Novinky - revmatoidní artritida

Lupénka není jen onemocněním kůže

Lupénka není jen onemocněním kůže

Psoriáza neboli lupénka je chronické zánětlivé onemocnění, se kterým se pacienti často snaží vypořádat celý svůj život a jehož průběh je značně nepředvídatelný. Ačkoli je tato nemoc nejvíce známá kvůli svým kožním projevům, jedná se ve skutečnosti o onemocnění, které se může projevit i jinak než stříbřitými šupinkami na kůži.

Psoriáza se v mnoha případech pojí s dalšími onemocněními a zdravotními komplikacemi. I z toho důvodu by měl být každý, kdo lupénkou trpí, pod dohledem ošetřujícího lékaře. Ten kontroluje nejen stav kožních projevů, ale v pravidelných intervalech zjišťuje například i změny váhy a krevní tlak pacienta nebo koncentraci glukózy a lipidů v jeho krvi. Prevence komplikací, které mohou doprovázet psoriázu, je totiž velmi důležitá a není radno ji zanedbávat.     

Možné komplikace lupénky

Asi nejznámější chorobou úzce spjatou s psoriázou je psoriatická artritida neboli zánětlivé onemocnění kloubů. Psoriatická artritida může napadat jak velké klouby, například kolenní, tak malé klouby na prstech, ale může postihnout i páteř. I zde se můžeme setkat jak s projevy mírnými, tak extrémně bolestivými, deformujícími a invalidizujícími. V takovém případě jsou často nasazována cílená biologická léčiva. 

Řada pacientů se závažnou formou psoriázy trpí též hyperurikémií, tedy vysokou hladinou kyseliny močové v krvi, která může mít za následek rozvoj dny. Všechny tyto stavy, tedy samotná psoriáza, ale i psoriatická artritida a hyperurikémie jsou často spojovány s metabolickým syndromem, který může vést k závažným poruchách funkce srdečně-cévního systému (infarkt myokardu, mrtvice) či nervové soustavy.

Zároveň může docházet i k rozvoji dalších nežádoucích stavů, jako jsou poruchy metabolismu sacharidů (rozvoj cukrovky) a vysoký krevní tlak. Pacienti s lupénkou také patří do skupiny osob se zvýšeným rizikem aterosklerózy, neboť u nich jsou často zaznamenávány vysoké hladiny cholesterolu a triglyceridů. Mezi další, ač méně časté doprovodné jevy psoriázy například patří oční záněty, nespecifické střevní záněty či poruchy termoregulace.   

Ze všech uvedených důvodů se při terapii psoriázy snad ještě více než jinde projevuje nutnost individuálního přístupu ke každému pacientovi. Lékaři by měli zohlednit jeho stav, kondici, přidružená onemocnění a dopad choroby na kvalitu jeho života.  

Lupénka u dětí

Psoriáza se bohužel nevyhýbá ani dětem. Nejčastěji propukne kolem desátého roku věku, ale k jejímu rozvoji může dojít prakticky kdykoli. Při léčbě je naprosto nezbytná spolupráce rodičů a jejich pochopení skutečnosti, že se jedná o onemocnění chronické, provázené různými výkyvy, vyžadující soustavnou a dlouhodobou terapii.

Naštěstí jsou projevy lupénky u dětí převážně mírné a mimokožní komplikace se vyskytují pouze výjimečně. Z toho důvodu je zlatým standardem lokální léčba, využívaná jak pro lehké, tak i středně těžké formy psoriázy u dětí a jako doplňková léčba u forem těžkých.

V případě, že tato lokální léčba není z nějakého důvodu dostačující (psoriatická erytrodermie – kdy zánět pokrývá více než 90 % těla, pustulózní psoriáza – s výskytem puchýřků, psoriatická artritida či těžká forma ložiskové psoriázy), existují i další možnosti včetně podávání přípravků určených k celkové léčbě. 

Cílená biologická léčba psoriázy

Ačkoli se u dospělých pacientů při terapii psoriázy využívá cílená biologická léčba již relativně dlouho, podávání těchto léčiv dětem je zatím značně omezené. Terapie je indikována pouze výjimečně u případů středně těžké a těžké psoriázy. Nicméně i tak je v současné době na trhu několik různých léčivých přípravků, které může lékař v případě potřeby nasadit. Zároveň stále probíhá řada studií, kterých se účastní i Česká republika a jež mají za úkol shromáždit co nejvíce informací o možnostech využití cílených biologických léků i u dětí.  

(eub) 

Zdroje a použitá literatura:  

Hodnocení článku:
(1387 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Fakta a mýty o revmatoidní artritidě

Fakta a mýty o revmatoidní artritidě

Lidově řečeno revma je autoimunitní onemocnění, které vyvolává zánět kloubů. Projevuje se převážně ranní ztuhlostí, únavou nebo teplotami. Přestože tato choroba není úplně vzácná, moc se o ní neví. Pojďme vyvrátit pár dezinformací a nahradit je ověřenými fakty.
28. 12. 2015 Revmatoidní artritida
Počasí neovlivňuje průběh nemoci, pouze jeho příznaky

Počasí neovlivňuje průběh nemoci, pouze jeho příznaky

S chladnějším počasím, deštěm nebo změnami atmosférického tlaku se u některých lidí s bolestmi kloubů jejich potíže stupňují. Jak se říká, cítí to v kostech. Na otázku, zda tato závislost opravdu platí a proč, hledali odpověď vědci z Argentiny a Floridy.
14. 11. 2010 Revmatoidní artritida
Inzerce: