Novinky - revmatoidní artritida

Aby (nejen) klouby byly fit

Aby (nejen) klouby byly fit

Pokud trpíte revmatickým onemocněním, pak jistě víte, že cvičení je nejdůležitější metodou, jak se udržet v kondici. Přesvědčit vás o tom, že se dá sportovat opravdu bezbolestně a s minimálním rizikem pro klouby, to je naším dnešním cílem.

Voda nejen v létě

Obyčejná chůze v bazénu hlubokém pod úroveň pasu redukuje váhu působící na klouby o 50 % oproti chůzi po pevné zemi. Vhodnou aktivitou je též vodní aerobic, při kterém rozhýbete ruce i nohy ve vodě, která vám bude sahat akorát po prsa – na klouby zde působí o 75 % menší zátěž než při klasickém aerobiku „na souši“. Pokud rádi plavete, vyzkoušejte to! Tento pohyb totiž vyžaduje aktivitu bezmála celého pohybového aparátu, navíc posílíte i oběhový systém a srdce.

Rozjeďte to na greenu

Golf je elegantní sport, při kterém se projdete v přírodě, pročistíte si hlavu od starostí a ještě protáhnete ramena, zápěstí a ruce. Jen samotná chůze po měkkém trávníku je velmi prospěšná a přispívá k redukci bolesti. Před startem nezapomeňte na rozcvičku – stoupněte si a opatrně otáčejte tělem, jako byste chtěli odpálit míček. K rozehřátí použijte nejprve lehké hole a postupně přejděte k těžším.

Kolo je věčné

Pokud je golf zaměřen spíše na horní polovinu těla, u cyklistiky je tomu právě naopak.

  • Abyste předešli nadměrnému namáhání kloubů, nastavte si sedlo tak, aby i při sešlápnutí pedálu k zemi bylo vaše koleno stále mírně ohnuté.
  • Před startem si nasaďte rukavice, které budou mírnit otřesy při jízdě v terénu. Šetříte tak nejen prsty, ale i zápěstí a lokty, kam se vibrace přenášejí.
  • Doporučujeme vybírat si zejména upravené cyklostezky.

Skupinové protahování těla 

K provozování pilates stačí jen podložka a zkušený lektor, který vám ukáže cviky vhodné i pro revmatiky. Od této aktivity si můžete slibovat protažení a posílení celého těla včetně páteře. V pilates, stejně jako v jiných sportech, ovšem platí: nikdy se nepřepínejte a provádějte cviky jen do té míry, že necítíte nepohodlí nebo bolest. Jestliže vám vyhovuje pomalejší tempo, navštivte hodiny jógy, které zvýší vaši pružnost, sílu a ještě pozitivně naladí mysl.

(brbr)

Zdroj:
www.arthritis.org

Hodnocení článku:
(2788 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Nadměrná fyzická zátěž může vést ke vzniku artritidy

Nadměrná fyzická zátěž může vést ke vzniku artritidy

Na výročním zasedání Radiologické společnosti v Severní Americe padlo v prosinci 2009 překvapivé tvrzení – nadměrná fyzická aktivita může u mužů a žen ve středním věku způsobit postižení kolenních kloubů a také zvyšovat riziko vzniku osteoartritidy.
17. 1. 2010 Revmatoidní artritida
Nejúčinnější první pomoc při artritidě? Chůze!

Nejúčinnější první pomoc při artritidě? Chůze!

Artritické nemoci s sebou kromě bolestí přináší pacientovi většinou i problémy s hybností. Může jít o ranní ztuhlost kloubů nebo omezení rozsahu pohybu končetiny. Při bolestech kloubů na nohách však existuje poměrně jednoduchý úlevný recept. Stačí začít více chodit.
28. 10. 2010 Revmatoidní artritida
Revmatoidní artritida: jíte správně?

Revmatoidní artritida: jíte správně?

Starší pacienti s revmatickým onemocněním si možná ještě vzpomínají na dříve používané „revmatické diety“. Ty se však již dlouho nedoporučují, přestože role výživy u této nemoci nevýznamná není.
1. 2. 2012 Revmatoidní artritida
Se zánětem si poradí zelený čaj

Se zánětem si poradí zelený čaj

Číňané považují zelený čaj za takřka zázračný nápoj. Současná západní medicína jim dává za pravdu. Nyní se zdá, že by zelený čaj mohl pomoci i pacientům s autoimunitními poruchami.
23. 4. 2009 Revmatoidní artritida
Zacvičte s revmatoidní artritidou pod vedením fyzioterapeuta!

Zacvičte s revmatoidní artritidou pod vedením fyzioterapeuta!

Léky, změny v životosprávě i pravidelný pohyb – to vše má pozitivní vliv na průběh revmatoidní artritidy. Aby vám však sport neublížil a cvičení mělo jen pozitivní dopady, to by měl ohlídat odborník, tedy fyzioterapeut.
2. 11. 2016 Revmatoidní artritida
Dědičnost a revmatické nemoci. Jakou roli v jejich rozvoji hrají geny?

Dědičnost a revmatické nemoci. Jakou roli v jejich rozvoji hrají geny?

Dědičnost hraje důležitou roli při přenosu a vzniku širokého spektra chorob, včetně revmatických onemocnění. Vztah genů a revmatických nemocí však není tak jednoduchý, jak by se na první pohled mohlo zdát. Za jejich vznikem totiž stojí více než jen genová výbava zděděná po rodičích.
17. 7. 2022 Revmatoidní artritida
Inzerce: