Novinky - revmatoidní artritida

Bolí vás celé tělo? Možná trpíte fibromyalgií  – část první

Bolí vás celé tělo? Možná trpíte fibromyalgií – část první

Fibromyalgie – nevšední diagnóza, kterou mnozí lékaři jen těžko hledají v paměti. Nepochopené a často „poddiagnostikované“ onemocnění. Pro svého nositele však velmi zatěžující a svým chronickým průběhem až zničující. I proto je důležité ji diagnostikovat a začít léčit včas.

Bolí v celém těle

Než se pacient dozví, že trpí fibromyalgií, přichází ke svému lékaři (a často i k mnohým dalším) s typickými obtížemi. Obvykle je to únava, problémy se spánkem, pamětí a soustředěním, úzkost, až deprese. Nejpalčivější je však plošná svalová bolest a ztuhlost, která trvá minimálně 3 měsíce. Tyto příznaky pacienta trápí více či méně, zhoršují se však pravidelně v obdobích zvýšeného stresu, ale i v souvislosti s probíhající infekcí, změnou klimatu nebo například operací.

Proč právě já?

Otázka, proč se fibromyalgie u jednoho člověka rozvine, zatímco u jiného nikoliv, není dosud uspokojivě zodpovězena. Roli jistě hraje genetická výbava, ale i faktory prostředí, ve kterém se nacházíme. Poranění, onemocnění zad, artritida, ale i psychická nepohoda a stres – to vše a mnohem víc se může uplatnit jako spouštěcí faktor tohoto nepříjemného onemocnění, které trápí nejčastěji ženy středního věku. Výsledkem je, že mozek „hlásí“ bolest z míst na těle, která by za normálních okolností bolestivá nebyla.

Je to opravdu fibromyalgie?

Stanovení samotné diagnózy dnes stojí pouze na typických obtížích pacienta. Neexistují žádné přesnější krevní testy, zobrazovací metody, jako například rentgen nebo mikroskopická analýza svalové tkáně, které by lékařům v odhalení fibromyalgie pomohly. Mohou ji nanejvýš odlišit od jiných chorob, které se projevují podobně. Nápomocny však mohou být tlakové body, kterých je na lidském těle 18. Pokud je nadměrně citlivých alespoň 11 z nich, zatímco jiné, tzv. kontrolní body citlivé nejsou, je diagnóza fibromyalgie pravděpodobná.

Fibromyalgie je choroba, která bohužel není v povědomí většiny lékařů dostatečně rozšířena. Proto bývají někteří nemocní řadu let odesíláni jedním odborníkem k odborníkovi jinému, v tom horším případě mohou být dokonce označeni za hypochondra. Proto je důležité s tímto onemocněním blíže seznámit širokou odbornou, ale i laickou veřejnost.

(veri)

Zdroj:

Hodnocení článku:
(2466 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Kmenové buňky – hudba budoucnosti

Kmenové buňky – hudba budoucnosti

Chrupavka z kmenových buněk skýtá naději pro poškozené kolenní klouby. Vědci totiž zjistili, že chrupavka může vzniknout použitím dospělých kmenových buněk kostní dřeně a kůže, a v současnosti navíc experimentují s rozličnými chemickými a mechanickými stimuly, aby zlepšili její vlastnosti.
6. 12. 2009 Revmatoidní artritida
Lékařská péče o revmatické dítě musí být komplexní

Lékařská péče o revmatické dítě musí být komplexní

Juvenilní idiopatická artritida (JIA) je nejčastější typ artritidy, která postihuje děti. Za posledních dvacet let léčba pokročila a výrazně se tak zlepšila prognóza, a to zejména s příchodem biologických léků. Pro JIA je charakteristické období střídání remise a relapsu...
28. 3. 2010 Revmatoidní artritida
Revmatoidní artritida může potrápit i duši

Revmatoidní artritida může potrápit i duši

Přestože je revmatoidní artritida v první řadě kloubním onemocněním, nezřídka ovlivňuje také psychiku nemocného. Kromě skutečnosti, že se jedná o chronickou a obtížně léčitelnou chorobu, mohou k jistým duševním neduhům přispívat také některé léky.
25. 11. 2014 Revmatoidní artritida
Biologická léčba pomáhá, ale nejsou na ni finanční prostředky

Biologická léčba pomáhá, ale nejsou na ni finanční prostředky

Přestože české pojišťovny od roku 2005 zdesetinásobily své výdaje na biologickou léčbu, stále to nestačí. Česká republika ve srovnání se západními zeměmi výrazně zaostává. Biologická léčba je jednou z nejpřevratnějších novinek, které se v medicíně v posledních dvaceti letech objevily...
29. 11. 2010 Revmatoidní artritida
Osm tipů, jak podpořit léčbu artritidy

Osm tipů, jak podpořit léčbu artritidy

Revmatoidní artritida je nepříjemné zánětlivé onemocnění kloubů, které se bez vhodné léčby zhoršuje. Nejúčinnější, ale ne všemocnou terapií jsou bezesporu léky. Existuje však i řada nefarmakologických postupů. Nejefektivnějším krokem ovšem bývá kombinace obojího.
28. 9. 2015 Revmatoidní artritida
Inzerce: