilogramy trápí až třetinu dospělé české populace. Je to časovaná bomba nejen pro společenský život, ale i pro naše zdraví. K obezitě se totiž obvykle přidávají další nemoci, jako je cukrovka, nemoci srdce a cév, a dokonce i rakovina.

Nadváha je problém

Bechtěrevova nemoc je chronické onemocnění, se kterým je potřeba bojovat celý život. Ohlašuje se dlouhodobými bolestmi a ztuhlostí, které začínají v dolní části zad a v kříži a postupně se rozšiřují. Cílem léčby je zastavit postup onemocnění, zabránit zhoršující se ztuhlosti a udržet pohyblivost páteře a kloubů. Důležitou a nezbytnou součástí léčby je vedle léků i rehabilitace, pravidelný pohyb a přiměřené cvičení. Obezita pak může znamenat velký problém:

  • může zhoršit pohyblivost a zkomplikovat každodenní život;
  • oblékání, vstávání ze židle, chůze do schodů a činnosti v domácnosti se stávají nemožnými;
  • především pak cvičení může být v kombinaci s nadváhou a bechtěrevem takřka nemyslitelné;
  • tato omezení nakonec mohou způsobit i to, že řada bechtěreviků na pohyb a boj s obezitou rezignuje.

Jak hubne bechtěrevik

  • Výběr vhodného sportu – měl by vás bavit tak, že se mu budete snažit věnovat pravidelně. Na začátku se poraďte s fyzioterapeutem či rehabilitačním lékařem, ne každý pohyb je pro bechtěreviky vhodný. Cvičit můžete doma i v přírodě, sami nebo se skupinkou dalších zájemců.
  • Správná pohybová aktivita – pro bechtěreviky by měla zahrnovat i cvičení upevňující postoj a stabilitu, zpevňující a protahující zádové svaly a dechová cvičení. Pro boj s nadváhou je zase důležitá aerobní zátěž, tedy např. nordic-walking, rychlá chůze, běh na lyžích či jogging.
  • Přehodnocení příjmu kalorií – naučte se jíst zdravě, ale chutně. Pokud s nadváhou bojujete dlouhodobě a máte pocit, že na to sami nestačíte, navštivte výživového poradce a společně vypracujte plán, který budete moci dodržovat.
  • Pomoc okolí – požádejte o pochopení své nejbližší a přátelé. V začátcích se možná neobejdete bez psychické a někdy i fyzické opory.
  • Mezi svými – zapojte se do aktivit s ostatními bechtěreviky. Vyměňovat si zkušenosti může být velmi motivující. Zjistíte, že v tom nejste sami, a úspěch druhých vás jistě povzbudí.

(hak)

Zdroj: www.nass.co.uk

Hodnocení článku:
(2055 hodnocení - 3,2 z 5)

Další doporučené články

Bechtěreva sice nezastavíme, můžeme ho ale zpomalit

Bechtěreva sice nezastavíme, můžeme ho ale zpomalit

Lék, který by definitivně vyléčil Bechtěrevovu chorobu, zatím neexistuje. To ale neznamená, že jsou lékaři zcela bezmocní. Pár možností, jak pacientovi ulevit, přece jen existuje.
18. 4. 2016 Bechtěrevova nemoc
Čtyři rady, jak se ve městě vyhnout znečištěnému ovzduší

Čtyři rady, jak se ve městě vyhnout znečištěnému ovzduší

Žijete aktivně a pravidelně si dopřejete lehkou fyzickou aktivitu? To je zcela v pořádku. Zkuste se ale také vyhnout znečistěnému ovzduší. A není nutné vyrážet přímo do přírody. Smog působí v létě více potíží, než si uvědomujeme. Cvičení, smog a horko společně totiž organismus velmi zatěžují.
30. 8. 2010 Bechtěrevova nemoc
S bechtěrevem nemusíte zahodit řidičák!

S bechtěrevem nemusíte zahodit řidičák!

Zůstat soběstačný tak dlouho, jak to jen jde. To je hlavní cíl chronicky nemocných a platí to i o lidech, které sužuje revmatická nemoc páteře. Jednou ze zásadních věcí pak bývá poradit si při řízení automobilu.
27. 7. 2018 Bechtěrevova nemoc
Pár fíglů, jak vyzrát na ztuhlá záda

Pár fíglů, jak vyzrát na ztuhlá záda

Máte někdy pocit, že jste na revma sami? Nejste! Jsme tu s vámi. A právě teď jsem tu s vámi já: autorka, lékařka a revmatička.
2. 3. 2018 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: