Novinky - revmatoidní artritida

Lupénka není jen onemocněním kůže

Lupénka není jen onemocněním kůže

Psoriáza neboli lupénka je chronické zánětlivé onemocnění, se kterým se pacienti často snaží vypořádat celý svůj život a jehož průběh je značně nepředvídatelný. Ačkoli je tato nemoc nejvíce známá kvůli svým kožním projevům, jedná se ve skutečnosti o onemocnění, které se může projevit i jinak než stříbřitými šupinkami na kůži.

Psoriáza se v mnoha případech pojí s dalšími onemocněními a zdravotními komplikacemi. I z toho důvodu by měl být každý, kdo lupénkou trpí, pod dohledem ošetřujícího lékaře. Ten kontroluje nejen stav kožních projevů, ale v pravidelných intervalech zjišťuje například i změny váhy a krevní tlak pacienta nebo koncentraci glukózy a lipidů v jeho krvi. Prevence komplikací, které mohou doprovázet psoriázu, je totiž velmi důležitá a není radno ji zanedbávat.     

Možné komplikace lupénky

Asi nejznámější chorobou úzce spjatou s psoriázou je psoriatická artritida neboli zánětlivé onemocnění kloubů. Psoriatická artritida může napadat jak velké klouby, například kolenní, tak malé klouby na prstech, ale může postihnout i páteř. I zde se můžeme setkat jak s projevy mírnými, tak extrémně bolestivými, deformujícími a invalidizujícími. V takovém případě jsou často nasazována cílená biologická léčiva. 

Řada pacientů se závažnou formou psoriázy trpí též hyperurikémií, tedy vysokou hladinou kyseliny močové v krvi, která může mít za následek rozvoj dny. Všechny tyto stavy, tedy samotná psoriáza, ale i psoriatická artritida a hyperurikémie jsou často spojovány s metabolickým syndromem, který může vést k závažným poruchách funkce srdečně-cévního systému (infarkt myokardu, mrtvice) či nervové soustavy.

Zároveň může docházet i k rozvoji dalších nežádoucích stavů, jako jsou poruchy metabolismu sacharidů (rozvoj cukrovky) a vysoký krevní tlak. Pacienti s lupénkou také patří do skupiny osob se zvýšeným rizikem aterosklerózy, neboť u nich jsou často zaznamenávány vysoké hladiny cholesterolu a triglyceridů. Mezi další, ač méně časté doprovodné jevy psoriázy například patří oční záněty, nespecifické střevní záněty či poruchy termoregulace.   

Ze všech uvedených důvodů se při terapii psoriázy snad ještě více než jinde projevuje nutnost individuálního přístupu ke každému pacientovi. Lékaři by měli zohlednit jeho stav, kondici, přidružená onemocnění a dopad choroby na kvalitu jeho života.  

Lupénka u dětí

Psoriáza se bohužel nevyhýbá ani dětem. Nejčastěji propukne kolem desátého roku věku, ale k jejímu rozvoji může dojít prakticky kdykoli. Při léčbě je naprosto nezbytná spolupráce rodičů a jejich pochopení skutečnosti, že se jedná o onemocnění chronické, provázené různými výkyvy, vyžadující soustavnou a dlouhodobou terapii.

Naštěstí jsou projevy lupénky u dětí převážně mírné a mimokožní komplikace se vyskytují pouze výjimečně. Z toho důvodu je zlatým standardem lokální léčba, využívaná jak pro lehké, tak i středně těžké formy psoriázy u dětí a jako doplňková léčba u forem těžkých.

V případě, že tato lokální léčba není z nějakého důvodu dostačující (psoriatická erytrodermie – kdy zánět pokrývá více než 90 % těla, pustulózní psoriáza – s výskytem puchýřků, psoriatická artritida či těžká forma ložiskové psoriázy), existují i další možnosti včetně podávání přípravků určených k celkové léčbě. 

Cílená biologická léčba psoriázy

Ačkoli se u dospělých pacientů při terapii psoriázy využívá cílená biologická léčba již relativně dlouho, podávání těchto léčiv dětem je zatím značně omezené. Terapie je indikována pouze výjimečně u případů středně těžké a těžké psoriázy. Nicméně i tak je v současné době na trhu několik různých léčivých přípravků, které může lékař v případě potřeby nasadit. Zároveň stále probíhá řada studií, kterých se účastní i Česká republika a jež mají za úkol shromáždit co nejvíce informací o možnostech využití cílených biologických léků i u dětí.  

(eub) 

Zdroje a použitá literatura:  

Hodnocení článku:
(1148 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Jak bojovat s bolestí kloubů? Všemi dostupnými způsoby!

Jak bojovat s bolestí kloubů? Všemi dostupnými způsoby!

Bolest. Nedílná a pravděpodobně nejtěžší součást života nemocných s revmatoidní artritidou. Proto bychom vám o ní chtěli poskytnout několik informací a také návod, jak se s ní vyrovnat.
26. 4. 2015 Revmatoidní artritida
Lékařská péče o revmatické dítě musí být komplexní

Lékařská péče o revmatické dítě musí být komplexní

Juvenilní idiopatická artritida (JIA) je nejčastější typ artritidy, která postihuje děti. Za posledních dvacet let léčba pokročila a výrazně se tak zlepšila prognóza, a to zejména s příchodem biologických léků. Pro JIA je charakteristické období střídání remise a relapsu...
28. 3. 2010 Revmatoidní artritida
Juvenilní idiopatická artritida a další revmatické nemoci dětí

Juvenilní idiopatická artritida a další revmatické nemoci dětí

Oteklý kloub, který bolí a špatně se s ním hýbe. To je jeden ze základních projevů juvenilní idiopatické artritidy, revmatického onemocnění, které se objevuje u dětí. Oč přesně jde a na koho se s nemocí obrátit? A jaké jsou další revmatické nemoci dětského věku?
25. 10. 2021 Revmatoidní artritida
Před bolestí kloubů vás může uchránit i kondom

Před bolestí kloubů vás může uchránit i kondom

Bolest a otok kloubu nemusí vždy značit jeho infekci. Jednou z příčin rozvoje podobných příznaků může být i takzvaná reaktivní artritida. Co se za tímto označením skrývá?
4. 9. 2014 Revmatoidní artritida
Biologická léčba si dokáže poradit s juvenilní idiopatickou artritidou

Biologická léčba si dokáže poradit s juvenilní idiopatickou artritidou

Mezi přípravky biologické léčby patří také inhibitory TNF. Ty se s úspěchem používají u stále širšího spektra autoimunitních onemocnění a nedávno dokončená studie ukázala, že více než uspokojivé výsledky přinášejí i u velké části pacientů trpících juvenilní idiopatickou artritidou (JIA).
2. 9. 2011 Revmatoidní artritida
Inzerce: