Novinky - revmatoidní artritida

Grilování šité na míru artritidě

Grilování šité na míru artritidě

Klasické grilované jídlo revmatikům neprospívá. Přesto si tímto v létě oblíbeným způsobem mohou připravit opravdové pochoutky, které nebudou zatěžovat jejich zažívání.

Grilování je milou příležitostí pro setkání s rodinou nebo přáteli. Je ale bohužel spojené také s velkým množstvím lákadel, která svádějí chuťové buňky a testují naši pevnou vůli. Kdo by odolal šťavnatým masům s voňavým bramborovým salátem, hamburgerům nebo opečené uzenině? Jenže podobné menu hodnotí lékaři jako nevhodné i pro zdravého člověka. A co teprve pro revmatika? Ani s touto diagnózou se ale s grilováním loučit nemusíte. 

Zdravé předkrmy

Ještě než se nahřeje gril, už nás lákají chipsy, chlebíčky a jednohubky. Co servírovat místo nich? Opečte plátky dobrého chleba. Přikusovat ho můžete k lehkému zeleninovému salátu nebo ho můžete natřít domácími pomazánkami. Nemáte v této oblasti dostatek fantazie? Pečený lilek s česnekem a olivovým olejem patří mezi delikatesy. Univerzálně poslouží i klasický cizrnový hummus nebo třeba pomazánka z pečené papriky.

Co místo tučného masa?

Na grilu není nutné opékat jen flákoty masa. Výborně chutná i grilovacím kořením, trochou soli a pepře ochucená grilovaná zelenina, např. cuketa nebo dýně. Co se týče masa, zkuste raději grilovat ryby či mořské plody. K zahození nejsou ani houby, třeba žampiony portobello jsou na grilování ideální. Pokud stojíte o pestrost, vytvořte si zeleninové špízy. Pro vegetariány je možné opatřit sýr halloumi, na grilu se neroztéká a perfektně doplní zeleninu. Pokud se chcete zcela vyhnout mléčným výrobkům, zkuste ogrilovat například tempeh.

Dipy a saláty

Co k tomu? Některé kečupy obsahují poměrně dost cukru a majonéza se skládá téměř výhradně z tuku. S trochou vynalézavosti je ale vůbec nepotřebujete, protože připravit lahodný jogurtový dresink nebo tzatziki je tak snadné. Dip můžete během pár minut vytvořit také z avokáda a kečup hravě zastoupí sušená rajčata rozmixovaná v troše olivového oleje.

Pokud máte rádi saláty, zvolte ty bez majonézových zálivek. Pozor na coleslaw, bramborové a těstovinové saláty. Hodnotný a chutný salát caprese lehce vytvoříte z pár rajčat a kousku mozzarelly. Vyplatí se připravit různé druhy zeleniny do misek (a třeba je i ozdobně nakrájet) a přidat k nim pár dipů, hosté je pak mohou kombinovat podle vlastní chuti.

Dezerty z mrazáku i grilu

Lámete si hlavu nad tím, čím nahradit přeslazené smetanové nebo ovocné zmrzliny? Vytvořte si vlastní zmrzlinu ze zmraženého ovoce. Stačí ho rozmixovat ještě zmrzlé a dochutit nebo si celé zmražené banány namočte v rozpuštěné kvalitní čokoládě a obalte v kokosu. Získáte tak domácí, přírodní a velmi atraktivní pochoutku.

Ale ani s ovocem se není třeba grilu vyhýbat, například ananas je pro gril jak stvořený. Podávat jej můžete jen tak nebo s domácím mraženým jogurtem.

(pez)

 

Zdroj:

https://www.arthritis.org

Hodnocení článku:
(3426 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Biologika a biosimilars – jak to s nimi je?

Biologika a biosimilars – jak to s nimi je?

Cílená terapie pomáhá zvládnout revmatoidní artritidu mnoha pacientům. Originálním přípravkům končí patentová ochrana a na trh vstupují biosimilars. O co se jedná?
25. 4. 2016 Revmatoidní artritida
Zlepšete revma sportem!

Zlepšete revma sportem!

Ač se to zdá vzhledem k projevům revmatických onemocnění neuvěřitelné, podle nových studií mohou některé druhy sportů v boji proti revmatismu výrazně pomoci. Většina pacientů se přitom podvědomě pohybu a sportu vyhýbá, což je podle odborníků škoda.
15. 9. 2011 Revmatoidní artritida
Lupénka – jaké možnosti léčby nám nabízí současná medicína?

Lupénka – jaké možnosti léčby nám nabízí současná medicína?

Lupénka je chronické zánětlivé onemocnění, které postihuje především kůži. Podle odhadů se s ní potýkají zhruba 2–3 % populace, kterým může nepříjemně zasahovat do života. Prozatím nemáme žádný lék, který by lupénku dokázal zcela vyléčit, ale i tak existuje celá řada možností, jak ji dostat pod kontrolu. A to včetně neustále se rozvíjející cílené biologické léčby.
21. 8. 2021 Revmatoidní artritida
Cílená biologická léčba – pro koho není vhodná?

Cílená biologická léčba – pro koho není vhodná?

V současné době je cílená biologická léčba standardem v léčbě mnoha onemocnění, včetně nádorových nemocí či autoimunitních chorob (včetně revmatoidní artritidy, psoriázy či Bechtěrevovy choroby). Její využití s sebou nese řadu benefitů, přesto však není vhodná pro každého. V některých případech nemůže být podána vůbec, v některých je na ošetřujícím lékaři, aby zvážil její přínosy a rizika.
6. 8. 2022 Revmatoidní artritida
Inzerce: