Novinky - revmatoidní artritida

Čím může trpět pokožka revmatika

Čím může trpět pokožka revmatika

Revmatoidní artritida není jen onemocnění kloubů. Nemoc může napadnout i jiné orgány. Jedním z nich bývá i kůže. Jak si s tím poradit?

Pokud se nic neděje, mohou revmatici pečovat o svoji pokožku tak jako kdokoli jiný, tedy šetrně ji mýt a promašťovat. Když se však vyskytnou problémy, už to stačit nemusí.

Revmatické uzly

Mnoha pacientům s revmatoidní artritidou se pod kůží tvoří malé bouličky, nejčastěji v okolí kloubů. Mívají velikost od zrnka hrášku až po golfový míček. Typicky je nacházíme kolem loktů, kotníků nebo kloubů na prstech, ale mohou být i jinde. Častější jsou při vážnější nebo neléčené revmatoidní artritidě. Tyto uzly samy o sobě bolestivé nebývají. V některých místech ale občas způsobují určitý dyskomfort. Na rukou a pažích je mohou pacienti vnímat negativně i z kosmetických důvodů. V místech, kde jsou vystavovány velkému tlaku (například na chodidlech), pak mohou skutečně působit i bolest.

Bolavá vaskulitida

Další příčinou kožních potíží u revmatiků jsou záněty kožních cév, tedy vaskulitida. Zánět nejčastěji postihuje malé cévy, především ty, které zásobují okrajové části těla. Patří k nim třeba konečky prstů rukou. Ty pak získávají fialovou nebo modravou barvu. Pokud zánět postihne i větší cévy, může to vyústit v různé, často bolestivé kožní projevy nebo i vředy.

Nežádoucí účinky léků

Na kůži se může projevit nejen nemoc sama, ale i působení léků – a to nejčastěji formou vyrážky. Někdy se jedná o projev alergické reakce. Proto je dobré navštívit lékaře, který může po vyšetření doporučit změnu terapie. Ti, kdo dostávají biologickou léčbu prostřednictvím injekcí, mohou v místě vpichu pozorovat různé reakce, jako svědění, pálení nebo barevné změny. Pokud je tato odpověď organismu mírná a nezhoršuje se, nic se neděje. Jestliže je však závažnější s každým dalším podáním léku, je třeba o tom informovat lékaře.

Hrozí i modřiny a sluneční spáleniny

Některé preparáty mohou způsobovat zvýšenou citlivost pokožky na slunce, jiné zasahují do srážení krve. Vždy když dlouhodobě užíváte jakékoli léky, měli byste si pročíst příbalový leták. Tam jsou všechna tato rizika zmíněna spolu s instrukcemi, jak je zmírnit.

Pokud jste revmatici a s vaší pokožkou se děje něco vážnějšího, měli byste dát vědět svému lékaři. Léčba je tu od toho, aby vám pomáhala, a má smysl pouze tehdy, když tomu tak je. 

(pez)

Zdroj: https://www.everydayhealth.com

Hodnocení článku:
(4051 hodnocení - 3 z 5)
Děkujeme za váš hlas.

Další doporučené články

Stále nemocné a bolavé klouby? Je čas zauvažovat nad biologiky!

Stále nemocné a bolavé klouby? Je čas zauvažovat nad biologiky!

Hlavním cílem léčby revmatoidní artritidy je navození klidového stadia, či alespoň snížení aktivity nemoci na minimum. Zabránit nevratnému poškození kloubů je důležité pro každodenní život pacienta. Skutečným průlomem je v tomto směru tzv. cílená léčba.
4. 4. 2016 Revmatoidní artritida
Krevní testy mohou předpovědět vznik revmatoidní artritidy

Krevní testy mohou předpovědět vznik revmatoidní artritidy

Revmatoidní artritida je chronické autoimunitní onemocnění vyznačující se zánětem kloubů, který poškozuje chrupavku i kosti. První příznaky mohou přicházet velmi nenápadně. Při efektivní diagnostice by ale mohly pomoci krevní testy.
29. 4. 2010 Revmatoidní artritida
Kouzlo jménem biologika platí i na artritidu

Kouzlo jménem biologika platí i na artritidu

Revoluce v léčbě – tak se často hovoří o cílené terapii, která zabírá nejen na revmatoidní nemoci. Co je na ní tak zázračného? A kdy přichází při řešení artritidy na řadu?
25. 4. 2016 Revmatoidní artritida
Nasbírali jste v létě dost „déčka“?

Nasbírali jste v létě dost „déčka“?

Vitamin D je spíše látkou na pomezí vitaminu a hormonu. Můžeme ho přijímat z vnějších zdrojů nebo si ho sami tvořit – stačí vystavit kůži slunečnímu záření. Vitamin D velmi významně zasahuje do metabolismu vápníku. Ale nejen to, má i řadu dalších účinků.
6. 9. 2017 Revmatoidní artritida
Příběh mé revmatoidní artritidy: Hlavně zůstat silnou

Příběh mé revmatoidní artritidy: Hlavně zůstat silnou

Příznaky revmatoidní artritidy se mohou projevit již v raném dětství. V různé formě postihují revmatické nemoci více než sto ze sta tisíc dětí. Dnes téměř 30leté Američance diagnostikovali revmatoidní artritidu již ve čtrnácti měsících věku. Přes kvalitní biologickou léčbu se s nemocí a s problémy, které s sebou přináší jak revmatoidní artritida sama, tak její léčba, potýká dodnes.
16. 5. 2019 Revmatoidní artritida
Pět tipů, jak zhubnout i s bolavými klouby

Pět tipů, jak zhubnout i s bolavými klouby

Obezita sama o sobě přináší mnoho zdravotních rizik. Pokud navíc trpíte revmatoidní artritidou, nadbytečná kila ještě více zatěžují už tak bolavé klouby. Poradíme, jak se udržet fit a v kondici.
15. 2. 2016 Revmatoidní artritida
Inzerce: