Novinky - revmatoidní artritida

Lupénka není jen onemocněním kůže

Lupénka není jen onemocněním kůže

Psoriáza neboli lupénka je chronické zánětlivé onemocnění, se kterým se pacienti často snaží vypořádat celý svůj život a jehož průběh je značně nepředvídatelný. Ačkoli je tato nemoc nejvíce známá kvůli svým kožním projevům, jedná se ve skutečnosti o onemocnění, které se může projevit i jinak než stříbřitými šupinkami na kůži.

Psoriáza se v mnoha případech pojí s dalšími onemocněními a zdravotními komplikacemi. I z toho důvodu by měl být každý, kdo lupénkou trpí, pod dohledem ošetřujícího lékaře. Ten kontroluje nejen stav kožních projevů, ale v pravidelných intervalech zjišťuje například i změny váhy a krevní tlak pacienta nebo koncentraci glukózy a lipidů v jeho krvi. Prevence komplikací, které mohou doprovázet psoriázu, je totiž velmi důležitá a není radno ji zanedbávat.     

Možné komplikace lupénky

Asi nejznámější chorobou úzce spjatou s psoriázou je psoriatická artritida neboli zánětlivé onemocnění kloubů. Psoriatická artritida může napadat jak velké klouby, například kolenní, tak malé klouby na prstech, ale může postihnout i páteř. I zde se můžeme setkat jak s projevy mírnými, tak extrémně bolestivými, deformujícími a invalidizujícími. V takovém případě jsou často nasazována cílená biologická léčiva. 

Řada pacientů se závažnou formou psoriázy trpí též hyperurikémií, tedy vysokou hladinou kyseliny močové v krvi, která může mít za následek rozvoj dny. Všechny tyto stavy, tedy samotná psoriáza, ale i psoriatická artritida a hyperurikémie jsou často spojovány s metabolickým syndromem, který může vést k závažným poruchách funkce srdečně-cévního systému (infarkt myokardu, mrtvice) či nervové soustavy.

Zároveň může docházet i k rozvoji dalších nežádoucích stavů, jako jsou poruchy metabolismu sacharidů (rozvoj cukrovky) a vysoký krevní tlak. Pacienti s lupénkou také patří do skupiny osob se zvýšeným rizikem aterosklerózy, neboť u nich jsou často zaznamenávány vysoké hladiny cholesterolu a triglyceridů. Mezi další, ač méně časté doprovodné jevy psoriázy například patří oční záněty, nespecifické střevní záněty či poruchy termoregulace.   

Ze všech uvedených důvodů se při terapii psoriázy snad ještě více než jinde projevuje nutnost individuálního přístupu ke každému pacientovi. Lékaři by měli zohlednit jeho stav, kondici, přidružená onemocnění a dopad choroby na kvalitu jeho života.  

Lupénka u dětí

Psoriáza se bohužel nevyhýbá ani dětem. Nejčastěji propukne kolem desátého roku věku, ale k jejímu rozvoji může dojít prakticky kdykoli. Při léčbě je naprosto nezbytná spolupráce rodičů a jejich pochopení skutečnosti, že se jedná o onemocnění chronické, provázené různými výkyvy, vyžadující soustavnou a dlouhodobou terapii.

Naštěstí jsou projevy lupénky u dětí převážně mírné a mimokožní komplikace se vyskytují pouze výjimečně. Z toho důvodu je zlatým standardem lokální léčba, využívaná jak pro lehké, tak i středně těžké formy psoriázy u dětí a jako doplňková léčba u forem těžkých.

V případě, že tato lokální léčba není z nějakého důvodu dostačující (psoriatická erytrodermie – kdy zánět pokrývá více než 90 % těla, pustulózní psoriáza – s výskytem puchýřků, psoriatická artritida či těžká forma ložiskové psoriázy), existují i další možnosti včetně podávání přípravků určených k celkové léčbě. 

Cílená biologická léčba psoriázy

Ačkoli se u dospělých pacientů při terapii psoriázy využívá cílená biologická léčba již relativně dlouho, podávání těchto léčiv dětem je zatím značně omezené. Terapie je indikována pouze výjimečně u případů středně těžké a těžké psoriázy. Nicméně i tak je v současné době na trhu několik různých léčivých přípravků, které může lékař v případě potřeby nasadit. Zároveň stále probíhá řada studií, kterých se účastní i Česká republika a jež mají za úkol shromáždit co nejvíce informací o možnostech využití cílených biologických léků i u dětí.  

(eub) 

Zdroje a použitá literatura:  

Hodnocení článku:
(85 hodnocení - 3,5 z 5)

Další doporučené články

Jak mít kontrolu artritidy ve svých rukou

Jak mít kontrolu artritidy ve svých rukou

Nejsnazším a nejúčinnějším způsobem, který vám usnadní život s revmatoidní artritidou, je preventivní ochrana kloubů. Je to soubor činností a drobných triků, které vám při minimálních nákladech přinesou velký užitek a ochrání vaše ruce před vznikem deformit.
19. 3. 2012 Revmatoidní artritida
4 tipy pro zdravé nohy pro pacienty s artritidou

4 tipy pro zdravé nohy pro pacienty s artritidou

Nohy nás nosí celý život, přesto se k nim často chováme doslova macešsky. Dají se však přirovnat ke stavbě domu: Máme-li špatný základ, může se zřítit nakonec celý dům. Bohužel si někdy uvědomíme, že je třeba se o nohy starat, až když začnou problémy.
28. 11. 2010 Revmatoidní artritida
Role vitamínu D u osteoporózy

Role vitamínu D u osteoporózy

Vitamín D hraje důležitou roli v průběhu osteoporózy. Jeho nedostatek v zimních měsících může být velmi nebezpečný. Kosti řídnou a častěji dochází ke zlomeninám.
15. 12. 2014 Revmatoidní artritida
Aplikace biologické léčby je snadná. I vy to zvládnete

Aplikace biologické léčby je snadná. I vy to zvládnete

Revmatoidní artritida je jen obtížně léčitelné autoimunitní onemocnění. Lékaři se doposud revmatoidní artritidu nejrůznějšími způsoby snažili především zpomalit a ulevit nemocnému od tolik omezujících obtíží, především od bolesti. Dnes dokážou mnohem více. Mají totiž k dispozici biologickou neboli cílenou léčbu.
30. 4. 2011 Revmatoidní artritida
Inzerce:
meduka_logo