Novinky - revmatoidní artritida

Bolí vás klouby? Na nic nečekejte a jděte k lékaři

Bolí vás klouby? Na nic nečekejte a jděte k lékaři

Revmatoidní artritida je bolestivé onemocnění, které vede k deformitám kloubů a postupně až nesoběstačnosti pacienta. Vše ale může být úplně jinak, pokud se nemoc zachytí a začne léčit opravdu včas.

Ke specialistovi do tří měsíců

Pacient, u kterého se objeví známky artritidy (zánětu kloubu), by měl být co nejdříve vyšetřen specialistou – revmatologem. Ideální je přijít k lékaři do tří měsíců od prvních obtíží. Revmatolog dokáže pomocí laboratorních a zobrazovacích metod určit, zda se jedná o počínající stadium revmatoidní artritidy. Rentgenové vyšetření není v časných stadiích nemoci dostatečně průkazné, přednost tedy dostává ultrazvuk nebo magnetická rezonance.

Několikastupňová léčba

U pacienta s prokázanou revmatoidní artritidou je vhodné zahájit léčbu okamžitě. Prvním krokem je utlumení bolesti. U více než poloviny pacientů je dosaženo výrazného zmírnění příznaků nemoci při nitrokloubní aplikaci léků ze skupiny kortikosteroidů. Pokud se příznaky nemoci nezmírní ani poté, další volbou jsou takzvané DMARDs (léky modifikující nemoc). Ty dokážou nemoc zastavit a dosáhnout jejího ústupu. Při jejich užívání nedochází k dalšímu poškozování kloubů a někdy je možná i obnova jejich funkce. Vždy je ale nutné léčit počáteční stadium nemoci, dokud ještě nedošlo k výraznému poškození kloubů.

Revmatoidní artritida mýtů zbavená

Rozvoj revmatoidní artritidy lze tedy za určitých podmínek zastavit. To ale nestačí. Dalším důležitým krokem jsou možnosti prevence. Lékaři se proto snaží dostat do povědomí běžné populace informace o prvních varovných signálech, které mohou na revmatoidní artritidu upozornit. Jejich práci jim ale ztěžují různé mýty, které kolem této nemoci vznikly. Mnoho lidí si například stále myslí, že revmatoidní artritida je nemocí starých lidí, že neexistuje účinná léčba nebo že sice vede nevyhnutelně k deformitám těla, ale nezvyšuje riziko úmrtí.

To, co možná v minulosti zčásti pravda byla, dnes již neuspěje. Za poslední desetiletí totiž znalosti o nemoci velmi pokročily a díky nim se její léčba stala mnohem účinnější a dostupnější. Proto se svými bolestmi kloubů neváhejte navštívit lékaře. Rozhodně vám má co nabídnout.

(vesa)

Zdroj:

    www.medicalnewstoday.com
Hodnocení článku:
(3741 hodnocení - 2,8 z 5)

Další doporučené články

Renoir a Manet – nejslavnější revmatici

Renoir a Manet – nejslavnější revmatici

Revmatické onemocnění se nevyhnulo ani velmi slavným francouzským malířům – impresionistům. Touto nemocí trpěli Édouard Manet a Pierre-Auguste Renoir.
28. 6. 2009 Revmatoidní artritida
Bolí vás celé tělo? Možná trpíte fibromyalgií  – část druhá

Bolí vás celé tělo? Možná trpíte fibromyalgií – část druhá

Na takzvanou fibromyalgii, chorobu obtěžující nemocného především trvajícími bolestmi svalů a povětšinou i celkovou únavou, bohužel dnešní medicína ještě tak úplně nevyzrála. Lékaři toto onemocnění zatím neumí zcela vyléčit, dokážou však poskytnout alespoň částečnou úlevu od potíží, které fibromyalgii provází.
20. 9. 2010 Revmatoidní artritida
K léčbě revmatického onemocnění přistupujte zodpovědně, vyplatí se to

K léčbě revmatického onemocnění přistupujte zodpovědně, vyplatí se to

Každému pacientovi s revmatickým onemocněním sdělí informace o správném užívání léku nejdříve jeho ošetřující lékař, revmatolog. Následně je pak připomene ještě lékárník, kterému je předepsaný recept předložen. Dodržování předepsané léčby už poté záleží jen na pacientovi. Právě nedůslednost na jeho straně může vyvolat mylný dojem, že léčba neúčinkuje, jak má. Lékaři často o tomto problému hovoří jako o nedostatečné adherenci k léčbě.
7. 11. 2018 Revmatoidní artritida
Ergoterapie není „jen“ léčba prací

Ergoterapie není „jen“ léčba prací

Pacienti s revmatickými nemocemi často považují cvičení a jiné aktivity za nesmyslné vydávání energie, protože častým průvodcem revmatické nemoci je také únava. Pravý opak je ale pravdou.
10. 6. 2009 Revmatoidní artritida
Mlsejte! Artritidu i paměť zlepšují jahody a borůvky

Mlsejte! Artritidu i paměť zlepšují jahody a borůvky

V létě není nouze o borůvky, maliny, brusinky, ostružiny či jahody. Kromě toho, že skvěle chutnají, mají také pozitivní vliv na naše zdraví. Díky vysokému obsahu antioxidantů působí mimo jiné příznivě i na klouby postižené artritidou.
17. 8. 2015 Revmatoidní artritida
Inzerce: