Novinky - psoriáza

Léčba lupénky u dětí vypadá jinak než u dospělých

Léčba lupénky u dětí vypadá jinak než u dospělých

I když je lupénka u dětí v mnohém podobná lupénce dospělých, vyskytují se zároveň určité odlišnosti, a to hlavně v její léčbě. V současnosti neexistuje lék, který by lupénku zcela vyléčil. Léčba lupénky je sice jen symptomatická (potlačuje příznaky nemoci), zato velmi obsáhlá...

I když je lupénka u dětí v mnohém podobná lupénce dospělých, vyskytují se zároveň určité odlišnosti, a to hlavně v její léčbě.

Základem je prevence, ochrana kůže a mírnění příznaků

V současnosti neexistuje lék, který by lupénku zcela vyléčil. Léčba lupénky je sice jen symptomatická (potlačuje příznaky nemoci), zato velmi obsáhlá. Cílem je stabilizace pacientů a převedení lupénky do neaktivního stadia, které se neprojevuje potížemi navenek. Kromě samotné léčby zahrnuje celý léčebný proces i poučení pacienta, prevenci a omezení provokujících vlivů. Nicméně výzkumníci na celém světě stále hledají další možnosti, jak ještě více ulevit pacientům nebo snížit vedlejší účinky současné léčby.

S dětskou kůží se musí zacházet opatrněji

Právě u dětí je léčba opatrnější oproti dospělým, neboť zde více hrozí vedlejší účinky léčiv. Dětská kůže je totiž pětkrát tenčí než kůže dospělých. Proto léčiva pronikají do kůže dítěte hlouběji a rychleji se vstřebávají. I kvůli tomu se skladují zásadně mimo dosah dětí. Zároveň záleží na typu lupénky a její závažnosti, místě kožního postižení, věku dítěte a jeho ostatních nemocech.

Tři základní typy léčby lupénky

Pro děti je vhodná pouze lokální léčba a výjimečně fototerapie.

Lokální léčba

  • kortikosteroidy – používají se pouze slabší, navíc až u náctiletých
  • kalcipotriol (derivát vitamínu D3) – u dětí s opatrností podle věku, nedoporučuje se dětem mladším 12 let
  • tazaroten (retinoid neboli derivát vitamínu A) – rovněž se užívá velmi opatrně a až u starších dětí
  • antralin – pro užití této látky platí stejná pravidla jako u předchozích dvou léčiv; tato látka navíc velmi špiní prádlo, hrozí riziko podráždění, proto se nepoužívá u akutních atak nemoci
  • dehet (lék ve formě šamponu) – tento šampon neslouží k mytí vlasů, jde o jakýsi „lék ve formě šamponu“; nechává se pouze působit čtvrt hodiny na vlasové pokožce, pak je třeba jej důkladně vymýt; vhodný je také na kolena a lokty
  • salicylová kyselina – užívá se jako doplněk dehtu a kortikosteroidů

Léčba světlem (fototerapie)

  • sluneční světlo – u dětí se užívá jen omezeně, před delším sluněním děti naopak chraňte
  • ultrafialové světlo (UVB) – aplikuje se u rozsáhlého postižení nebo při neúčinnosti lokální léčby, u starších dětí a náctiletých
  • PUVA – jde o kombinaci psoralenu (látky zvyšující citlivost kůže na UVA záření) a UVA
  • laser – uplatní se zejména na léčbu lupénky na dlaních, ploskách nohou a v kožních záhybech

Systémová (celková) léčba

Bývá vyhrazena pouze pro dospělé a těžké případy, u kterých neúčinkuje lokální terapie nebo fototerapie. Nově se ale takzvaná biologická léčba může uplatnit i u dětí s těžce probíhající lupénkou.

(ercp)

Zdroj:

Hodnocení článku:
(2856 hodnocení - 3,5 z 5)

Další doporučené články

Lupénka – několik tipů, jak si dobře vybrat kosmetiku pro zimní období

Lupénka – několik tipů, jak si dobře vybrat kosmetiku pro zimní období

Zima je pro pokožku velice zátěžovým obdobím – a to zdaleka nejen pro nemocné s lupénkou neboli psoriázou. Péče o kůži v zimě je pro lidi s normálním typem pleti důležitá. Pro lidi s lupénkou je ale naprosto nezbytná. Jenže aby taková péče byla pro tuto skupinu lidí přínosem a ne problémem, je třeba používat odpovídající hydratační a regenerační prostředky. Čeho si tedy při výběru všímat a kde vůbec hledat?
15. 12. 2014 Psoriáza
Solária jako lék na lupénku? Příliš riziková

Solária jako lék na lupénku? Příliš riziková

Léčba světlem neboli fototerapie má na kůži poškozenou psoriázou opravdu blahodárné účinky. Totéž se však nedá říct o chození do solárií. Pravidelnými návštěvami opalovacích záření můžete totiž značně riskovat své zdraví.
31. 8. 2014 Psoriáza
Lupénka nepostihuje jen kůži

Lupénka nepostihuje jen kůži

Pod pojmem lupénka si většinou představíme pouze suchou, šupinatou kůži. Toto onemocnění se ale může projevit i v podobě postižení kloubů, a to i bez kožních příznaků. Onemocnění kloubů v rámci lupénky je chronické a zánětlivé a postihuje až čtyřicet psoriatiků ze sta.
7. 3. 2010 Psoriáza
Léto s psoriázou? Žádný problém!

Léto s psoriázou? Žádný problém!

Slunečné počasí a vyšší vlhkost vzduchu představují pro nemocné s psoriázou obvykle úlevu. Díky příznivým podmínkám často dochází ke snížení počtu ložisek a kůže je méně suchá. Čím ještě lze pokožce v letním období prospět?
27. 7. 2015 Psoriáza
S kůží na trh: když psoriatik hledá práci

S kůží na trh: když psoriatik hledá práci

Lupénka je neinfekční onemocnění kůže. Není nakažlivé. Přesto se nemocní mohou cítit rozpačitě, když si okolí včetně kolegů, zákazníků či klientů všímá nevzhledných zarudlých kožních lézí pokrytých šupinkami loupající se kůže. Jak se vlastně psoriatik nejlépe zapojí do pracovního procesu?
19. 5. 2014 Psoriáza
Inzerce: