Novinky - psoriáza

S lupénkou otěhotnět můžete. Léčbu je ale nutné přerušit

S lupénkou otěhotnět můžete. Léčbu je ale nutné přerušit

Lupénka nijak neovlivňuje reprodukční systém člověka. Proto by sama o sobě neměla představovat překážku v otěhotnění. Řada nemocných ale užívá léky, které se před, během ani po těhotenství a při kojení nedoporučují. Při plánování miminka je tak třeba vždy spolupracovat s lékařem.

V těhotenství bývá lupénka mírnější

Většina žen trpících psoriázou se obává, jestli během těhotenství nedojde ke zhoršení jejich onemocnění. Podle zkušeností se ale v řadě případů projevy lupénky vlivem přirozených změn imunitního systému, ke kterým v graviditě dochází, spíše zmírní či zůstanou beze změny. Přesto však u některých budoucích maminek ke zhoršení lupénky dojít může. Pokud žena zaznamená příznivější průběh lupénky v období těhotenství, je třeba mít na paměti, že se obvykle jedná o přechodné zlepšení, které se po několika týdnech po porodu vrací k původnímu stavu.

Pozor na některé léky

Některé léky užívané k léčbě lupénky mohou ohrozit vyvíjející se plod, a to dokonce i když jsou užívány ještě před otěhotněním. Mezi takto rizikové léky patří zejména:

  • retinoidy,
  • metotrexát a
  • cyklosporin.

Léčbu těmito medikamenty je třeba po domluvě s lékařem několik měsíců před plánovaným otěhotněním přerušit. Mnohé další léky je pak nutné omezit či zcela vysadit během samotného těhotenství. Nejméně rizikové jsou pro miminko lokálně užívané přípravky, čili masti, krémy, oleje a koupele. Přesto i na některé z nich je třeba dát si v souvislosti s těhotenstvím či kojením pozor, zejména jsou-li nanášené na velké plochy či oblast prsů.

I po porodu mohou miminko ohrožovat léky, které žena užívá. Některé z nich totiž přestupují do mateřského mléka. Je proto třeba pečlivě zvážit vhodnou terapii psoriázy také během kojení.

(veri)

Zdroj: www.psoriasis.org

Hodnocení článku:
(3497 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Léto s psoriázou? Žádný problém!

Léto s psoriázou? Žádný problém!

Slunečné počasí a vyšší vlhkost vzduchu představují pro nemocné s psoriázou obvykle úlevu. Díky příznivým podmínkám často dochází ke snížení počtu ložisek a kůže je méně suchá. Čím ještě lze pokožce v letním období prospět?
27. 7. 2015 Psoriáza
Biologická léčba: revoluce v léčbě lupénky?

Biologická léčba: revoluce v léčbě lupénky?

Lupénka je v našich končinách poměrně časté onemocnění. Bez léčby se ale zhojí jen velice zřídka. Pokud tedy chcete vyzkoušet něco jiného než klasické pobyty u moře a masti, vyzkoušejte biologickou léčbu.
25. 2. 2009 Psoriáza
Pět tipů, jak si v zimě poradit s lupénkou

Pět tipů, jak si v zimě poradit s lupénkou

Se zimním obdobím logicky přichází studený a suchý vzduch, nízké teploty, málo sluníčka, a tím pádem všechno, co lupénce zrovna moc neprospívá. Zkušený pacient s lupénkou už ví, čeho se v zimě vyvarovat, a co mu naopak udělá dobře...
27. 12. 2010 Psoriáza
Hořčík pomáhá zlepšovat stav kůže

Hořčík pomáhá zlepšovat stav kůže

Koupání v solném roztoku z Mrtvého moře bohatém na hořčík zlepšuje bariérovou funkci kůže, zvyšuje její hydrataci a tlumí zánět. To je závěr německo-švýcarské studie.
10. 7. 2009 Psoriáza
Inzerce: