Novinky - revmatoidní artritida

5 tipů, jak skloubit vaši nemoc se zaměstnáním

5 tipů, jak skloubit vaši nemoc se zaměstnáním

Lidé trpící artritidou obvykle mohou najít uplatnění v zaměstnání. Jejich onemocnění je však může limitovat při výběru pracovního místa a mohou potřebovat specifické pracovní podmínky.

1. Upravte si pracovní prostředí

Mnohdy můžete několika jednoduchými a zároveň levnými zásahy podstatně zlepšit podmínky, ve kterých trávíte svou pracovní dobu. Váš zaměstnavatel vám může pomoci s úpravou pracoviště, aby pro vás bylo přístupnější. Může jít o speciální kancelářský nábytek nebo vhodný počítač s klávesnicí a myší podle vašeho výběru. Některé úkoly, které pro vás mohou být z fyzických důvodů obtížné, lze někdy přidělit po dohodě s vaším nadřízeným jinému zaměstnanci. Nebojte se situaci probrat se svým šéfem a prodiskutujte schůdné varianty.

2. Poznejte svá práva

Pokud je vaše nemoc tak závažná, že spadáte do některé z kategorií tělesně postižených, vztahují se na vás některé zvláštní zákonné úpravy. Měli byste se s nimi seznámit, abyste se zbytečně nepřipravili alespoň o některé „výhody“ plynoucí z vašeho postižení.

3. Hledejte práci s pružnou pracovní dobou

Někdy je možné se se zaměstnavatelem dohodnout na flexibilní pracovní době tak, aby vyhovovala oběma stranám. Pro pacienty, kteří trpí výraznou ranní ztuhlostí kloubů, může být výhodné začínat s prací později a také později končit. Některé pracovní činnosti je po dohodě možné vykonávat i doma. Vyjednejte si plánovitě volné dny na rehabilitaci. Zkuste se domluvit na nějaké formě asistence při přepravě na pracoviště, je-li to možné a nutné.

4. Zajistěte si dopředu volno při zhoršení zdravotního stavu

Předem se v práci dohodněte, jakou formou budete řešit nemožnost docházky do zaměstnání při náhlém zhoršení vašeho zdravotního stavu. Neschopenka od lékaře nemusí být nutně pro obě strany nejvýhodnějším řešením, toto ale bude vždy záviset na vašem zaměstnavateli a vaší společné dohodě.

5. Poraďte se s odborníkem

Některé vaše obtíže můžete zkusit konzultovat s odborníkem z oboru pracovního lékařství. Může vám doporučit vhodné a dostupné pomůcky stejně jako posoudit, jakou zátěž a kdy můžete absolvovat, aniž byste si škodili.

(omat)

,b> Zdroj:

Hodnocení článku:
(2265 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Obezita a revmatoidní artritida? Souvislost prokázána!

Obezita a revmatoidní artritida? Souvislost prokázána!

Vědci prokázali souvislost mezi obezitou a rizikem vzniku revmatoidní artritidy. Podle výsledků výzkumu hrozí ženám s kilogramy váhy navíc větší nebezpečí rozvoje této chronické zánětlivé choroby.
30. 12. 2014 Revmatoidní artritida
Světový den artritidy aneb Pracujme společně

Světový den artritidy aneb Pracujme společně

Letošním tématem Světového dne artritidy je „Let’s work together“, neboli „Pracujme společně“ a cílem je inspirovat lidi s revmatickými nemocemi a povzbudit je do práce nejen společně s jejich zaměstnavateli a kolegy, ale také se zdravotníky, kteří je léčí.
22. 10. 2009 Revmatoidní artritida
„Vodní sedmička“ pro rozhýbání kloubů

„Vodní sedmička“ pro rozhýbání kloubů

Přinášíme skvělou zprávu všem, kteří trpí bolestivými klouby. Pokud milujete koupání, můžete při pobytu ve vodě spojit příjemné s užitečným. Vodní cviky jsou totiž fajn možností, jak kloubům zasaženým revmatickou nemocí pomoci.
3. 3. 2014 Revmatoidní artritida
Metotrexát – léčebná látka mnoha tváří

Metotrexát – léčebná látka mnoha tváří

Metotrexát je jedno z léčiv s nedobrou pověstí. Přitom je to důležitý přípravek pomáhající při řadě chorob. Pro koho a kdy je tedy vhodný a jak řešit případné nežádoucí účinky?
19. 10. 2017 Revmatoidní artritida
K léčbě revmatického onemocnění přistupujte zodpovědně, vyplatí se to

K léčbě revmatického onemocnění přistupujte zodpovědně, vyplatí se to

Každému pacientovi s revmatickým onemocněním sdělí informace o správném užívání léku nejdříve jeho ošetřující lékař, revmatolog. Následně je pak připomene ještě lékárník, kterému je předepsaný recept předložen. Dodržování předepsané léčby už poté záleží jen na pacientovi. Právě nedůslednost na jeho straně může vyvolat mylný dojem, že léčba neúčinkuje, jak má. Lékaři často o tomto problému hovoří jako o nedostatečné adherenci k léčbě.
7. 11. 2018 Revmatoidní artritida
Inzerce: