Novinky - revmatoidní artritida

Správný řez aneb Když artritidu pomáhá léčit chirurg

Správný řez aneb Když artritidu pomáhá léčit chirurg

Základem léčby revmatoidní artritidy je bezesporu rehabilitace a pravidelné užívání léků. V případě závažného postižení kloubů však nemusí být tato opatření dostačující a přichází na řadu ruka chirurga.

Základem léčby revmatoidní artritidy je bezesporu rehabilitace a pravidelné užívání léků. V případě závažného postižení kloubů však nemusí být tato opatření dostačující a přichází na řadu ruka chirurga. Jaké výkony vám mohou odborníci nabídnout?

Operace, které uleví

  1. Artroskopie. Jedná se o operační výkon, během kterého lékař za pomoci malého přístroje a miniaturního řezu vnikne do kloubu. Ten zjednodušeně řečeno vyčistí od nadbytečných či zánětem postižených částí. Tím by mělo dojít k úlevě od bolesti a zlepšení hybnosti – samotné onemocnění však artroskopie vyléčit nedokáže. Zákrok je takzvaně miniinvazivní neboli pro nemocného jen lehce zatěžující.
  2. Artroplastika. Obnovení funkce kloubu může být dosaženo výkonem zvaným artroplastika. Nemocný kloub je při ní rekonstruován nebo zcela či jen z části nahrazen novým materiálem.
  3. Artrodéza. Ke ztužení kloubu odborníci přistupují v případě, že je již z velké části zničený. Při zákroku se proto zafixuje v co nejvýhodnější poloze s vidinou zbavení bolesti za cenu omezení pohybu v kloubu. Tento zákrok je často využíván zejména v oblasti zápěstí.

Další zákroky, které lékaři u nemocných s revmatoidní artritidou provádějí, mají za cíl například odstranění kloubních deformit nebo uvolnění zkrácených šlach či utlačených nervů.

Kdy je nejvyšší čas 

Obecně se lékaři k chirurgickému výkonu kloní v následujících případech:

  • průběh onemocnění již nejde uspokojivě kontrolovat léky, obstřiky, fyzikální terapií či rehabilitací;
  • nemocný už není schopen zvládat aktivity běžného dne;
  • bolest je natolik nepříjemná, že ji dál nelze tolerovat;
  • z preventivních důvodů.

Pokud vás zajímají možnosti užití chirurgické léčby konkrétně ve vašem případě, neváhejte se na ně zeptat vašeho revmatologa či ortopeda.

(veri)

Zdroj: www.webmd.com

Hodnocení článku:
(2639 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

5 nejčastějších chyb, které zhoršují revma

5 nejčastějších chyb, které zhoršují revma

Většina lidí s revmatoidní artritidou může i přes závažnost onemocnění žít aktivní a plnohodnotný život. Prozradíme vám pět nejběžnějších pochybení, kvůli kterým se to části pacientů nedaří.
7. 2. 2013 Revmatoidní artritida
Artritida a spánek. Pět tipů na dobrou noc

Artritida a spánek. Pět tipů na dobrou noc

Až 80 procent jedinců s revmatoidní artritidou si stěžuje na špatné spaní. Nemohou usnout, často se budí a vstávají s kohoutem. Bohužel nedostatek kvalitního spánku zhoršuje projevy nemoci. Proto přinášíme pět triků, jak se problémů se spaním zbavit.
8. 6. 2017 Revmatoidní artritida
Devět tipů, jak přežít zimní počasí

Devět tipů, jak přežít zimní počasí

Máte potíže s chůzí, obtížně se pohybujete? Ať se vaše příznaky v zimě zhoršují, nebo zlepšují, měli byste dbát na bezpečnost a zbytečně neriskovat uklouznutí a pád. Že nevíte, jak na to? My ano!
8. 12. 2016 Revmatoidní artritida
Těhotná revmatička? Proč ne!

Těhotná revmatička? Proč ne!

Trpíte nějakým druhem revmatického onemocnění a bojíte se přijít do jiného stavu? Nemusíte. Výsledky studie z University Medical Center v Nizozemsku totiž ukazují, že ženy s revmatoidní artritidou mají pravděpodobnost, že se jejich nemoc zlepší právě v průběhu těhotenství.
16. 3. 2010 Revmatoidní artritida
Inzerce: