Novinky - revmatoidní artritida

Lupénka není jen onemocněním kůže

Lupénka není jen onemocněním kůže

Psoriáza neboli lupénka je chronické zánětlivé onemocnění, se kterým se pacienti často snaží vypořádat celý svůj život a jehož průběh je značně nepředvídatelný. Ačkoli je tato nemoc nejvíce známá kvůli svým kožním projevům, jedná se ve skutečnosti o onemocnění, které se může projevit i jinak než stříbřitými šupinkami na kůži.

Psoriáza se v mnoha případech pojí s dalšími onemocněními a zdravotními komplikacemi. I z toho důvodu by měl být každý, kdo lupénkou trpí, pod dohledem ošetřujícího lékaře. Ten kontroluje nejen stav kožních projevů, ale v pravidelných intervalech zjišťuje například i změny váhy a krevní tlak pacienta nebo koncentraci glukózy a lipidů v jeho krvi. Prevence komplikací, které mohou doprovázet psoriázu, je totiž velmi důležitá a není radno ji zanedbávat.     

Možné komplikace lupénky

Asi nejznámější chorobou úzce spjatou s psoriázou je psoriatická artritida neboli zánětlivé onemocnění kloubů. Psoriatická artritida může napadat jak velké klouby, například kolenní, tak malé klouby na prstech, ale může postihnout i páteř. I zde se můžeme setkat jak s projevy mírnými, tak extrémně bolestivými, deformujícími a invalidizujícími. V takovém případě jsou často nasazována cílená biologická léčiva. 

Řada pacientů se závažnou formou psoriázy trpí též hyperurikémií, tedy vysokou hladinou kyseliny močové v krvi, která může mít za následek rozvoj dny. Všechny tyto stavy, tedy samotná psoriáza, ale i psoriatická artritida a hyperurikémie jsou často spojovány s metabolickým syndromem, který může vést k závažným poruchách funkce srdečně-cévního systému (infarkt myokardu, mrtvice) či nervové soustavy.

Zároveň může docházet i k rozvoji dalších nežádoucích stavů, jako jsou poruchy metabolismu sacharidů (rozvoj cukrovky) a vysoký krevní tlak. Pacienti s lupénkou také patří do skupiny osob se zvýšeným rizikem aterosklerózy, neboť u nich jsou často zaznamenávány vysoké hladiny cholesterolu a triglyceridů. Mezi další, ač méně časté doprovodné jevy psoriázy například patří oční záněty, nespecifické střevní záněty či poruchy termoregulace.   

Ze všech uvedených důvodů se při terapii psoriázy snad ještě více než jinde projevuje nutnost individuálního přístupu ke každému pacientovi. Lékaři by měli zohlednit jeho stav, kondici, přidružená onemocnění a dopad choroby na kvalitu jeho života.  

Lupénka u dětí

Psoriáza se bohužel nevyhýbá ani dětem. Nejčastěji propukne kolem desátého roku věku, ale k jejímu rozvoji může dojít prakticky kdykoli. Při léčbě je naprosto nezbytná spolupráce rodičů a jejich pochopení skutečnosti, že se jedná o onemocnění chronické, provázené různými výkyvy, vyžadující soustavnou a dlouhodobou terapii.

Naštěstí jsou projevy lupénky u dětí převážně mírné a mimokožní komplikace se vyskytují pouze výjimečně. Z toho důvodu je zlatým standardem lokální léčba, využívaná jak pro lehké, tak i středně těžké formy psoriázy u dětí a jako doplňková léčba u forem těžkých.

V případě, že tato lokální léčba není z nějakého důvodu dostačující (psoriatická erytrodermie – kdy zánět pokrývá více než 90 % těla, pustulózní psoriáza – s výskytem puchýřků, psoriatická artritida či těžká forma ložiskové psoriázy), existují i další možnosti včetně podávání přípravků určených k celkové léčbě. 

Cílená biologická léčba psoriázy

Ačkoli se u dospělých pacientů při terapii psoriázy využívá cílená biologická léčba již relativně dlouho, podávání těchto léčiv dětem je zatím značně omezené. Terapie je indikována pouze výjimečně u případů středně těžké a těžké psoriázy. Nicméně i tak je v současné době na trhu několik různých léčivých přípravků, které může lékař v případě potřeby nasadit. Zároveň stále probíhá řada studií, kterých se účastní i Česká republika a jež mají za úkol shromáždit co nejvíce informací o možnostech využití cílených biologických léků i u dětí.  

(eub) 

Zdroje a použitá literatura:  

Hodnocení článku:
(1127 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Hýbejte se i v zimě. Ulevíte bolavým kloubům

Hýbejte se i v zimě. Ulevíte bolavým kloubům

„Bude mrznout, cítím to v kostech.“ Možná jste i vy slyšeli tyto předpovědi počasí od lidí, kteří trpí artritidou. A možná vás překvapuje, že se často také vyplní. Ve skutečnosti to není nic neobvyklého. Tito lidé jsou totiž velmi citliví na změnu počasí, hlavně pokud se blíží ochlazení, déšť nebo sněhová vánice. Artritida postihuje velkou část populace...
5. 12. 2010 Revmatoidní artritida
Osm tipů, jak artritické klouby udržet ve formě

Osm tipů, jak artritické klouby udržet ve formě

Pravidelné cvičení utužuje fyzické i psychické zdraví. Toto pravidlo platí dvojnásob pro jedince trpící revmatoidní artritidou. Vědecké výzkumy totiž ukazují, že pohyb zlepšuje pohyblivost kloubů, brání rozvoji svalové slabosti a přispívá k udržení duševní pohody.
25. 6. 2015 Revmatoidní artritida
Artritida, artróza, revmatismus aneb Když pohyb bolí

Artritida, artróza, revmatismus aneb Když pohyb bolí

Artritida je odborný název pro zánětlivé onemocnění kloubu, které může být způsobeno celou řadou nemocí. Artróza je naopak nezánětlivé onemocnění kloubu způsobené nadměrným zatěžováním. Revmatismus je všeobecný název pro nemoci způsobující bolest nebo zatuhnutí části pohybového ústrojí – kloubu, kosti, šlach nebo vazů.
14. 11. 2010 Revmatoidní artritida
Bolí vás klouby? Na nic nečekejte a jděte k lékaři

Bolí vás klouby? Na nic nečekejte a jděte k lékaři

Revmatoidní artritida je bolestivé onemocnění, které vede k deformitám kloubů a postupně až nesoběstačnosti pacienta. Vše ale může být úplně jinak, pokud se nemoc zachytí a začne léčit opravdu včas.
12. 3. 2011 Revmatoidní artritida
Sledování televize krade čas na hubnutí

Sledování televize krade čas na hubnutí

Při artritických onemocněních je velmi důležité udržovat si stálou váhu. Čím více kilogramů, tím větší zátěž na poškozené klouby. Někdy ale všechny snahy o zhubnutí zmaří i tak nenápadná věc, jako je vysedávání u televize.
30. 7. 2010 Revmatoidní artritida
Inzerce: