Novinky - revmatoidní artritida

5 tipů, jak skloubit vaši nemoc se zaměstnáním

5 tipů, jak skloubit vaši nemoc se zaměstnáním

Lidé trpící artritidou obvykle mohou najít uplatnění v zaměstnání. Jejich onemocnění je však může limitovat při výběru pracovního místa a mohou potřebovat specifické pracovní podmínky.

1. Upravte si pracovní prostředí

Mnohdy můžete několika jednoduchými a zároveň levnými zásahy podstatně zlepšit podmínky, ve kterých trávíte svou pracovní dobu. Váš zaměstnavatel vám může pomoci s úpravou pracoviště, aby pro vás bylo přístupnější. Může jít o speciální kancelářský nábytek nebo vhodný počítač s klávesnicí a myší podle vašeho výběru. Některé úkoly, které pro vás mohou být z fyzických důvodů obtížné, lze někdy přidělit po dohodě s vaším nadřízeným jinému zaměstnanci. Nebojte se situaci probrat se svým šéfem a prodiskutujte schůdné varianty.

2. Poznejte svá práva

Pokud je vaše nemoc tak závažná, že spadáte do některé z kategorií tělesně postižených, vztahují se na vás některé zvláštní zákonné úpravy. Měli byste se s nimi seznámit, abyste se zbytečně nepřipravili alespoň o některé „výhody“ plynoucí z vašeho postižení.

3. Hledejte práci s pružnou pracovní dobou

Někdy je možné se se zaměstnavatelem dohodnout na flexibilní pracovní době tak, aby vyhovovala oběma stranám. Pro pacienty, kteří trpí výraznou ranní ztuhlostí kloubů, může být výhodné začínat s prací později a také později končit. Některé pracovní činnosti je po dohodě možné vykonávat i doma. Vyjednejte si plánovitě volné dny na rehabilitaci. Zkuste se domluvit na nějaké formě asistence při přepravě na pracoviště, je-li to možné a nutné.

4. Zajistěte si dopředu volno při zhoršení zdravotního stavu

Předem se v práci dohodněte, jakou formou budete řešit nemožnost docházky do zaměstnání při náhlém zhoršení vašeho zdravotního stavu. Neschopenka od lékaře nemusí být nutně pro obě strany nejvýhodnějším řešením, toto ale bude vždy záviset na vašem zaměstnavateli a vaší společné dohodě.

5. Poraďte se s odborníkem

Některé vaše obtíže můžete zkusit konzultovat s odborníkem z oboru pracovního lékařství. Může vám doporučit vhodné a dostupné pomůcky stejně jako posoudit, jakou zátěž a kdy můžete absolvovat, aniž byste si škodili.

(omat)

,b> Zdroj:

Hodnocení článku:
(2250 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Pět tipů, jak zhubnout i s bolavými klouby

Pět tipů, jak zhubnout i s bolavými klouby

Obezita sama o sobě přináší mnoho zdravotních rizik. Pokud navíc trpíte revmatoidní artritidou, nadbytečná kila ještě více zatěžují už tak bolavé klouby. Poradíme, jak se udržet fit a v kondici.
15. 2. 2016 Revmatoidní artritida
I při revmatoidní artritidě se můžete stát maminkou

I při revmatoidní artritidě se můžete stát maminkou

Těhotenství nemusí znamenat zhoršení probíhajícího revmatologického onemocnění. Předem plánované těhotenství, pečlivé sledování a vhodná léčba umožňují těmto ženám prožít úspěšné období čekání na miminko. Je ale důležité dodržovat několik pravidel.
11. 8. 2008 Revmatoidní artritida
Šest tipů, jak zvládnout noční bolest

Šest tipů, jak zvládnout noční bolest

Noční bolest je jedním z charakteristických příznaků revmatických chorob. Napovíme, co dělat, když se utrpení vymkne kontrole a když ani léky příliš nepomáhají.
4. 8. 2017 Revmatoidní artritida
V boji proti bolesti může pomoci i psycholog

V boji proti bolesti může pomoci i psycholog

Chronická bolest dokáže významně narušit kvalitu života osoby, která jí trpí. V lepším případě znepříjemňuje, v tom horším přímo znemožňuje běžné aktivity, jakými jsou například sport, sex nebo spánek. Proti bolesti je ale možné bojovat. A pomyslným bitevním polem – kromě fyzického těla – může být i duše pacienta.
17. 11. 2014 Revmatoidní artritida
Inzerce: