Novinky - revmatoidní artritida

Cílená terapie: nejen léčba, ale i ochrana před ztrátou zaměstnání?

Cílená terapie: nejen léčba, ale i ochrana před ztrátou zaměstnání?

Podle nové studie si pacienti s revmatoidní artritidou, kteří jsou léčeni cílenou léčbou v časných stadiích nemoci, musí vzít volno z práce stejně často, jako když podstupují klasickou terapii.

Podle nové studie si pacienti s revmatoidní artritidou, kteří jsou léčeni cílenou léčbou v časných stadiích nemoci, musí vzít volno z práce stejně často, jako když podstupují klasickou terapii. Co se zaměstnání týká, jsou si tedy oba procesy podobné. 

Délka neschopenky 

Výzkumníci z Karolinska institutu ve Švédsku vybrali náhodně skupinu 204 pacientů, u kterých se ani po třech nebo čtyřech měsících léčby metotrexátem nepodařilo dostat nemoc na přijatelně nízkou aktivitu.

  • Rozdělili je na dvě skupiny – první byla léčena cílenou biologickou terapií pomocí antiTNF protilátky (infliximab) a druhá dostávala klasickou terapii (sulfasalazin + hydrochychlorochin).
  • Zpočátku nebyl u pacientů žádný rozdíl a členové obou skupin museli mít kvůli svému zdravotnímu stavu průměrně 17 dní v měsíci volno z práce.
  • Po 21 měsících léčby došlo ke snížení počtu ztracených pracovních dní u pacientů na biologické terapii na asi 4,9 dne za měsíc, zatímco u klasicky léčených lidí na 6,2 dne.

Výsledky této studie tedy v žádném směru nijak výrazně nevyzdvihují biologickou léčbu nad klasickou.

Stav podobný

Závěry byly publikovány v časopise JAMA Internal Medicine. Autoři studie tvrdí, že časná agresivní léčba u pacientů s revmatoidní artritidou částečně předchází trendu narůstání ztracených pracovních dní. I přesto, že při léčbě infliximabem byla mnohem lepší kontrola nemoci v průběhu jednoho roku a lepší radiologické nálezy po dvou letech, tak nedošlo k nijak významnému snížení počtu ztracených dní v práci.

Řečník pro Arthritis Research UK (propagovali a vyvíjeli antiTNF terapii) nakonec konstatoval: „Pokud jsou lidé s revmatoidní artritidou na terapii, která je účinná při snižování zánětu a bolesti, pak je významný ekonomický benefit, jsou-li schopni se vrátit do práce nezávisle na léčbě, kterou dostávají.“

(cabi)

Zdroj: www.arthritisresearchuk.org

Hodnocení článku:
(3540 hodnocení - 2,8 z 5)

Další doporučené články

Připadal jsem si jako v pohádce, říká bechtěrevik o změně léčby

Připadal jsem si jako v pohádce, říká bechtěrevik o změně léčby

44letý Zdeněk patří mezi pacienty, které dlouhou dobu trápily bolesti zad, ovšem příčinu svých potíží neznal. Už na střední škole na tělocviku například při fotbale opakovaně upadl, měl problémy se zvednout a pak ho několik dní bolela záda. Stejně tak na vojně a později při nástupu do zaměstnání. Až pozorná oční lékařka jej v 27 letech nasměrovala na revmatologii.
12. 11. 2022 Revmatoidní artritida
Zlepšete revma sportem!

Zlepšete revma sportem!

Ač se to zdá vzhledem k projevům revmatických onemocnění neuvěřitelné, podle nových studií mohou některé druhy sportů v boji proti revmatismu výrazně pomoci. Většina pacientů se přitom podvědomě pohybu a sportu vyhýbá, což je podle odborníků škoda.
15. 9. 2011 Revmatoidní artritida
Zajímavý objev: léky na cholesterol snižují riziko vzniku revmatoidní artritidy

Zajímavý objev: léky na cholesterol snižují riziko vzniku revmatoidní artritidy

Ovlivnit hladiny cholesterolu lze kromě úpravy životosprávy i užíváním léků. Odborníci nyní odhalili, že tzv. statiny, přípravky předepisované právě na krevní tuky, mají i další příznivé účinky – snižují nebezpečí vzniku revmatoidní artritidy a zlepšují její průběh.
8. 6. 2015 Revmatoidní artritida
Inzerce: