Novinky - revmatoidní artritida

Trpíte revmatickou chorobou? Jezte více zeleniny!

Trpíte revmatickou chorobou? Jezte více zeleniny!

Už starověký lékař Hippokrates, otec medicíny, říkal: „Nechť tvoje strava je tvým lékem.“ A platí to i dnes. Při léčbě některých onemocnění se sice užívání prášků nevyhneme, ale i tak je možné vhodně zvolenou skladbou jídelníčku průběh choroby ovlivnit.

Odborníci na výživu doporučují při různých zdravotních obtížích konzumaci vybraných druhů zeleniny. Je bohatá na antioxidanty, které chrání buňky před poškozením, a snižují zánět v těle. To platí také pro klouby, zvláště když trpíte revmatickými chorobami. A která zelenina by neměla každý den chybět na vašem talíři?

  1. Tmavě zelená listová zelenina. Při metabolických dějích vznikají v těle škodlivé vedlejší produkty nazývané volné radikály. Ty poškozují buňky a podílejí se i na rozvoji revmatoidní artritidy a na zánětu, který postihuje klouby. Zelená listová zelenina (brokolice, špenát, růžičková kapusta) je plná antioxidantů. Patří k nim vitaminy A, C a K, které chrání buňky před poškozením volnými radikály. Tyto potraviny mají také vysoký obsah vápníku, potřebného pro stavbu kostí.
  2. Košťálová zelenina. Zelí, květák či brokolice obsahují přírodní sloučeninu sulforafan. Tato látka blokuje zánětlivý proces a může zpomalit poškození chrupavky při osteoartritidě. Zabraňuje též poškození klubů při revmatoidní artritidě.
  3. Sladké brambory, mrkev a dýně. Zelenina jasně oranžové a červené barvy získává svůj výrazný odstín od karotenoidů, jako je beta-kryptoxantin. Výzkumy naznačují, že strava bohatá na beta-kryptoxantin snižuje riziko vzniku revmatoidní artritidy a dalších zánětlivých stavů.
  4. Červená a zelená paprika. Paprika je bohatým zdrojem vitaminu C, který chrání kosti i chrupavku. Půl šálku červené papriky vám zajistí pokrytí denní dávky vitaminu C.
  5. Cibule, česnek, pórek a šalotka. Tato štiplavá zelenina obsahuje antioxidant quercetin. Vědci zkoumali schopnost quercetinu zmírňovat zánět při nemocech, jako je revmatoidní artritida. Ukázalo se, že zánět skutečně snižuje.
  6. Olivy. Olivy a olivový olej jsou silnými bojovníky proti zánětu. Extra panenský olivový olej obsahuje sloučeninu oleocanthal. Je to přírodní protizánětlivé činidlo, které má vlastnosti podobné lékům ze skupiny nesteroidních antirevmatik (např. ibuprofen).

(hah)

Zdroje:

https://www.arthritis.org/living-with-arthritis/arthritis-diet/best-foods-for-arthritis/best-vegetables-for-arthritis.php

https://www.webmd.com/rheumatoid-arthritis/rheumatoid-arthritis-diet

Hodnocení článku:
(2515 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

V boji proti bolesti může pomoci i psycholog

V boji proti bolesti může pomoci i psycholog

Chronická bolest dokáže významně narušit kvalitu života osoby, která jí trpí. V lepším případě znepříjemňuje, v tom horším přímo znemožňuje běžné aktivity, jakými jsou například sport, sex nebo spánek. Proti bolesti je ale možné bojovat. A pomyslným bitevním polem – kromě fyzického těla – může být i duše pacienta.
17. 11. 2014 Revmatoidní artritida
Revmatoidní artritida: ohrožen je i zrak

Revmatoidní artritida: ohrožen je i zrak

Přestože se v názvu této nemoci skrývá slovo „arthros“ neboli kloub, není to jediné místo, které může postihnout. Nemocné revmatoidní artritidou totiž často trápí také různé postižení očí.
2. 9. 2012 Revmatoidní artritida
Dědičnost a revmatické nemoci. Jakou roli v jejich rozvoji hrají geny?

Dědičnost a revmatické nemoci. Jakou roli v jejich rozvoji hrají geny?

Dědičnost hraje důležitou roli při přenosu a vzniku širokého spektra chorob, včetně revmatických onemocnění. Vztah genů a revmatických nemocí však není tak jednoduchý, jak by se na první pohled mohlo zdát. Za jejich vznikem totiž stojí více než jen genová výbava zděděná po rodičích.
17. 7. 2022 Revmatoidní artritida
Inzerce: