Novinky - revmatoidní artritida

Zajímavý objev: léky na cholesterol snižují riziko vzniku revmatoidní artritidy

Zajímavý objev: léky na cholesterol snižují riziko vzniku revmatoidní artritidy

Ovlivnit hladiny cholesterolu lze kromě úpravy životosprávy i užíváním léků. Odborníci nyní odhalili, že tzv. statiny, přípravky předepisované právě na krevní tuky, mají i další příznivé účinky – snižují nebezpečí vzniku revmatoidní artritidy a zlepšují její průběh.

Onemocnění revmatoidní artritidou je spojeno s častějším výskytem aterosklerózy a s ní spojených kardiovaskulárních onemocnění. Příčinou je pravděpodobně zánět, který v organismu dlouhodobě probíhá. Důležitou roli však mohou hrát také další skutečnosti, například zvýšené hladiny krevních tuků, které lékaři u takto nemocných mnohdy odhalí.

Nižší riziko a mírnější dopady 

Vědecké studie potvrdily, že nebezpečné změny v množství krevních tuků se u budoucích revmatiků často vyskytují ještě předtím, než samotná artritida propukne. Vzhledem k tomu, že léky předepisované k úpravě hladin krevních tuků, takzvané statiny, mají také protizánětlivý účinek, nabízí se otázka, zda jejich užívání nesnižuje riziko vzniku revmatoidní artritidy.

  • Odpověď přinesli izraelští vědci. Z jejich studie totiž vyplynulo, že mezi jedinci užívajícími statiny byl pozdější výskyt revmatoidní artritidy skutečně nižší v porovnání s těmi, kteří tyto léky neužívali, a to zhruba o polovinu.
  • Další, tentokrát britský výzkum potvrdil, že braní statinů vede ke zlepšení průběhu choroby u těch, kteří již revmatoidní artritidou trpí.
  • Statiny mají prokazatelný protizánětlivý efekt a mohou přispět ke snížení aktivity onemocnění. Sledovaní nemocní přitom užívali tyto preparáty pouze jako doplněk ke stávající léčbě.

(veri)

Zdroje:
http://ard.bmj.com
http://zdravi.e15.cz
http://zdravi.e15.cz

Hodnocení článku:
(2861 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Střevní bakterie mohou „rozjet“ revmatoidní artritidu

Střevní bakterie mohou „rozjet“ revmatoidní artritidu

Revmatoidní artritida je stejně jako další autoimunitní choroby považována za tzv. multifaktoriální onemocnění. To znamená, že se na jejím vzniku podílí více okolností, od vrozených dispozic po životní styl. Podle vědců patří mezi možné spouštěče artritidy také bakterie žijící v našich střevech.
20. 2. 2014 Revmatoidní artritida
Revma a ženství – nestyďte se rozkvést!

Revma a ženství – nestyďte se rozkvést!

Obléci si košili, zapnout zip nebo zavázat tkaničky je něco, o čem většina z nás ani nepřemýšlí. Jiné je to ve chvíli, kdy při zapínání knoflíčků pociťujeme silnou bolest prstů a zapnout si zip se stává nemožným. A co teprve taková chůze v botách na podpatku! I s těmito omezeními se ale můžete blýsknout vkusným a moderním outfitem.
23. 5. 2019 Revmatoidní artritida
Osm tipů pro správné cvičení revmatiků

Osm tipů pro správné cvičení revmatiků

Pohyb je pro osoby trpící revmatickou nemocí bezpochyby nesmírně přínosný. Ovšem pouze za předpokladu, že cvičí správně. Následující rady napoví, co je velmi důležité při tréninku ohlídat.
13. 10. 2015 Revmatoidní artritida
Léků na artritidu je dost, jen se musí správně zvolit

Léků na artritidu je dost, jen se musí správně zvolit

Revmatoidní artritida se úplně vyléčit nedá, ale je možné mírnit její projevy. Některé přípravky zabírají na bolest, jiné zase zpomalují průběh nemoci. Všechny však mají kromě výhody i svá rizika.
26. 9. 2016 Revmatoidní artritida
Inzerce: