Novinky - psoriáza

Biologická léčba dokáže v boji proti lupénce zvítězit

Biologická léčba dokáže v boji proti lupénce zvítězit

Červená, zanícená místa kdekoli po těle. To dobře znají všichni ti, kdo trpí lupénkou. Blýská se jim ale na lepší časy: ke slovu totiž přichází biologická léčba. Lupénka je autoimunitní onemocnění kůže, které se může objevit kdekoliv na lidském těle...

Červená, zanícená místa kdekoli po těle. To dobře znají všichni ti, kdo trpí lupénkou. Blýská se jim ale na lepší časy: ke slovu totiž přichází biologická léčba.

Lupénka je autoimunitní onemocnění kůže, které se může objevit kdekoliv na lidském těle, nejčastěji se ale vyskytuje na loktech, kolenou, ve kštici, nebo na zádech. Kůže postižená lupénkou je typicky červená a zanícená a může tvořit bílé olupující se šupinky. Postižená místa mohou být velmi bolestivá a mohou také svědit, praskat a krvácet. Přestože se může zdát, že lupénka postihuje pouze kůži, jde o onemocnění imunitního systému, které může kromě kůže napadat i další orgány.

Postižené mohou být i klouby

Až 42 procent lidí s kožními projevy lupénky má současně i psoriatickou artritidu. Jde o stav, kdy jsou postiženy jak kůže, tak i klouby. Pokud se s lupénkou léčíte a kdykoliv zpozorujete kromě kožních projevů lupénky i bolesti kloubů, otoky a ranní ztuhlost, může jít o psoriatickou artritidu. Při jakémkoliv podezření by tuto možnost měl vyvrátit revmatolog, neboť neléčená psoriatická artritida může vést k trvalému poškození kloubů.

Když nová kůže „přichází“ příliš brzy

U pacientů s lupénkou je zvýšena tvorba epitelových buněk pokožky. Za normálních okolností jsou buňky tvořeny pod povrchem kůže a postupně se dostávají nahoru k povrchu během přibližně jednoho měsíce. Tyto buňky se postupně odlučují a uvolňují místo novým buňkám. U lidí s lupénkou ale dochází k tomu, že cyklus obnovy a dělení buněk je zkrácen na pouhé tři nebo čtyři dny. Tělo nemůže tyto nadbytečné buňky odloučit dostatečně rychle a ony se hromadí a tvoří vyvýšená červená ložiska.

Zacíleno na imunitní systém

Znalost toho, že psoriáza je onemocněním imunitního systému, vedla k vývoji nových léčebných možností – biologické neboli cílené léčby. Tato léčba snižuje zánět a pomáhá udržet kůži čistou a hladkou. Biologická léčba umožní zacílit na imunitní systém a tím pádem zpomalit závratně rychlý růst buněk pokožky a snížit zánět spojený se středně těžkou lupénkou. Jinými slovy lze říci, že biologická léčba účinkuje zevnitř a její efekt je možné pozorovat zvenku. Protože ale biologická léčba působí na imunitní systém, může zvyšovat náchylnost k různým infekcím.

Navštivte dermatologa

Pouze specialista – dermatolog – může přesně určit, zda jde právě ve vašem případě o lupénku a zda je biologická léčba vhodná. Neváhejte se tedy se na kožního lékaře se svým problémem obrátit.

(hak)

Hodnocení článku:
(3163 hodnocení - 2,8 z 5)

Další doporučené články

Dosáhnu na biologickou léčbu?

Dosáhnu na biologickou léčbu?

Máte lupénku a toužíte po cílené léčbě? Určitě vás bude zajímat, jaká kritéria je třeba splnit, aby vám ji vaše zdravotní pojišťovna uhradila.
13. 9. 2019 Psoriáza
Léto s psoriázou? Žádný problém!

Léto s psoriázou? Žádný problém!

Slunečné počasí a vyšší vlhkost vzduchu představují pro nemocné s psoriázou obvykle úlevu. Díky příznivým podmínkám často dochází ke snížení počtu ložisek a kůže je méně suchá. Čím ještě lze pokožce v letním období prospět?
27. 7. 2015 Psoriáza
Obezita – ovlivňuje léčbu lupénky?

Obezita – ovlivňuje léčbu lupénky?

Podle španělských vědců prý ano! Pacienti s lupénkou, zejména ti, kteří vyžadují systémovou léčbu, mívají často sklon k nabírání hmotnosti. To představuje velké riziko nejen pro kardiovaskulární systém, ale dokonce to může ovlivnit i účinnost terapie.
9. 10. 2011 Psoriáza
Jak poznám, že mé dítě trpí lupénkou?

Jak poznám, že mé dítě trpí lupénkou?

Máte pocit, že jste u svého dítěte našli známky lupénky? Obraťte se co nejdříve na dětského nebo přímo kožního lékaře. Odkládání vyšetření a domácí samoléčba mohou představovat zbytečné oddalování účinné léčby.
4. 1. 2019 Psoriáza
Inzerce: