Novinky - revmatoidní artritida

Lupénka není jen onemocněním kůže

Lupénka není jen onemocněním kůže

Psoriáza neboli lupénka je chronické zánětlivé onemocnění, se kterým se pacienti často snaží vypořádat celý svůj život a jehož průběh je značně nepředvídatelný. Ačkoli je tato nemoc nejvíce známá kvůli svým kožním projevům, jedná se ve skutečnosti o onemocnění, které se může projevit i jinak než stříbřitými šupinkami na kůži.

Psoriáza se v mnoha případech pojí s dalšími onemocněními a zdravotními komplikacemi. I z toho důvodu by měl být každý, kdo lupénkou trpí, pod dohledem ošetřujícího lékaře. Ten kontroluje nejen stav kožních projevů, ale v pravidelných intervalech zjišťuje například i změny váhy a krevní tlak pacienta nebo koncentraci glukózy a lipidů v jeho krvi. Prevence komplikací, které mohou doprovázet psoriázu, je totiž velmi důležitá a není radno ji zanedbávat.     

Možné komplikace lupénky

Asi nejznámější chorobou úzce spjatou s psoriázou je psoriatická artritida neboli zánětlivé onemocnění kloubů. Psoriatická artritida může napadat jak velké klouby, například kolenní, tak malé klouby na prstech, ale může postihnout i páteř. I zde se můžeme setkat jak s projevy mírnými, tak extrémně bolestivými, deformujícími a invalidizujícími. V takovém případě jsou často nasazována cílená biologická léčiva. 

Řada pacientů se závažnou formou psoriázy trpí též hyperurikémií, tedy vysokou hladinou kyseliny močové v krvi, která může mít za následek rozvoj dny. Všechny tyto stavy, tedy samotná psoriáza, ale i psoriatická artritida a hyperurikémie jsou často spojovány s metabolickým syndromem, který může vést k závažným poruchách funkce srdečně-cévního systému (infarkt myokardu, mrtvice) či nervové soustavy.

Zároveň může docházet i k rozvoji dalších nežádoucích stavů, jako jsou poruchy metabolismu sacharidů (rozvoj cukrovky) a vysoký krevní tlak. Pacienti s lupénkou také patří do skupiny osob se zvýšeným rizikem aterosklerózy, neboť u nich jsou často zaznamenávány vysoké hladiny cholesterolu a triglyceridů. Mezi další, ač méně časté doprovodné jevy psoriázy například patří oční záněty, nespecifické střevní záněty či poruchy termoregulace.   

Ze všech uvedených důvodů se při terapii psoriázy snad ještě více než jinde projevuje nutnost individuálního přístupu ke každému pacientovi. Lékaři by měli zohlednit jeho stav, kondici, přidružená onemocnění a dopad choroby na kvalitu jeho života.  

Lupénka u dětí

Psoriáza se bohužel nevyhýbá ani dětem. Nejčastěji propukne kolem desátého roku věku, ale k jejímu rozvoji může dojít prakticky kdykoli. Při léčbě je naprosto nezbytná spolupráce rodičů a jejich pochopení skutečnosti, že se jedná o onemocnění chronické, provázené různými výkyvy, vyžadující soustavnou a dlouhodobou terapii.

Naštěstí jsou projevy lupénky u dětí převážně mírné a mimokožní komplikace se vyskytují pouze výjimečně. Z toho důvodu je zlatým standardem lokální léčba, využívaná jak pro lehké, tak i středně těžké formy psoriázy u dětí a jako doplňková léčba u forem těžkých.

V případě, že tato lokální léčba není z nějakého důvodu dostačující (psoriatická erytrodermie – kdy zánět pokrývá více než 90 % těla, pustulózní psoriáza – s výskytem puchýřků, psoriatická artritida či těžká forma ložiskové psoriázy), existují i další možnosti včetně podávání přípravků určených k celkové léčbě. 

Cílená biologická léčba psoriázy

Ačkoli se u dospělých pacientů při terapii psoriázy využívá cílená biologická léčba již relativně dlouho, podávání těchto léčiv dětem je zatím značně omezené. Terapie je indikována pouze výjimečně u případů středně těžké a těžké psoriázy. Nicméně i tak je v současné době na trhu několik různých léčivých přípravků, které může lékař v případě potřeby nasadit. Zároveň stále probíhá řada studií, kterých se účastní i Česká republika a jež mají za úkol shromáždit co nejvíce informací o možnostech využití cílených biologických léků i u dětí.  

(eub) 

Zdroje a použitá literatura:  

Hodnocení článku:
(847 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Remise, nebo flar?

Remise, nebo flar?

Možná jste už někdy v souvislosti s artritidou slyšeli pojmy jako flar nebo remise. Co vůbec znamenají a jaký je mezi nimi rozdíl?
11. 2. 2009 Revmatoidní artritida
Chcete se vyhnout revmatoidní artritidě? Nekuřte

Chcete se vyhnout revmatoidní artritidě? Nekuřte

Na vzniku nebo vzplanutí revmatoidní artritidy se podílejí i zevní vlivy. Ukazuje se, že mezi ně patří i kouření cigaret. Švédští vědci si dali za cíl zjistit, jaký je vztah mezi výskytem revmatoidní artritidy různé závažnosti, mírou kouření cigaret a genetickými předpoklady pro revmatoidní artritidu...
20. 2. 2011 Revmatoidní artritida
V čem spočívá cílená léčba revmatoidní artritidy?

V čem spočívá cílená léčba revmatoidní artritidy?

Cílenou léčbu si můžeme představit jako zkušeného odstřelovače. Její hlavní pracovní náplní je precizní zaměření terče, stisknutí spouště a úspěšné zneškodnění protivníka zásahem přesným na milimetr. Tajuplně znějící léčba vyvinutá díky pokrokům molekulární biologie se uplatňuje v terapii řady závažných onemocnění, a to včetně revmatoidní artritidy.
17. 9. 2020 Revmatoidní artritida
Pět způsobů boje s bolestí kloubů: vyberte si ten svůj

Pět způsobů boje s bolestí kloubů: vyberte si ten svůj

Příčin, proč nás zlobí klouby, je celá řada. Podobně dlouhý je taktéž seznam způsobů, jak si od této mnohdy úporné bolesti ulevit. Nechte se inspirovat našimi následujícími tipy, svůj výběr ale vždy zkonzultujte s lékařem.
19. 5. 2014 Revmatoidní artritida
Prevencí proti artritidě může být i slunce

Prevencí proti artritidě může být i slunce

Opalování má možná vedle negativních dopadů i jeden pozitivní: podle nového zjištění by mohly mít starší ženy, které mají pravidelný přísun slunečního záření, nižší riziko rozvoje revmatoidní artritidy.
27. 4. 2013 Revmatoidní artritida
Inzerce: