Novinky - psoriáza

Laser na lupénku účinkuje výborně. Záleží ovšem na jeho druhu

Laser na lupénku účinkuje výborně. Záleží ovšem na jeho druhu

Není to tak dávno, co se u pacientů s lupénkou začala využívat nová léčebná možnost – laser. Lasery, které vysílají světlo ve vlnové délce od ultrafialového k infračervenému, mají v dermatologii obecně široké využití, ovšem pro lupénku je jejich využití naopak vysoce specifické.

V tomto případě je totiž nejvýhodnější pouze spektrum ultrafialového záření.

Lasery – znáte je?

Slovo LASER vzniklo z prvních písmen anglických slov Light Amplified by Stimulated Emission of Radiation, což můžeme přeložit jako zesilování světla stimulovanou emisí záření. V jednodušším vysvětlení se jedná o optický zdroj světla, které je vyzařováno formou úzkého svazku.

Trocha historie…

První funkční laser byl vyvinut již v roce 1960 za použití krystalu rubínu. A hned v roce 1964 dokonce tři vědci obdrželi za zásadní výzkum v oboru kvantové elektroniky na principu laserů Nobelovu cenu za fyziku.

Co se týče využití laseru v medicíně, ani tady vědci nelenili. Od roku 1963 zavedli jeho používání na poli očního lékařství, a proto v dnešní době slaví medicína úspěchy například při terapii zeleného zákalu nebo diabetické retinopatie.

Nové lasery léčí lupénku třikrát rychleji

Pro léčbu psoriázy nebo také vitiliga (výpadky pigmentu) se využívají tzv. excimerové lasery. Již o tom minulém, XTRAC Ultra, se mluvilo jako o nejpřesnějším, nejvýkonnějším a nejrychlejším. Ale v červnu 2009 se na trhu objevil XTRAC Velocity, který je dokonce ještě 3× rychlejší.

Pokrytí za pět minut

Tento laser dokáže pokrýt mnohem větší povrch kůže v průběhu léčebné aplikace – až ke 20 % tělesného povrchu během pěti minut. Pro srovnání, u ostatních laserů jsou to pouhá 2–4 % tělesného povrchu během stejného časového intervalu. Díky tomu může být laser pro pacienty s těžkou formou psoriázy vynikající alternativou k účinným lékům nebo celotělovému UV záření.

Jako pro pacienty pro vás může být potěšující fakt, že nový laser XTRAC Velocity dramaticky zkracuje čas léčby, zvyšuje velikost a množství lézí, které mohou být během sezení vyléčeny, a otvírá také novou léčebnou možnost pro řadu pacientů, pro které původní lasery vhodné nebyly. Pro lékaře je zase zajímavá skutečnost, že nový laser umožní aplikaci u téměř třiceti pacientů denně.

(pes)

Zdroj: www.bioopticsworld.com

Hodnocení článku:
(2745 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Světový den lupénky slaví i ve Švédsku

Světový den lupénky slaví i ve Švédsku

Lupénka – velmi nepříjemné onemocnění kůže (ale i kloubů), které se nevyhýbá mužům ani ženám, dětem ani dospělým. Právě jim je určen Světový den lupénky.
16. 3. 2009 Psoriáza
Pokožka s lupénkou: Co jí (ne)prospívá

Pokožka s lupénkou: Co jí (ne)prospívá

Máte-li psoriázu, pak je vaše pokožka citlivější než kůže zdravých lidí. Chcete-li o ni správně pečovat, pamatujte si, co jí škodí, a čím jí naopak dodáte vše, co potřebuje.
18. 11. 2013 Psoriáza
Oslabte moc lupénky kvalitní stravou

Oslabte moc lupénky kvalitní stravou

Neexistuje žádný vědecký důkaz, že by určité potraviny měly přímý pozitivní vliv na psoriázu. Je však dokázáno, že snížení hmotnosti může zmírnit symptomy onemocnění – doporučuje se proto vyvážená strava a stabilní váha. Která jídla jsou tedy vhodná, a jakých je naopak potřeba se vyvarovat?
18. 3. 2014 Psoriáza
Kdy na lupénku platí biologická léčba?

Kdy na lupénku platí biologická léčba?

Každému člověku trpícímu lupénkou musí být léčba doslova sestavena na míru. V rámci hledání vhodné léčby může lékař přijít s návrhem vyzkoušet biologickou léčbu. O vhodnosti jejího výběru rozhoduje celá řada faktorů.
12. 9. 2018 Psoriáza
Aby kůže v zimě nevolala o pomoc

Aby kůže v zimě nevolala o pomoc

V zimě dostává naše pokožka „zabrat“, a to především kvůli vnějším vlivům. Velké problémy pak představuje chladný a mrazivý vzduch zejména pro osoby, které mají psoriázu. Studený vítr venku a suchý vzduch uvnitř může kůži vysušovat a zhoršit tak její stav.
14. 12. 2013 Psoriáza
Inzerce: